Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

W Powiecie Mieleckim nie brakuje nauczycieli

Problemy kadrowe w oświacie były jedną z głównych przyczyn pikiety zorganizowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, która odbyła się 1 września pod siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie. Sytuacja w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Mieleckiego nie jest aż tak trudna jak w całym kraju. Andrzej Bryła ma jednak obawy dotyczące prowadzących zajęcia z przedmiotów zawodowych.

 – Ogólnie rzecz biorąc, mamy obsadę i zapewnioną płynną realizację podstawy programowej we wszystkich przedmiotach, a pojedyncze przypadki to jest domena dyrektora. On odpowiada również za politykę kadrową w szkole i za zabezpieczenie odpowiedniej ilości nauczycieli. Do nas nie docierają sygnały, żeby były z tym jakieś poważniejsze kłopoty – tłumaczy Andrzej Bryła, wicestarosta mielecki.

W oświacie według wicestarosty problemem na przyszłość może być starzejąca się kadra ucząca przedmiotów zawodowych. Dla młodych ludzi praca w edukacji jest mniej atrakcyjna niż w przemyśle.

 – Stara kadra po pierwsze wykrusza się, odchodzi na emerytury, ale też zaczyna pozostawać nieco w tyle za nowoczesnymi rozwiązaniami. Dlatego wypadałoby tego tzw. napływu świeżej krwi ludzi, którzy są już w tej chwili w tym aktualnym systemie kształcenia i znają te najnowocześniejsze metody produkcji i wytwarzania, które trzeba przekazać uczniom. Tutaj pewne drobne braki sąmówi Andrzej Bryła, wicestarosta mielecki.

Protesty nauczycielskie są zdaniem Andrzeja Bryły uzasadnione i wynikają z wieloletniego działania na niekorzyść tego zawodu.

 – Zawód nauczyciela został w chwili naprawdę kompletnie pozbawiony prestiżu. Ja odnoszę wrażenie, że nie za bardzo liczą się władze ze zdaniem nauczycieli. Sam zawód jest naprawdę deprecjonowany. To jest kawał czasu kształcenia, żeby później móc pracować w tym zawodzie. Natomiast proponowane zarobki, okres jakiegoś awansu zawodowego, który jest wydłużony i każe czekać na osiągnięcie tych najwyższych statusów zawodowych, nie przyciąga młodych ludzi do tej pracy – podkreśla Andrzej Bryła, wicestarosta mielecki.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w piątkowej pikiecie w Warszawie wzięło udział 4 tys. osób. 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test