Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Remonty dróg pod nadzorem władz powiatu

Starostwo powiatowe w Mielcu remontuje kolejne ważne odcinki dróg. Jaki jest postęp prac na remontowanym odcinku drogi Podleszany - Ruda – Zasów, sprawdzali Starosta Mielecki – Stanisław Lonczak i Zbigniew Działowski – Członek Zarządu Powiatu.

Inwestycji na drodze powiatowej Nr 1 169R relacji Podleszany - Ruda - Zasów w km 0+300 – 1+000, 7+220 - 9+780 i 12+500 – 13+740, polega na budowie chodnika w granicach istniejącego pasa drogowego w miejscowości Podleszany, Ruda i Dąbrówka Wisłocka. Ta trasa stanowi ważny element infrastruktury komunikacyjnej w okolicy. Inwestycja ma również za zadanie poprawę bezpieczeństwa.

Specyfikacja tego remontu jest bardzo obszerna. Zakłada między innymi usunięcie drzew i krzewów, zdjęcie warstwy ziemi urodzajnej (humusu), rozbiórkę elementów dróg i ulic, wykonanie nasypów i przepustów pod koroną drogi, kanalizację deszczową, regulację studzienek, wykonanie wielowarstwowej nawierzchni jezdni, umocnienie skarp, rowów i ścieków, wykonanie przepustów pod zjazdami, odmulenie rowów, oznakowanie drogi oraz wykonanie barier ochronnych i urządzeń zabezpieczających ruch pieszych.

-To dla nas ważne inwestycje – powiedział Stanisław Lonczak, Starosta Mielecki. –Ze względu na swoją specyfikę, konfigurację terenu, oceniam je jako bardzo trudne, tym bardziej że „przechodzą” przez tereny zamieszkałe. Z tego właśnie powodu trzeba było dokładnie je zaprojektować i zadbać o zewnętrzne wsparcie finansowe. Obecnie realizowane inwestycje zostaną zakończone już po wyborach samorządowych. Zależy nam również na tym, żeby były przekazane nowym włodarzom powiatu w należytym stanie, stąd nasz nadzór, który będziemy ponawiać, tym bardziej że oczekuje tego lokalna społeczność – dodał Starosta.

Wartość prowadzonej inwestycji to 12 688 592,92 PLN (brutto), z czego 7 155 000 PLN to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Powiat Mielecki przeznaczył na remont tej drogi 5 533 592,92 PLN.

Wykonawcą robót jest konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robót Drogowych „DROKAM” oraz Firma Handlowo-Usługowa „INWEST-BRUK”. Termin wykonania zadania 12 września 2024.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test