Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Policjant z Mielca najlepszym dzielnicowym na Podkarpaciu

W wojewódzkim finale XIII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”, wyłoniono najlepszego dzielnicowego oraz kierownika rewiru dzielnicowych na Podkarpaciu. W zmaganiach udział wzięło 42 dzielnicowych oraz 20 kierowników. Pierwsze miejsce w rywalizacji zajął st. asp. Daniel Grzanka z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu, natomiast najlepszym kierownikiem okazał się asp. Maciej Buryło z Komisariatu Policji w Trzebownisku.

Dzielnicowi to policjanci, którzy utrzymują bezpośredni kontakt z lokalną społecznością. To oni rozpoznają potrzeby i oczekiwania mieszkańców w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa. Najczęściej realizują czynności z zakresu profilaktyki społecznej, a także przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Prowadzą także działania związane ze ściganiem sprawców przestępstw oraz wykroczeń. Często, określani mianem funkcjonariuszy pierwszego kontaktu, są ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem i służą pomocą w rozwiązywaniu różnych problemów występujących w lokalnym środowisku.

W celu ułatwienia kontaktu z dzielnicowym, w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”, opracowano i wdrożono do powszechnego użytku aplikację „Moja Komenda”. Baza ta zawiera informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe wszystkich dzielnicowych z terenu kraju.

Wczoraj na terenie Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie odbył się finał Wojewódzkich Eliminacji do XIII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych "Dzielnicowy Roku". Rywalizacja dla 42 dzielnicowych z komend miejskich i powiatowych rozpoczęła się  od pisemnego testu z wiedzy policyjnej. Policjanci musieli wykazać się znajomością tematów z zakresu m.in. zapobiegania przemocy w rodzinie, przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej, a także wielu innych zagadnień z zakresu działania policjantów służby prewencyjnej ukierunkowanej na profilaktykę społeczną i prewencję kryminalną.

Kolejnym etapem rywalizacji były specjalnie zaaranżowane scenki sytuacyjne. Zadaniem dzielnicowego było przyjęcie interesanta, którego problem był złożony. Dzielnicowi musieli zakwalifikować prawnie sytuację i udzielić interesantowi instrukcji, co do sposobu rozwiązania sprawy, z którą się zgłosił.    

Dwie komisje konkursowe oceniały znajomość zagadnień z dziedzin prewencji, prawa i psychologii. Szczególnie ważne były m.in. aspekty komunikacji werbalnej i niewerbalnej, stworzenie przyjaznej atmosfery dla osoby zgłaszającej swoje problemy i wskazywanie możliwych rozwiązań.

O miano najlepszego policjanta dzielnicowego na Podkarpaciu rywalizowali funkcjonariusze, którzy zajęli I i II miejsca w eliminacjach powiatowych, wśród nich było 6 policjantek i 36 policjantów. Po podsumowaniu punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach, najlepszym dzielnicowym okazał się st. asp. Daniel Grzanka z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. Drugie miejsce zajął mł.asp. Tomasz Groń z Posterunku Policji w Komańczy (KPP w Sanoku). To oni będą reprezentować garnizon podkarpacki w ogólnopolskim finale konkursu, który odbywać się będzie od 17 do 20 października br. w Szkole Policji w Katowicach.

Trzecie miejsce zajął sierż. szt. Aleksander Puzio na co dzień pełniący służbę w Posterunku Policji w Majdanie Królewskim (KPP w Kolbuszowej).

W ramach turnieju "Dzielnicowy Roku", odbywał się konkurs na najlepszego kierownika rewiru dzielnicowych. Rywalizujący ze sobą kierownicy musieli rozwiązać test wiedzy zawodowej, który wyłonił trzech najlepszych. Pierwsze miejsce zdobył asp. Maciej Buryło z Komisariatu Policji w Trzebownisku (KMP w Rzeszowie), który wraz z dzielnicowymi, którzy zajęli I i II miejsce w eliminacjach wojewódzkich konkursu, będzie reprezentował podkarpackich policjantów w finale ogólnopolskim.

Drugie miejsce w konkursie kierowników zajął  asp. szt. Łukasz Pietrucha z Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach, natomiast miejsce trzecie asp. szt. Joanna Sznajder z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu.

Wojewódzki finał konkursu swoim patronatem objęli Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz.
W uroczystym wręczeniu pucharów i nagród dla zwycięzców wzięli udział insp. Stanisław Sekuła I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, Wicewojewoda Podkarpacki Radosław Wiatr, Stanisław Kruczek członek zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Jerzy Borcz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Wszyscy uczestnicy otrzymali też pamiątkowe dyplomy.

Uroczysty finał prowadziła mł. insp. Marta Tabasz-Rygiel Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Organizację konkursu wspierał Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Rzeszowie.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test