Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Inwestycje Ministerstwa Sprawiedliwości w województwie podkarpackim

– Gratuluję mieszkańcom Mielca tej pięknej inwestycji. Podniesie ona nie tylko komfort świadczonych usług, ale też ich jakość. Pamiętajmy, kto jest odbiorcą usług sądownictwa: to mieszkańcy Podkarpacia – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł podczas dzisiejszej (11 września br.) ceremonii otwarcia budynku Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Mielcu.
  • Źródło: Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Rozbudowa gmachu Sądu Rejonowego w Mielcu stanowiła dwuetapowy proces. W ramach pierwszego etapu prac do użytku oddano nowoczesny dwukondygnacyjny budynek, w którym obecnie mieszczą się wydziały cywilny, rodzinny, karny, nieletnich oraz pracy. Budynek jest w pełni dostosowany do osób ze specjalnymi potrzebami – znajdują się w nim windy oraz przyjazny pokój przesłuchań, czyli miejsce zaprojektowane w taki sposób, aby dziecko mogło się w nim czuć w pełni komfortowo.

Z kolei w ramach drugiego etapu prac modernizacyjnych wybudowano wydział ksiąg wieczystych. Było to możliwe dzięki gruntownemu remontowi oraz adaptacji poddasza. W konsekwencji powierzchnia obiektu zwiększyła się o ponad tysiąc metrów kwadratowych, gwarantując tym samym właściwe przechowywanie dokumentów.

Gruntowna modernizacja siedziby Sądu Rejonowego w Mielcu była potrzebna z uwagi na liczbę spraw, którymi zajmują się jego pracownicy. W samym pierwszym półroczu 2023 r. wpłynęło ich ponad 13,5 tys. Zapewnienie urzędnikom i sędziom dodatkowych pomieszczeń podniosło jakość świadczonych przez nich usług dla mieszkańców województwa podkarpackiego. Wartość całej inwestycji to ponad 19 milionów złotych.

Ponadto, z inicjatywy wiceministra Marcina Warchoła w Mielcu działa Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, będący jednostką Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Do jego zadań należą m.in. przeciwdziałanie przestępczości związanej z zanieczyszczaniem środowiska oraz ujawnianie miejsc nielegalnego gromadzenia odpadów.

W ciągu ostatniego roku podwoiliśmy liczbę ośrodków kuratorskich. Przeznaczyliśmy ogromne środki na budowę prokuratur. Odtwarzamy również posterunki policji po tym, jak Platforma Obywatelska je likwidowała – zaznaczył wiceminister Marcin Warchoł.

Wiceminister sprawiedliwości wziął również udział w uroczystości przekazania gruntu pod budowę Sądu Rejonowego w Przeworsku. Obecnie mieści się on w dwóch budynkach – na ul. Lwowskiej i Stepkiewicza, co stanowi dla pracowników i interesantów utrudnienie logistyczne. Co więcej, analiza resortu sprawiedliwości wykazała, że w celu zapewnienia najwyższego standardu obsługi obywateli potrzebne jest powiększenie powierzchni Sądu.

Mając na uwadze powyższe czynniki, Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło decyzję o budowie nowego gmachu Sądu Rejonowego w Przeworsku. Szacowana wartość inwestycji przekracza 51 milionów złotych.

Nowy budynek sądu ma mieć niemal 3,3 tys. metrów kwadratowych. Będzie się w nim znajdować 81 pomieszczeń biurowych oraz 5 sal rozpraw. Ponadto, w obiekcie będą się mieścić pomieszczenia techniczno-magazynowe oraz dwa archiwa o łącznej powierzchni 470 metrów kwadratowych. Nowoczesne rozwiązania architektoniczne zapewnią kadrze wymiaru sprawiedliwości komfort pracy, co przełoży się na szybką i sprawną obsługę interesantów.

Tylko w ciągu ostatnich czterech lat Ministerstwo Sprawiedliwości przeznaczyło na rozbudowę sądów w województwie podkarpackim setki milionów złotych. To inwestycje między innymi w Nisku, Krośnie czy Dębicy. Na samą budowę Sądu Okręgowego w Rzeszowie przeznaczymy prawie 300 milionów złotych. Z kolei w Chmielowie i Sanoku powstaną nowoczesne zakłady karne – podkreślił wiceminister Marcin Warchoł.

 Należy zaznaczyć, że obecnie trwają również intensywne prace związane z budową nowego gmachu Sądu Rejonowego w Przemyślu oraz wspólnej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Nisku. W odniesieniu do pierwszej z inwestycji prace są już na zaawansowanym etapie – ich ukończenie planowane jest na koniec września. W ramach wielomilionowej inwestycji Ministerstwa Sprawiedliwości w Przemyślu powstanie sześciokondygnacyjny gmach o powierzchni niemal 5,8 tys. metrów w kwadratowych. Z kolei zakończenie prac w Nisku zaplanowano na maj 2024 r. 

Inwestycje Ministerstwa Sprawiedliwości w województwie podkarpackim wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju, którą resort pod kierownictwem Ministra Zbigniewa Ziobro konsekwentnie realizuje. Zakłada ona, że instytucje wymiaru sprawiedliwości powinny być blisko ludzi, a kadra sędziowsko-urzędnicza musi mieć odpowiednie warunki do efektywnej pracy. Co więcej, inwestycje prowadzone są nie tylko w największych ośrodkach, ale również mniejszych miastach, takich jak Przeworsk czy Nisko.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test