Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Marszałek zachęca do udziału w referendum

  • Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Zwracamy się do mieszkańców, zachęcając do udziału w referendum, czyli w tym elemencie demokracji, który  pozwala nam uczestniczyć bezpośrednio w wyznaczaniu kierunków rozwoju naszej ojczyzny w przyszłości – mówił w czasie briefingu prasowego marszałek Władysław Ortyl. 

list fragment

 

Do każdego gospodarstwa domowego na Podkarpaciu w najbliższych dniach ma dotrzeć ulotka, przygotowana przed samorząd województwa, zachęcająca do udziału w referendum. Jest to list Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, który zachęca mieszkańców do udziału w referendum, które odbędzie się  15 października 2023 roku, czyli wraz z wyborami do Sejmu i do Senatu.

Ta ulotka, która dotrze do Państwa domów, to zachęta, aby wziąć udział w referendum. Zwracamy się w ten sposób do naszych mieszkańców już po raz drugi. Podobną ulotkę uruchamialiśmy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, co dobrze się to na Podkarpaciu przełożyło, bo frekwencja w tych wyborach była w naszym regionie dobra. Tym razem też na to liczymy. Chcemy, aby każdy świadomie zdecydował o udziale  w referendum, aby każdy świadomie  wybrał i zakreślił decyzje, tak jak uważa, w ślad za tymi pytaniami, które są w referendum postawione – mówił w czasie briefingu prasowego marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek podkreślał, że udział w referendum to zarówno obowiązek, jak i przywilej:

Uczestnicząc w referendum możemy bezpośrednio wypowiedzieć się, w jakim kierunku powinien zmierzać rozwój i działania polityczne  w naszym kraju. To ważna sprawa, Polska nie jest krajem, gdzie powszechnie korzysta się tego prawa referendalnego, ale społeczeństwo się coraz bardziej uspołecznia, polityka i demokracja są coraz bliżej obywatela. A referendum jest takim instrumentem, tą decyzyjność przybliża do społeczeństwa i obywateli – zaznaczył marszałek, apelując, aby do udziału w referendum zachęcać znajomych, sąsiadów i krewnych.

W imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego w briefingu prasowym udział wzięła członek zarządu Anna Huk.

Jako zarząd województwa jednogłośnie zdecydowaliśmy o przekazaniu ulotki – listu do mieszkańców regionu. Jest to jednocześnie głos wszystkich członków zarządu województwa. Wybory i referendum zdecydują na przyszłe lata, jaki kierunek obieramy, w jakim kierunku chcemy iść, my Polacy, aby nasz kraj się rozwijał i funkcjonował, jak będzie odbierany przez inne kraje europejskich. Będziemy decydować, kto będzie rządził w naszej ukochanej ojczyźnie, ale także pytanie referendalne dotyczą spraw konstytucyjnych, bo chodzi o funkcjonowanie narodu. Nasze społeczeństwo wraz z wkroczeniem na drogę demokracji, jest coraz bardziej świadome, ma coraz większą wiedzę, w jaki sposób może wypowiedzieć swoje zdanie – mówiła w czasie briefingu członek zarządu Anna Huk.

Głosowanie w referendum odbędzie się w tych samych lokalach wyborczych,  co głosowanie w wyborach do parlamentu, a przeprowadzać je będą te same obwodowe komisje wyborcze. Każdy wyborca będzie mógł otrzymać trzy karty do głosowania (do Sejmu, do Senatu i referendalną). Wybory i referendum odbędą się przy użyciu jednej urny wyborczej, do której wrzucane będą zarówno karty do głosowania w wyborach, jak i karty do głosowania w referendum.

Myślę, że wszyscy 15 października spotkamy się przy urnach i postawimy krzyżyki, tam gdzie każdy Polak zgodnie ze swoimi wartościami i sumieniem zdecyduje, kto będzie w Polsce rządził i jaki będzie wynik referendum. Zachęcam do udziału w tym święcie demokracji – podkreślała członek zarządu województwa Anna Huk.

Marszałek Władysław Ortyl wziął udział w akcji promującej udział w referendum. Przed urzędem marszałkowskim wraz z kandydatami do sejmu rozdawał przechodniom ulotki, zachęcając do udziału w zbliżającym się referendum.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test