Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Najlepsi Sportowcy Podkarpacia

  • Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

W Hotelu Prezydenckim w Rzeszowie odbyła się uroczysta gala 64. Plebiscytu Sportowego Nowin. Nagrodzeni zostali najlepsi i najpopularniejsi sportowcy z Podkarpacia.

Nagrody wręczali redaktorzy nowin wraz z legendami sportu Markiem Karbarzem i Janem Domarskim. Oprócz najlepszej dziesiątki nagrody otrzymała, także  najlepsza drużyna, trener i talent roku 2023.

Gala pokazuje nam to co jest piękne, to co widzimy na ekranach, ale rzeczywistość dla was sportowców jest dużo cięższa. Wszystkim sportowcom, działaczom, trenerom życzę przede wszystkim wytrwałości i sukcesów – mówił Stanisław Kruczek członek zarządu województwa.

Statuetki zwycięzcom wręczali wojewoda Teresa Kubas-Hul, przedstawicie samorządu m. in.: przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, Ewa Draus wicemarszałek podkarpacki, Stanisław Kruczek członek zarządu województwa oraz Jerzy Cypryś wiceprzewodniczący sejmiku.

Bardzo chciałabym pogratulować i podziękować nowinom za zorganizowanie dzisiejszego wydarzenia, gdyż ono promuje sport, zarówno amatorski jak i zawodowy. Gratulacje należą się przede wszystkim naszym sportowcom, którzy odnoszą liczne sukcesy nie tylko na arenie ogólnopolskiej, ale także i na całym świecie  – podziękowała Ewa Draus wicemarszałek podkarpacki.

A oto najlepsza dziesiątka sportowców Podkarpacia 2023 roku:

1. Łukasz Różański (boks, Stal Rzeszów)

2. Paweł Zatorski (siatkówka, Asseco Resovia)

3. Katarzyna Wenerska (siatkówka, PGE Rysice Rzeszów)

4. Albert Komański (lekkoatletyka, Resovia)

5. Maciej Domański (piłka nożna, PGE Stal Mielec)

6. Adam Kemp (koszykówka, Muszynianka Domelo Sokół Łańcut)

7. Ann Kalandadze (siatkówka, PGE Rysice Rzeszów)

8. Sylwia Matuszczyk (piłka ręczna, Handball JKS Jarosław)

9. Agnieszka Sajdutka (karate, Akademia Sportu Chikara)

10. Marcin Nowak (żużel, Texom Stal Rzeszów)

W kategoriach specjalnych nagrodzeni zostali: Janusz Mazur – trener roku, Asseco Resovia – drużyna roku i Szymon Łyczko – talent roku 2023.

Sport zmienił się na przestrzeni lat. Zmienił się w różnych płaszczyznach. Urosło wiele dyscyplin, których dawniej nie było, niektóre z nich stały się dyscyplinami olimpijskimi. My jeżeli chodzi o samorząd staramy się pomagać temu podkarpackiemu sportowi. Cieszy nas każdy sukces, bez wyjątku, ale szczególnie osiągnięcia tych młodych ludzi, którzy rozsławiają nasze województwo, a ten właśnie plebiscyt pozwala na to, żeby wam za to podziękować – powiedział Jerzy Borcz przewodniczący podkarpackiego sejmiku. 

Konkurs plebiscytu polegał na wstępnej nominacji do różnych kategorii. Następnie laureaci zostali wybrani osobno w kategoriach powiatach. Później awansowali do wojewódzkiego etapu. Teraz trzech laureatów z województw w każdej kategorii będzie rywalizować w ostatnim etapie - ogólnopolskim finale. Zwycięzcy ogólnopolskiego finału plebiscytu w kategorii zdobędą główne tytuły i dodatkowe nagrody finansowe. Zostaną one wręczone podczas ogólnopolskiej gali plebiscytu, która odbędzie się w Warszawie. Zostaną na nią zaproszeni zwycięzcy w każdej kategorii z każdego województwa.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test