Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

To kluczowe inwestycje dla tej części powiatu!

  • Źródło: POWIAT MIELECKI

Zarząd Powiatu Mieleckiego podejmuje szereg działań, których celem jest usprawnienie ruchu na drogach powiatowych ulokowanych na trasie Mielec – Tarnobrzeg.

Jedną z największych realizowanych obecnie inwestycji jest ta prowadzona w obrębie dróg powiatowych Nr 1 161R i Nr 1 142R w Chorzelowie. Skrzyżowanie, dotychczas czterowlotowe, przebudowywane jest na rondo. Zakres zadania dodatkowo ma objąć przebudowę ciągów pieszo-rowerowych oraz wybudowanie nowych chodników. – To duża i niezwykle angażująca inwestycja, której wartość sięga blisko 5 milionów złotych. Realizujemy ją ze znacznym udziałem dofinansowania z Programu „Polski Ład”, które wyniosło 2 793 000,00 zł. Wkład własny Powiatu Mieleckiego to z kolei 2 021 733,38 zł – wylicza Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak.

Starosta Stanisław Lonczak, wspólnie z Członkami Zarządu Powiatu Mieleckiego Zbigniewem Działowskim i Andrzejem Chrabąszczem oraz Radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego Janem Tarapatą wizytowali miejsce inwestycji w miniony piątek, 11 sierpnia. – Zarówno obecny stan prowadzonych prac, jak i rozmowy z wykonawcą inwestycji wskazują, że inwestycja ukończona zostanie w terminie tj. we wrześniu br. – podsumowuje spotkanie na placu budowy Zbigniew Działowski, Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego.

To dobra informacja dla okolicznych mieszkańców, którzy mierzą się obecnie z dużymi utrudnieniami - ruch samochodowy w obrębie inwestycji prowadzony jest bowiem wahadłowo, z życiem dodatkowej sygnalizacji świetlnej. – Warto na tę uciążliwość spojrzeć jednak z perspektywy korzyści, jakie przyniesie remont. Biorąc pod uwagę, iż trasa Mielec – Tarnobrzeg jest jedną z najmocniej obciążonych komunikacyjnie w całym powiecie, wierzę, że wybudowanie ronda przyczyni się do znacznego usprawnienia ruchu na tym obszarze – podkreśla Jan Tarapata, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Kluczowym zagadnieniem – w kontekście wypadków, do jakich u styku dróg Nr 1 161R i Nr 1 142R dochodziło w ostatnich latach – będzie oczywiście również poprawa bezpieczeństwa. - Ogłoszono przetargi na przebudowę istniejących dróg dla pieszych i rowerzystów na odcinku prowadzącym od Parafii Wszystkich Świętych w Chorzelowie w kierunku nowo budowanego ronda, a także na modernizację nawierzchni w miejscowościach Chorzelów, Malinie, Tuszów Mały i Tuszów Narodowy. Wszystkie prowadzone w tym obrębie prace, obejmujące łącznie nawierzchnię o długości 3,5 kilometra, pozwolą zamknąć całość inwestycji na tej jakże ważnej dla mieszkańców naszego powiatu i często uczęszczanej drodze – podkreśla Andrzej Chrabąszcz, Członek Zarząd Powiatu Mieleckiego.

Warto podkreślić, że to wcale nie koniec inwestycji realizowanych w północnej części powiatu mieleckiego. Powiatowy Zarząd Dróg w Mielcu ogłosił już przetarg na modernizację drogi powiatowej Nr 1 134 R na trasie Piechoty-Babule (1,6 km) oraz drogi powiatowej Nr 1 124R w Zachwiejowie (310 m). Zarząd Powiatu Mieleckiego podjął też decyzję o złożeniu wniosku do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2024 na modernizację drogi nr 1 137R relacji Jaślany - Józefów. Modernizacja obejmie przebieg drogi przez Jaślany i Józefów na długości 4 km.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
Reklamadotacje dla MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test