Fundacja Leroy Merlin Polska podjęła się remontu Punktu Interwencji Kryzysowej w Mielcu. Niezwykłej inicjatywy pogratulował wolontariuszom Andrzej Bryła, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego.
Punkt Interwencji Kryzysowej (PIK) w Mielcu funkcjonuje w ramach Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie, przy ul. Wyszyńskiego 16. To miejsce, w którym pomoc uzyskać mogą osoby znajdujące się w życiowym kryzysie i potrzebujące bezpiecznego, bezpłatnego schronienia związanego z doświadczaniem przemocy domowej, klęską żywiołową czy innym zdarzeniem losowym.
W Punkcie Interwencji Kryzysowej w jednym czasie może przebywać do ośmiu osób. PIK składa się z pięciu pokoi, wspólnego salonu, kuchni i łazienki. Pomieszczenia nie były remontowane od blisko dwudziestu lat.
- Pomysł z odświeżeniem tych wnętrz zrodził się, gdy jedna z osób pracujących w Leroy Merlin jakiś czas temu skorzystała ze schronienia w PIK w Mielcu z powodu trudnej sytuacji życiowej. Podczas pobytu w PIK i rozmów z pracownikiem socjalnym, Panią Edytą Ćwięką zatrudnioną w PCPR w Mielcu, osoba ta opowiedziała o Fundacji Leroy Merlin i programie grantowym dzięki któremu remontowane są m.in. placówki publiczne działające w obszarze społecznym – mówi Beata Kardyś, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mielcu, dodając, że to właśnie ta rozmowa zrodziła pomysł podjęcia podobnej inicjatywy w mieleckim PIK.
Po dwóch latach od pierwszej rozmowy, w listopadzie 2023 r., przedstawiciele Fundacji Leroy Merlin skontaktowali się z PCPR w Mielcu, aby zobaczyć wnętrza i ocenić koszty ewentualnych prac. Dostrzeżono wówczas potrzebę remontu pomieszczeń i zadecydowano o złożeniu wniosku o grant na ten cel.
Wniosek został pozytywnie rozpatrzony już w połowie grudnia 2023 roku. Fundacji przyznano grant na wykonanie malowania pomieszczeń PIK, a także wymianę m.in. kabiny prysznicowej i zlewozmywaków.
Remont ruszył w lutym br. Wykonują go wolontariusze fundacji będący na co dzień pracownikami mieleckiego Leroy Merlin oraz członkowie ich rodzin. Prace realizują w czasie wolnym od obowiązków służbowych, nieodpłatnie, w ramach wolontariatu.
- Jestem niezwykle zbudowany tą inicjatywą. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w pozyskanie grantu, jak i tym, którzy obecnie poświęcają swój prywatny czas na zrealizowanie zaplanowanych prac. To piękna, godna naśladowania postawa – podsumowuje Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła, który w środę, 7 lutego, spotkał się z wolontariuszami. – Każda poprawa warunków w PIK będzie niezwykle cenna dla osób, które będą przebywać tu w przyszłości. A pamiętać trzeba, że ze względu na szeroki zakres pomocy, jakiej udziela Punkt Interwencji Kryzysowej, jego wsparcia w różnych sytuacjach życiowych potrzebować może każdy z nas – podkreśla wicestarosta.
Zakończenie remontu planowane jest w najbliższych tygodniach.
ms