Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Przyszłoroczny budżet powiatu uchwalony

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Powiat mielecki z uchwalonym budżetem na przyszły rok. Radni określili w tym dokumencie kierunki rozwoju regionu. Szereg zaplanowanych inwestycji jest dofinansowane w dużej mierze ze środków zewnętrznych.

Mamy ponad 31% wydatków na inwestycje. Przychody 240 milionów złotych, wydatki 285 milionów złotych. Jest duży deficyt 45 milionów złotych, ale to z tego względu, że mamy 90 milionów złotych wydatków na inwestycje. Największe wydatki 47 milionów złotych na inwestycje drogowe, ale też mamy sporo inwestycji w oświacie - mówi Stanisław Lonczak, Starosta mielecki.

Duża część pieniędzy w przyszłym roku zostanie przeznaczona na drogi, które są dla powiatu ważnym elementem rozwoju regionu.

Droga Podleszany-Dąbrówka-Ruda to jest ponad 10 milionów złotych, z inwestycji drogowych mamy jeszcze chodniki i modernizację nawierzchni drogowych - dodaje Stanisław Lonczak, Starosta mielecki.

 W budżecie znalazły się pieniądze na inwestycje w oświacie

Budowa Centrum Branżowego na potrzeby kształcenia zawodowego kwota 15 milionów złotych. Dużą inwestycją w oświacie będzie budowa nowej sali gimnastycznej, gdzie na ten moment w 2024 roku przewidujemy wydatek 15 milionów złotych, (inwestycja) powstanie przy II LO długo wyczekiwana inwestycja przynajmniej 5 lat, robimy projekty, wnioskujemy, nie udało się, teraz się udało w 2023 roku pozyskać środki z Polskiego Ładu - mówi Stanisław Lonczak, Starosta mielecki.

Powiat będzie też inwestował w odnawialne źródła energii oraz infrastrukturę sportową

Chociażby w fotowoltaikę  na naszych budynkach. Mamy też środki jeszcze na dodatkowe zadaszenie boisk wielofunkcyjnych, też to są spore inwestycje, bo to prawie 6 milionów złotych. Mamy też w Powiatowym Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych przewidziane środki na termoizolacje, wymianę przde wszystkim stolarki okiennej aby oszczędzić na uciekającym cieple - podkreślił Stanisław Lonczak, Starosta mielecki.

Będą też inwestycje w mieleckim szpitalu gdzie trafi około 5 milionów złotych, środki zostaną przekazane na doposażenie w niezbędny sprzęt oraz remonty i dostosowanie budynku do potrzeb pacjentów


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test