Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Monika Maciałek i jej twórcze poszukiwania

We wtorek (13.06) w Galerii Ośrodka Kultury w Chorzelowie odbył się wernisaż wystawy malarstwa Moniki Maciałek pt. „W poszukiwaniu”. Na prezentacji, którą oglądać można do 14 lipca, artystka prezentuje obrazy, które w większości po raz pierwszy przedstawione są odbiorcom sztuki.

Wernisaż, na którym zgromadzili się bliscy artystki oraz lokalni twórcy i miłośnicy sztuki, rozpoczęła Kalina Rokosz, nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mielcu, studentka II roku Muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Utworami „Humoreska” Antonina Dvoraka oraz „Libertango” Astora Piazzolla ukazała ona przenikanie się różnych form sztuki.

Następnie głos zabrał Damian Małek, dyrektor SOKiS, który przybliżył przybyłym postać artystki – Monika Maciałek to poetka, malarka, studentka sztuk wizualnych na Uniwersytecie Rzeszowskim. Tworzy obrazy wynikające z jej wrażliwości, doprawione nutką wyobraźni. Brała udział w zbiorowej wystawie pt. ,,Oko w oko” w 2022 roku naszym Ośrodku Kultury i wtedy też zrodził się pomysł wystawy indywidualnej, który dziś staje się faktem. Twierdzi, że przed artystyczną drogą nie da się uciec. Można nią podążać, wyszukując to nowych dróg przekazu, dialogu z odbiorcą. Uwielbia mówić poprzez kolor, linie i plamę.  Poza naszą galerią jej obrazy można zobaczyć w Janowie Lubelskim na wystawie studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczestniczyła w Międzynarodowym Projekcie „KANTOR. TRZEBA BYĆ...” w ramach, którego organizowane są wernisaże w całym kraju z czego pierwszy odbył się w Szymbarku, a kolejny będzie miał miejsce w Nowym Sączu – powiedział.

Uważam ze wybrany przez Monikę tytuł wystawy „W poszukiwaniu” jest idealny, dlatego że sztuki wizualne są nową formą w twórczości intelektualnej jaką prowadzi Monika z widzem. Jak widzimy dotyka Ona różnych tematów, można by powiedzieć, że wszystko w obszarze  człowieka. Jest to sztuka, która faktycznie balansuje między czymś, co może czasem rozbawić, czasem zastanowić, a nawet kogoś zjeżyć. Ta sztuka jeszcze nieraz nas zaskoczy, a dziś możemy podziwiać preludium możliwości Moniki – powiedział dr Łukasz Gil.

Chciałbym powitać wszystkich zebranych na mojej wystawie, kolegów i przyjaciół. Odkąd zaczęłam pisać wiersze rozpoczęłam poszukiwanie samej siebie, bo żeby artysta mógł zacząć poszukiwać innego człowieka musi najpierw odnaleźć siebie, a jeżeli tego nie zrobi nie może tworzyć i podejmować żadnych tematów dotyczących świata i innych ludzi. Stąd wzięły się moje pierwsze próby pisania poezji i po stworzeniu kilku tomików stwierdziłam, że nie można się ograniczać do jednej dziedziny. Zaczęłam więc malować i rysować. Początkowo nie podobało mi się to, ale szlifowałam swoją technikę, później odnalazłam pracownię art. GOYA i tak rozpaczało się rozwijanie talentu malarskiego, które kontynuuje obecnie na studiach. Jestem zadowolona, że po raz pierwszy moją twórczość może zobaczyć szersze grono. Wchodząc tutaj  widzimy tą różnobarwności, a na twarzy pojawia się uśmiech. Jednak kiedy podejdzie się do jakiegokolwiek obrazu, a każdy jest zupełnie inny widzimy, że porusza on odmienną tematykę.  Od tematyki własnej mnie, tego co ja czuje, co myślę, po innych ludzi. Bo każdy człowiek okryty jest codziennością, a moje obrazy pokazują za czym podążamy i czego poszukujemy – zwróciła się do zebranych Monika Maciałek.  

Spotkanie było również okazją do wysłuchania kilku wierszy artystki z jej najnowszego tomiku pt. „Wernisaż Myśli”. Nie jest to jedyna publikacja. Monika Maciałek jest również autorką tomików,,Gra w zielone”, za który w Warszawie otrzymała nagrodę literacką im. Jarosława Zielińskiego pt,,Złota Róża”, tom ,,Trzepotem skrzydeł” i ,,Kuloodporna”.

Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna na stronie SOKiS.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklamadotacje rpo
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test