Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Punkt Interwencji Kryzysowej w remoncie

Fundacja Leroy Merlin Polska podjęła się remontu Punktu Interwencji Kryzysowej w Mielcu. Niezwykłej inicjatywy pogratulował wolontariuszom Andrzej Bryła, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego.

Punkt Interwencji Kryzysowej (PIK) w Mielcu funkcjonuje w ramach Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie, przy ul. Wyszyńskiego 16. To miejsce, w którym pomoc uzyskać mogą osoby znajdujące się w życiowym kryzysie i potrzebujące bezpiecznego, bezpłatnego schronienia związanego z doświadczaniem przemocy domowej, klęską żywiołową czy innym zdarzeniem losowym.

W Punkcie Interwencji Kryzysowej w jednym czasie może przebywać do ośmiu osób. PIK składa się z pięciu pokoi, wspólnego salonu, kuchni i łazienki. Pomieszczenia nie były remontowane od blisko dwudziestu lat.

- Pomysł z odświeżeniem tych wnętrz zrodził się, gdy jedna z osób pracujących w Leroy Merlin jakiś czas temu skorzystała ze schronienia w PIK w Mielcu z powodu trudnej sytuacji życiowej. Podczas pobytu w PIK i rozmów z pracownikiem socjalnym, Panią Edytą Ćwięką zatrudnioną w PCPR w Mielcu, osoba ta opowiedziała o Fundacji Leroy Merlin i programie grantowym dzięki któremu remontowane są m.in. placówki publiczne działające w obszarze społecznym – mówi Beata Kardyś, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mielcu, dodając, że to właśnie ta rozmowa zrodziła pomysł podjęcia podobnej inicjatywy w mieleckim PIK.

Po dwóch latach od pierwszej rozmowy, w listopadzie 2023 r., przedstawiciele Fundacji Leroy Merlin skontaktowali się z PCPR w Mielcu, aby zobaczyć wnętrza i ocenić koszty ewentualnych prac. Dostrzeżono wówczas potrzebę remontu pomieszczeń i zadecydowano o złożeniu wniosku o grant na ten cel.

Wniosek został pozytywnie rozpatrzony już w połowie grudnia 2023 roku. Fundacji przyznano grant na wykonanie malowania pomieszczeń PIK, a także wymianę m.in. kabiny prysznicowej i zlewozmywaków.

Remont ruszył w lutym br. Wykonują go wolontariusze fundacji będący na co dzień pracownikami mieleckiego Leroy Merlin oraz członkowie ich rodzin. Prace realizują w czasie wolnym od obowiązków służbowych, nieodpłatnie, w ramach wolontariatu.

- Jestem niezwykle zbudowany tą inicjatywą. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w pozyskanie grantu, jak i tym, którzy obecnie poświęcają swój prywatny czas na zrealizowanie zaplanowanych prac. To piękna, godna naśladowania postawa – podsumowuje Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła, który w środę, 7 lutego, spotkał się z wolontariuszami. – Każda poprawa warunków w PIK będzie niezwykle cenna dla osób, które będą przebywać tu w przyszłości. A pamiętać trzeba, że ze względu na szeroki zakres pomocy, jakiej udziela Punkt Interwencji Kryzysowej, jego wsparcia w różnych sytuacjach życiowych potrzebować może każdy z nas – podkreśla wicestarosta.

Zakończenie remontu planowane jest w najbliższych tygodniach.

ms



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test