Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

II Mielecka Gala Wolontariatu "To jest takie święto miłości"

W Samorządowym Centrum Kultury odbyła się II Mielecka Gala Wolontariatu. W jej ramach nominowano ponad 170 osób i organizacji do głównych nagród. Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Prometeo, poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 - To jest takie święto miłości człowieka do drugiego człowieka. Człowiek, który poświęca swój czas bezinteresownie, dobrowolnie, nie biorąc za to pieniędzy, a angażuje się na rzecz drugiego człowieka w różny sposób. Mając swój talent wykorzystuje go pracując dla drugiego człowieka - mówi Fryderyk Kapinos, poseł na Sejm RP.

W trakcie wydarzenia rozdano nagrody Wolontariusz Powiatu Mieleckiego 2023, Organizacja Charytatywna Powiatu Mieleckiego 2023, Grand Prix 2023, czyli nagroda za całokształt działalności społecznej lub szczególnie zaangażowanie w dziedzinie wolontariatu. Ponadto podczas gali wręczono nagrodę "Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Artis", otrzymał ją Erwin Żebro. - Zajmuję się muzyką. Jestem trębaczem, gram na trąbce, pracuje w szkole muzycznej w Radomyślu Wielkim i w Ropczycach. Dzielę się z młodzieżą pasją, zaszczepiam w nich miłość do instrumentu, do muzyki i dzielę się poprostu wiedzą, którą mi się udało zgromadzić, nabyć przez te wszystkie lata - mówi nagrodzony.

Statuetki Grand Prix powędrowały do Franciszka Augustyna reprezentującego Powiatowe Ochotnicze Straże Pożarne w Mielcu, a także dla Zespołu Pieśni i Tańca "Chorzelowiacy". - Przez całą swoją działalność 30-letnią praktycznie jako wolontariusze i charytatywnie sprawialiśmy radość ludziom dorosłym. Często odwiedzamy domy dziennego pobytu, odwiedzamy miejscowości na naszym terenie gdzie odbywają się dni seniora, odbywają się wydarzenia kulturalne, gdzie sportykają się starsze osoby. My śpiewamy, tańczymy, sprawiamy trochę radości tym osobom, a te osoby nas odbierają jako - często te malutkie dzieciaki, jako swoich wnuków. Śpiewają z nami, czasem udaje się nam ich wciągnąć w jakieś kręgi taneczne i myślę, że ktoś nas docenił na dzisiejszej gali - wyjaśnia Bożena Telega-Kuźnik, kierownik i choreograf ZPiT "Chorzelowiacy".

II Mielecka Gala Wolontariatu odbyła się pod honorowym patronatem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz ks. dr. Marcina Iżyckiego, dyrektora Caritas Polska. 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test