Towarzyszyły im warsztaty edukacyjne dot. wczesnego wykrywania raka piersi dla kobiet w wieku 50-67 lat oraz wczesnego wykrywania raka szyjki macicy dla kobiet w wieku 25-59 lat. 22 listopada przeprowadzono również bezpłatną akcję profilaktyczną oraz konsultacje dermatologiczne w kierunku raka skóry. Badania znamion przeprowadziła lekarz dermatolog z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Trzeba podkreślić, że akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Przecław. CytoMammobus wyposażony był w nowoczesny cyfrowy sprzęt, wykwalifikowaną kadrę z wieloletnim doświadczeniem oraz posiadał bieżący certyfikat jakości. Badania wykonywał Ośrodek Diagnostyczny Fundacji SOS Życie z Mielca.
W Mielcu, mobilna pracownia swoje stanowisko postojowe obierze 7 i 8 grudnia 2021 na parkingu przy dawnym TESCO, ul. Żeromskiego 15.
W Polsce od 2006 roku realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do Pań w wieku od 50 do 69 lat. Jego założeniem jest przebadanie jak największej populacji Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie, a tym samym obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej. Dotychczasowe wyniki realizacji Programu nie są satysfakcjonujące. Mimo, że mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat, w 2021 roku z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało zaledwie niewiele ponad 34 % uprawnionych Pań,
Pamiętajmy: Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia. Mammografia pozwala na wykrycie zmian bezobjawowych w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych.
W badaniach mogą uczestniczyć Panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.
Programem nie są objęte Panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowana przez NFZ i nie wymaga skierowania lekarskiego.
Rejestracja odbywa się pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie także trzeba zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w centrum medycznym LUX MED.
Więcej informacji na temat mammografii na stronie www.mammo.pl.