Ile osób z powiatu mieleckiego stawi się na kwalifikację wojskową?
Ogólnie będzie stawiało się ok. 1000 osób z powiatu mieleckiego. Są to osoby, które w tym roku kończą 19 lat. Co ciekawe na kwalifikację wojskową stawią się nie tylko mężczyźni, ale też kobiety. Są to kobiety, które uzyskują kwalifikacje niezbędne dla obronności państwa, ale również do wojska, czyli służby medyczne, weterynarze, psychologowie. - mówi ppłk Witold Witkowski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Mielcu.
Czy kwalifikacja jest wiążąca z wojskiem?
Nie, w żadnym wypadku. Określamy kategorię zdolności do służby wojskowej. Stają na nią mężczyźni, którzy ukończyli 19 rok życia, ale również starsi, którzy nie posiadają określonej zdolności do służby wojskowej, a także wszyscy ci, których Powiatowa Komisja Lekarska, z różnych przyczyn, zakwalifikowała jako niezdolnych do służby wojskowej. Mogą stawiać się również ochotnicy, którzy w danym roku ukończą 18. rok życia. - mówi ppłk Witold Witkowski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Mielcu.
Jak wygląda procedura kwalifikacji wojskowej?
Zazwyczaj osoby zapraszane są na godzinę 7.30, 8.00, 8.30. Po przyjściu tutaj są one zaznajamiane z informacjami na temat rodzajów służby wojskowej, korzyści z nią związanych. Następnie są rejestrowane oraz przechodzą test psychologiczny i odbywają rozmowę z psychologiem. W następnej kolejności kierowane są na badania lekarskie, antropometryczne, w celu ustalenia ich zdolności do służby wojskowej. Kolejnym krokiem jest zakończenie procesu rekrutacji i nadanie kategorii zdrowia oraz przeniesienie do rezerwy pasywnej. - mówi por. Grzegorz Mazan, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu.
Do kiedy potrwa?
W tym roku, kwalifikacja w Mielcu będzie trwać do 29 czerwca, natomiast w skali całego kraju kończymy ją w II połowie lipca. - dodał por. Grzegorz Mazan, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu.
Co kwalifikacja wojskowa znaczy dla naszego powiatu?
Jest to ważna czynność administracyjna, jaką w tej chwili dokonuje administracja wojskowa. Oczywiście my, jako służby Powiatu Mieleckiego, pomagamy w tej czynności. Jest to rejestracja potencjalnych żołnierzy lub ludzi, którzy chcieliby związać przyszłość z wojskiem czy też ze służbami mundurowymi. Patrząc na kontekst polityczny, jaki mamy w tym momencie, wiemy, że musimy mieć pełną wiedzę na temat zasobów, jakie są do dyspozycji Wojska Polskiego, na temat możliwości, stanu psychicznego, bo mamy też testowanie młodych ludzi pod względem psychologicznym. Wszystko po to, że gdyby zaszła taka potrzeba, to będzie można sięgnąć po tych ludzi, aby mogli oni zasilić szeregi polskiej armii. - mówił Stanisław Lonczak, Starosta Powiatu Mieleckiego.
Kwalifikacja wojskowa to dobra okazja do zapoznania się z możliwościami jakie daje służba ojczyźnie. Działania kwalifikacyjne wspierają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące służby w Wojsku Polskim.