Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Malarstwo Heleny Jacyno w Galerii ESCEK

Galeria ESCEK zaprasza od 10 grudnia na nową wystawę, tym razem będzie to malarstwo autorstwa Heleny Jacyno. Wystawa prac artystki będzie dostępna do zwiedzania w Galerii ESCEK od 10 grudnia 2021 roku (piątek, wernisaż o godz. 18.00) do 30 stycznia 2022 roku (niedziela).
  • Źródło: SCK Mielec

Helena Jacyno – malarka urodzona we Lwowie, teraz mieszka i pracuje w Przemyślu. Wykształcenie artystyczne zdobyła na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie i na ASP w Krakowie, gdzie ukończyła Środowiskowe Studia Doktoranckie. W 2014 roku obroniła tytuł doktorski. Uprawia malarstwo (w tym malarstwo na szkle), grafikę, rysunek, ceramikę, batik oraz wycinankę artystyczną. Współpracuje jako scenograf z Polskim Teatrem Ludowym we Lwowie.

Artystka zrealizowała ponad 60 wystaw indywidualnych, uczestniczyła wielu w plenerach malarskich i brała udział w międzynarodowych projektach artystycznych.

„Przeważnie są to obrazy abstrakcyjne. Zdarza się przecież, że między abstrakcyjne formy wplącze się jakaś fotografia, fragment koronki, sylwetka postaci albo forma kojarząca się z czymś organicznym, aczkolwiek nieokreślonym zdecydowanie, wyraźnie. Ten celowy zabieg wywołuje podświadome asocjacje, uruchamia pewne skojarzenia i sprawia, że abstrakcja przestaje być wyłącznie grą form, ale nabiera znaczeń. Owe znaczenia mogą być rozmaite, wszak już sama kompozycja form i kolorów odwołuje się do zapisanych w pamięci obrazów. Przy tym zawierać może ogromny ładunek ekspresji, wynikający już to ze zderzenia owych form, już to z dobywających się z pamięci kształtów, wrażeń czy odczuć.

W niektórych obrazach Heleny Jacyno zarówno kolor jak i forma są aluzjami do pejzażu. W jednych można się dopatrzeć sylwetki rosochatych wierzb odbijających się w wodzie, w innych pni drzew z chropawą fakturą kory, w jeszcze innych jakichś splątanych szuwarów czy badyli u brzegów stawu. Można te obrazy odczytywać zgoła odmiennie, jako że wymykają się precyzyjnemu definiowaniu, gdyż wyobrażają jedynie nieokreślone aluzje. W innych wypadkach owe aluzje są jeszcze mniej wyraźne, a polegają na przeciwstawieniu niby organicznych form, zbudowanych z poplątanych kresek i figur geometrycznych, tworzących na przykład pasma szachownic. Choć bywa, że owe pasma także falują, jakby ulegały naporowi tamtych, poddane tej samej dynamice, która wygina je w sinusoidy.

Obrazy Heleny Jacyno ukazują artystkę wrażliwą i subtelną, tworzącą dzieła intrygujące i nieco zagadkowe. Urok tych dzieł ma w sobie coś z poezji, gdyż artystka posługuje się językiem właściwym poetom, czyli metaforą. Piękną metaforą”. Witold Turdza 

Wybrane wystawy indywidualne:

2010 - Mielec, Samorządowe Centrum Kultury (collage, malarstwo); Radom, Galeria „Łaźnia Miejska” (malarstwo, wycinanka); Przemyśl, Galeria „CK Holl” (grafika, rysunek); Przemyśl, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (wystawa malarstwa); Miechów, Galeria „U Jaksy” (malarstwo, collage, rysunek).

2011 - Kraków, Galeria „Kotłownia” (malarstwo, rysunek).

2012 - Przemyśl, Galeria „CK Holl” (malarstwo, pastele); Opole, Galeria ZPAP (malarstwo na szkle, rysunek); Przemyśl, Galeria Sanowa (pastele, fotografia, collage).

2014 - Przemyśl, Galeria Sztuki Współczesnej BWA.

Ważniejsze wystawy zbiorowe:

2010 - Wieliczka - Kraków - Limanowa - Rzeszów, Acuto (Włochy), wystawa „Barwy Małopolskie Janowi Pawłowi Drugiemu”.

2011 - Przemyśl, Nagroda Artystyczna im. M.Strońskiego - wystawa pokonkursowa, Galeria Sztuki Współczesnej BWA.

2012 - Opole, ZPAP „Salon Jesienny”; BWA Rzeszów, X lecie Pleneru w Kolbuszowej; Galeria ASP Kraków, Wystawa Doktorantów Malarstwa; BWA Opole, Salon Jesienny. Podczas Studiów na ASP Kraków brała udział w dwóch wystawach w Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie („Wymiary Wolności” i „Moja Polska”), a także w kościele oo. Dominikanów, wystawa „Bezdomność”,„Ogrody”.

Uczestnictwo w plenerach:

2010 - Międzynarodowy Plener Malarski, Kolbuszowa; Międzynarodowy Plener Malarsko-Ceramiczny, Lipnik; Międzynarodowy Plener Malarski, Miechów; Plener kulturoznawczy’’ Powrót do źródeł’’ ASP Kraków, Hiszpania, Portugalia.

2011 - Międzynarodowy Plener Malarski, Kolbuszowa; Międzynarodowy Plener Malarski, Miechów; Plener kulturoznawczy „Powrót do źródeł”, ASP Kraków, Włochy. Plener Zakopane ZPAP(Okrąg Kraków).

2012 - Międzynarodowy Plener Malarski ‘’Srebrna Pilawa Potockich’’.

Udział w projektach:

2011 - ‘’Ogrody’”, wystawa w Bibliotece przy ulicy Rajskiej w Krakowie; „Bezdomność”- Galeria Ojców Dominikanów, Kraków; „Barwy małopolski Janowi Pawłowi II”, Międzynarodowy projekt malarski, Kraków (Galeria oo. Pijarów), Wieliczka (Kopalnia Soli), Limanowa (Muzeum Regionalne), Rzeszów (Muzeum Archidiecezji); „Colori di Małopolskie per Joavanni Paolo II”, projekt malarski Włochy (Frasione-Acuto).

Wystawa prac Heleny Jacyno będzie dostępna do zwiedzania w Galerii ESCEK od 10 grudnia 2021 roku (piątek, wernisaż o godz. 18.00) do 30 stycznia 2022 roku (niedziela).



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 3°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test