Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wystawa Emilii Sobuś – Odpowiedni Czas i Miejsce

  • Źródło: GOK Chorzelów

W czwartek (15.02) w Galerii Ośrodka Kultury w Chorzelowie odbył się wernisaż wystawy malarstwa, rysunku i grafiki Emilii Sobuś pt. „PROCES-Y”. Na prezentacji, którą oglądać można do 2 marca, artystka prezentuje prace, które są przeglądem twórczości z ostatnich trzech lat. 

Wernisaż wystawy, na którym zgromadzili się bliscy i przyjaciele artystki oraz lokalni twórcy i miłośnicy sztuki, rozpoczęła Laura Jarosz z Młodzieżowej Grupy Wokalnej, która utworem „Szalona Krewetka” nawiązała do absurdów życia codziennego oraz towarzyszących im postaciom. Następnie głos zabrał Damian Małek, dyrektor SOKiS, który przybliżył obecnym postać artystki. – Emilia Sobuś pochodzi z Mielca. Jest studentką Uniwersytetu Rzeszowskiego Kolegium Nauk Humanistycznych Instytutu Sztuk Pięknych na kierunku Grafika. Od najmłodszych lat związana była ze sztuką i od zawsze towarzyszyła jej działalność artystyczna: 

balet, taniec współczesny i śpiew. Przełom twórczy nastąpił jednak u artystki w okresie pandemii. W latach 2021- 2023 rozwijała swoje umiejętności w studiu art. GOYA. Brała udział w zbiorowej wystawie wspomnianego studia "Oko w Oko" w 2022 r. w naszym Ośrodku Kultury oraz w zbiorowej wystawie studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego pt. „Trawestacje” w Janowie Lubelskim. Na otwieranej dziś wystawie możemy zobaczyć ponad 50 niezwykłych obrazów, rysunków i grafik, które powstały w ciągu ostatnich 3 lat, a wyrażających postrzeganie przez Emilię osób i rzeczy, które nas otaczają. Część z nich jest plastycznymi etiudami w doskonaleniu warsztatu, ale części jest pracami dojrzalszymi, zawierającymi głębszym zamysł i przekaz – powiedział Damian Małek.

– Jestem wzruszony, ogromnie się cieszę i gratuluje zarówno Ośrodkowi Kultury jak i samej autorce wystawy, która jest można powiedzieć, pewnego rodzaju retrospektywą działań kilku lat. W efekcie sam tytuł wystawy jest bardzo dobrze dobrany, z tego względu, że faktycznie jest to pewien proces w Twoim rozwoju artystycznym. Na tej wystawie jest zaprezentowane kilka takich prac, które mnie bardzo mile zaskoczyły. Są one bardzo fajną formą wskazówki na przyszłość, jak faktycznie może wyglądać twój rozwój artystyczny w otoczeniu moich kolegów pedagogów, z którymi się konfrontujesz. Mogę powiedzieć, że Emilia jest jedną z tych studentek, która jest już zauważalna w przestrzeni akademickiej i pokazuje, że jest we właściwym miejscu i we właściwym czasie – zwrócił się do artystki dr Łukasz Gil. 

– Nie jestem znawcą sztuki, ani jak Łukasz wykładowcą akademickim, ale tak po prostu, po ludzku rzecz biorąc czuję się tu jak na wyjątkowej uczcie, która pięknie się komponuje. Wspaniała młoda artystka w otoczeniu swoich prac, bliskich i przyjaciół, a to wszystko doprawione przez Laurę piękną częścią wokalno-muzyczną. Przed Wami początek artystycznej drogi, ale to dobrze rokuje, ponieważ będziemy mogli jeszcze długo cieszyć się Waszą twórczością. Dla mnie wszystkie obrazy jakie dziś widziałem są piękne, ale jeśli potwierdza to dodatkowo fachowiec, to budzi to tym większy podziw. Chciałbym pogratulować, podziękować i życzyć jak najlepszego rozwoju artystycznego – powiedział patron honorowy wystawy Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec. 

– Chciałabym wszystkim podziękować za obecność. Rodzinie, osobom z Goi, osobom z duszpasterstwa. Moim najlepszym przyjaciołom oraz osobom z grafiki, jeśli kogoś pominęłam to bardzo przepraszam, ale witam Was wszystkich. Dziękuje Wójtowi Gminy Mielec oraz Dyrektorowi Ośrodka, że mogłam właśnie tu zorganizować swoją wystawę i się pokazać. Dziękuję Panu Łukaszowi, za wszystkie dotychczasowe lata nauki. Nawiązując do samej wstawy jest to dla mnie właśnie taki proces, bo od początku od dzieciaka związana byłam ze sztuką. Próbowałam się spełniać w różnych dziedzinach, ale to od czasu pandemii tak na poważnie wzięłam się do tej sztuki. I od tego momentu nastąpił jeden wielki proces mojego rozwoju artystycznego. Procesy towarzyszą nam przez całe życie i tak jak proces rozumowania nad praca, proces jej powstawania i jej tok myślowy w każdym przypadku jest inny – zwróciła się do obecnych Emilia Sobuś, autorka prezentowanych na wystawie dzieł. 


 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test