Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Czy sprzedaż działki zablokowała by rozwój mieleckiego lotniska?

Mieleccy radni podzieleni co do sprzedaży jednej z działek w obrębie lotniska w Mielcu. We wrześniu radni podjęli uchwałę, w której zgodzili się, aby Prezydent Mielca wystawił teren inwestycyjny do sprzedaży, a następnie radni z Prawa i Sprawiedliwości w listopadzie unieważnili ją, blokując ogłoszenie o sprzedaż działki.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Na sesji 29 listopada radni, koledzy Prawa i Sprawiedliwości większościowym głosowaniem wycofali tą zgodę prezydentowi i ta działka wróciła do miasta, mimo że przedsiębiorcy wnioskowali o jej zakup, bo chcą się rozwijać - mówi Bogdan Bieniek, przewodniczący rady miejskiej w Mielcu.

Dwóch przedsiębiorców mieleckich zgłosiło w tym czasie akces przystąpienia do przetargu zakupu przedmiotowej działki o powierzchni 3 hektarów.

Są to wnioski ze strony dwóch firm zainteresowanych zakupem przedmiotowej działki. Posłużę się jednym z tych wniosków, jedna z firm, chce ten teren, niecałe 3 hektary, przeznaczyć pod budowę firmy produkcyjnej oraz ośrodka badawczo-rozwojowego. Mówimy o nowych technologiach, nowym przemyśle - dodaje Grzegorz Ziomek, wiceprzewodniczący rady miejskiej w Mielcu.

Grzegorz Ziomek, wiceprzewodniczący rady Miasta Mielec wylicza ile rok do roku budżet straci w wyniku zablokowania sprzedaży, podkreślił, że zadłużenie miasta w 2024 roku wyniesie 192 miliony złotych a dodatkowe środki, mogłyby pomóc na oddłużenie budżetu.

Niewątpliwie gdyby się udało zrealizować sprzedaż to by troszeczkę sytuację poprawiło, pojawiłyby się nowe inwestycje, a to przełożyłoby się w formie wzrostu dochodu z tytułu podatków dla naszej gminy. Jeżeli mówimy o inwestycji rzędu 1/3 wartości budżetu miasta to nie zrozumiałe dla mnie, dlaczego Panowie z Prawa i Sprawiedliwości robią wszystko, żeby zniechęcić tak dużych przedsiębiorców do inwestowania na terenach naszego miasta. Czy my jesteśmy w stanie pozwolić sobie na utratę tak dużych wpływów ze strony podatków? Ja uważam, że nie. Czy stać nas na pominięcie dochodów z tytułu podatków nieruchomości, podatku PIT, podatku CIT na poziomie milion plus rok do roku? Uważam, że nie. Czy powinniśmy mówić "nie" przedsiębiorcom, skoro rzeczywiście mamy teren inwestycyjny dla przemysłu lotniczego? Jest strategia z tym związana - mówi Grzegorz Ziomek, wiceprzewodniczący rady miejskiej w Mielcu. 

Radny Zdzisław Nowakowski, podkreślił, że nieprawdą jest, aby Miasto Mielec i Spółka Lotnisko nie mają strategii rozwoju. Radni odbyli spotkania z prezesem spółki Lotnisko, który podkreślił konieczność zmiany planu zagospodarowania przestrzennego na terenach spółki po stronie północnej, ten zabieg pozwoliłby na uwolnienie około 18 hektarów terenów na dalszy rozwój lotniska.

Nie prawdą jest, że 3 hektarowa działka na południowej części lotniska ma jakikolwiek wpływ, który zaburzy rozwój 330 hektarowego terenu, z czego około 170 hektarów to jest bezpośrednio teren związany z pasem startowym. Proszę porównać te liczby, 3 hektary, 170 hektarów czy też 330 hektarów. To w żadnym stopniu nie ma wpływu na rozwój mieleckiego lotniska - mówi Zdzisław Nowakowski, radny rady miejskiej w Mielcu.

Mowa tutaj o przebudowie pasa startowego oraz wybudowaniu placów manewrowych dla samolotów, by do Mielca mogły przylatywać większe samoloty a samo lotnisko zostałoby wówczas lotniskiem zapasowym dla zlokalizowanego lotniska pod Rzeszowem. Nowakowski podkreślił, że w tym celu na lotnisku muszą być umiejscowione nowoczesne systemy nawigacyjne oraz konieczna jest budowa zakładowej straży pożarnej.

W ramach tej działalności usługowej, lotniczej może powstać produkcja, ale także mogą powstać usługi lotnicze typu hangary, aby znajdowały się tam samoloty, być może też baza wojskowa a być może to co się ostatnio bardzo rozwija, produkcja, oblatywanie dronów. Przede wszystkim spółka wygenerowała trochę dochodów, szczególnie w ostatnim okresie, kiedy na terenie lotniska znajdowała się baza amerykańska. Natomiast chcąc zrobić więcej, jest potrzebny montaż finansowy i z punktu widzenia strategii rozwoju lotniska mieleckiego z perspektywy miejskiej uważamy, że należy dokonać pewnego montażu finansowego, który polegałby na tym, że część środków pochodzi ze spółki Lotnisko, natomiast pozostałe środki powinny być zagwarantowane w ramach funduszy, albo europejskich, albo ze środków rządowych - wyjaśnia Zdzisław Nowakowski, radny rady miejskiej w Mielcu.

Dodajmy, że pakiet większościowy 98% udziałów w spółce Lotnisko posiada miasto. Radni apelują do swoich kolegów z PiS o rozmowy i negocjacje w sprawie rozwoju Mielca.

Nie jesteśmy na etapie wojny, dobrze współpracujemy przez te cztery lata, było lepiej, gorzej, bo jest różnica zdań oczywista, natomiast nie ma takiego poziomu zatrzeczewienia i walki politycznej - podsumował Bogdan Bieniek, przewodniczący rady miejskiej w Mielcu.

Przypomnijmy, że za wycofaniem działki ze sprzedaży głosowało 10 radnych, 9 było przeciw a 2 się wstrzymało.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test