Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Znaki Kultury” trafiły do twórców z Podkarpacia

Kultura tworzy nasze korzenie, buduje naszą tożsamość, oddaje i kształtuje piękno naszego świata. Aby mogła to wszystko czynić,niezbędni są Państwo czyli twórcy kultury – mówił marszałek Władysław Ortyl wręczając w Rzeszowie nagrody „Znak Kultury”. Są to wyróżnienia, którymi Marszałek Województwa Podkarpackiego honoruje twórców i animatorów kultury oraz osoby, które chronią dziedzictwo narodowe. 

Uroczysta gala wręczania nagród odbyła się już po raz 25. W Wojewódzkim Domu Kultury zgromadzili się twórcy kultury wraz z bliskimi oraz przedstawiciele instytucji wspierających kulturę. Samorząd województwa, obok marszałka Władysława Ortyla, reprezentowały wicemarszałek województwa Ewa Draus oraz członek zarządu województwa Anna Huk. Obecni byli także poseł na Sejm RP Andrzej Szlachta oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.  

Po raz pierwszy samorząd województwa uhonorował twórców i animatorów kulturyw 1999 roku. Od tamtej pory władze samorządowe regionu nagrodziły nagrodami indywidualnymi 562 twórców: aktorów, muzyków, reżyserów, malarzy, grafików, plakacistów i fotografików oraz 293 zespoły: pieśni i tańca ludowego, chóry, kapele ludowe, orkiestry dęteoraz stowarzyszenia realizującena Podkarpaciu, w Polsce i poza granicami projekty kulturalne.Wśród nagrodzonych w ciągu ostatnich 25 lat są m.in.: Stan Borys, VitoldRek, Piotr Woroniec, Cyprian Biełaniec a także zespoły m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Karpaty”, „ResoviaSaltans”, „Połoniny” i „Rzeszowiacy”.

Jestem dumy i szczęśliwy, że mogę dziś wręczyć Państwu „Znaki Kultury”. To Państwo - twórcy i animatorzy kultury, rozsławiają swoją twórczością i dokonaniami własne talenty, jednocześnie ukazując w nich piękno, bogactwo i potencjał Podkarpacia. Tym samym są Państwo ambasadorami kultury Podkarpacia w kraju i daleko poza naszymi granicami. Jesteśmy jako samorząd województwa dumni, że możemy poszczycić się wieloma artystami, którzy swój talent, charyzmę artystyczną i konsekwentną pracę przekuwają na sukcesy artystyczne w prestiżowych konkursach regionalnych, ogólnopolskich i zagranicznych- mówił marszałek Władysław Ortyl gratulując twórcom, który otrzymali nagrodę „Znak Kultury”. 

W tym roku nagrodą „ Znak Kultury” uhonorowano łącznie 9 twórców oraz 15 zespołów. 

Nagrody indywidualne za całokształt działalności otrzymali: Marek Bałata, Agnieszka Gwoździowska - Piekarska, Stanisław Popek, Wiesław Sitko, Ewelina Łopuszańska, Dorota Gunia, Janina Wań, Ireneusz Janicki, Grażyna Kaznowska. 

W kategorii dokonań zespołowych uhonorowano: Orkiestrę Dętą OSP z Dylągówki, Zespół Taneczny „Perełki” ze Stalowej Woli, Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa, Stowarzyszenie Przyjaciół Iwonicza-Zdroju, Chór „Michael” z Kańczugi, Zespół Pieśni i Tańca „Zaborowiacy” z Zaborowa, Kapela i Zespół Śpiewaczy „Kalina” z Lutoryża, Kwartet Smyczkowy „Po 13-tej” z Rzeszowa, Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie” z Dębicy, Zespół Taneczny „Iskierka” z Łańcuta, Zespół Śpiewaczy „Chorkowianie” z Chorkówki, Orkiestra Dęta z Markowej, Duet „Fidelis” z Przemyśla, Zespół Obrzędowy „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, oraz Chór „DeoCantamus” z Tuczemp.

Pięciu twórców zostało nagrodzonych stypendiami twórczymi. Są to: Katarzyna Gągol, Bartosz Jawor, Szymon Radzio, Bogusława Trela, Eryk Oliwa. 

List do uhonorowanych twórców skierował szef Kancelarii Premiera RP, poseł Marek Kuchciński.  

Słowa uznania dla twórców przekazalitakże obecni na uroczystości poseł na Sejm RP Andrzej Szlachta, wojewoda Ewa Leniart. 

Kultura to atrium spraw niebieskich – mówił parafrazując słowa Norwida poseł Andrzej Szlachta – i oby było ono kontynuowane.  A te nagrody są rodzajem podziękowania za Państwa trud, wysiłek i pasję, aby móc tu stanąć. Życzę, aby te nagrody były także inspiracją w dalszej pracy na rzecz naszej regionalnej i narodowej kultury   – mówił parlamentarzysta. 

Kluczem do tego, aby zachować pierwiastek ducha narodu polskiego jest po prostu kultura – podkreślała wojewoda Ewa Leniart dziękują twórcom za zachowywanie bogactwa dziedzictwa, które pielęgnują, dając przeciwwagę dla kultury masowej. 

Wręczona została także nagroda honorowa Marszałka Województwa Podkarpackiego „Mecenas Kultury Podkarpackiej”, przeznaczona dla osób fizycznych, przedsiębiorców i instytucji za wspieranie twórczości artystycznej Trafiła  ona ręce Wacława Depy, prezesa zarządu PPS „Społem” w Rzeszowie. 

W imieniu nagrodzonych za przyznane wyróżnienia podziękował Marek Bałata,

Dziękujemy panie marszałku za to wsparcie, które jest dla nas tak ważne. Dziękujemy także wnioskodawcom, którzy nas dostrzegają i zgłaszają do nagrody – mówił artysta. 

Na scenie WDK w Rzeszowie swe umiejętności zaprezentował laureat tegorocznej nagrody - Zespół Taneczny „Perełki” ze Stalowej Woli. 

Na tegoroczne nagrody dla twórców kultury z budżetu województwa przeznaczonych zostało ponad 190 tysięcy złotych. Od 1999 roku na ten cel budżet województwa przekazał ponad 3,3 mln złotych.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklamadotacje rpo
zachmurzenie duże

Temperatura: -2°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test