Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Mielecka policja apeluje o ostrożność podczas internetowych zakupów!

Jesienne wyprzedaże to czas, kiedy chętnie robimy zakupy. Ruszył sezon przecen i czas kupowania świątecznych prezentów. Oszuści wykorzystują szał zakupowy by wyłudzić od nas jak najwięcej pieniędzy. Mielecka Policja apeluje, aby w tym czasie zachować zdrowy rozsądek, zadbać o swoje poufne dane i nie stać się łatwym celem dla cyberprzestępców.
  • Źródło: KPP MIELEC
Mielecka policja apeluje o ostrożność podczas internetowych zakupów!

Autor: fot. ilustracyjne

Mielecka Policja regularnie przypomina o zagrożeniach związanych z oszustwami internetowymi. Niestety wciąż do nich dochodzi. Niemal każdego tygodnia do mieleckich policjantów zgłaszają się osoby pokrzywdzone.

Ruszył sezon wielkich wyprzedaży w sklepach internetowych. To czas wzmożonej aktywności, kiedy będziemy szukali najatrakcyjniejszych ofert w sieci. Wtedy też i cyberprzestępcy zwiększają swoją aktywność, podejmując działania, których celem jest zdobycie naszych poufnych danych, a w konsekwencji wyłudzenie pieniędzy.
Pamiętajmy, aby w ferworze promocyjnych zakupów nie stracić zdrowego rozsądku i nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa. Stosując się do kilku podstawowych zasad zamieszczonych poniżej, zwiększamy swoje bezpieczeństwo w Internecie.

Pamiętaj!

  • wybieraj platformy i sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów,
  • zwracaj szczególną uwagę, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna – oszuści często kuszą kupujących bardzo niską ceną,
  • pamiętaj, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego, adres i dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON.
  • sprawdzaj datę uruchomienia sklepu internetowego (im dłużej sklep funkcjonuje, tym większą mamy pewność, że jest bezpieczny),
  • dokonując płatności za zakupy nie korzystaj z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform,
  • nikomu i nigdy nie udostępniaj swoich haseł i loginów do bankowości internetowej,
  • korzystając z portali aukcyjnych, za zakupy, jeśli to możliwe wybieraj opcję płatności za pobraniem,
  • przejrzyj fora internetowe i zapoznaj się z komentarzami innych klientów na temat tego sprzedawcy u którego zamierzasz dokonać zakupu, wybieraj te sklepy, które cieszą się największą liczbą pozytywnych opinii,
  • dokładnie sprawdzaj wiadomości, jakie otrzymujesz w toku płatności mobilnych i czytaj uważnie, na co wyrażasz zgodę, oraz jaki przelew potwierdzasz.

Jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod jest przejmowanie kont na portalach społecznościowych i poprzez podszywanie się pod naszego znajomego lub członka rodziny, wyłudzanie kodów BLIK do realizacji szybkich płatności bezgotówkowych.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test