Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Czy Mielec zostanie Polską stolicą recyklingu?

8 marca, podczas Kongresu Miast i Biznesu. Kaucja - Edukacja - Środowisko, poznamy zwycięzcę tegorocznej edycji Polskiej Stolicy Recyklingu. O tytuł i statuetkę wykonaną z recyklingu elektrycznych śmieci walczą również Mielec. W czasie wydarzenia nagrody odbiorą również instytucje miejskie. O główną nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych rywalizowały 3 szkoły z Mielca .

Elektryczne śmieci się liczą
W kategorii Miast zwycięzcą zostanie to miasto, które zebrało największą ilość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na mieszkańca. „Szacuje się, że w naszych domach chomikujemy około 20 milionów sztuk elektroodpadów, głównie telefonów komórkowych. Zadanie Miasta polegało na tym, żeby zachęcić obywateli swoich lokalnych społeczności do zrobienia porządków i przekazania elektrycznych śmieci do recyklingu. Oddając je do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego chronimy siebie i swoich najbliższych. W elektrośmieciach znajdują się bowiem niebezpieczne substancje. Dodatkowo, działamy na rzecz środowiska naturalnego zawracając materiały i substancje na rynek w ramach gospodarki cyrkularnej” – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Zwycięskie Miasto otrzyma tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu oraz statuetkę wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Autorką unikatowej nagrody jest artystka Akademii Sztuk Pięknych Natalia Murdza.

Nadaj rzeczom nowe story – mieleckie instytucje w grze
Równocześnie, w ramach Programu Polska Stolica Recyklingu toczyła się rywalizacja instytucji: szkół, muzeów, teatrów, bibliotek i szkół wyższych w ramach usługi EKOzwroty, która polegała na zbieraniu punktów za liczbę i ilość nadesłanych przedmiotów. „W InPost działamy w sposób zrównoważony, dlatego bliska jest nam idea cyrkularności przedmiotów. W tym celu w 2021 roku uruchomiliśmy usługę EKOzwroty, która dzięki doskonale znanemu urządzeniu Paczkomat® InPost, pozwala na prosty i bezpłatny zwrot niepotrzebnych przedmiotów. Każda rzecz zdatna do ponownego użycia, nadana poprzez Paczkomat®Kontakt dla mediów Fundacja Odzyskaj Środowisko. Część z nich trafia do organizacji charytatywnych i osób potrzebujących. Przedmioty niespełniające norm - do profesjonalnych zakładów przetwarzania, co umożliwia maksymalny odzysk surowców. Przy pomocy naszej usługi, każdy może odesłać niepotrzebny sprzęt elektroniczny, odzież, obuwie, zabawki czy książki. W ubiegłym roku Polacy nadali takich przesyłek dziesiątki tysięcy.” – powiedział Sebastian Anioł, Dyrektor

Działu Innowacji Logistycznej InPost.
Łączna pula nagród wyniesie 150 tysięcy złotych. Szansę na nagrodę mają również Szkoły i instytucje z Mielca, których społeczność zaangażowała się w program Polska Stolica Recyklingu nadając EKOzwroty.

 „Już teraz gratuluję uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz lokalnej społeczności, którzy włączyli się w akcję EKOzwrotów. Nadając rzeczom drugie życie, pomagamy sobie oraz środowisku naturalnemu. Część przedmiotów trafi na cele charytatywne.” – dodaje Rodkiewicz.

Kaucja, edukacja, środowisko
Kongres Miast i Biznesu zgromadzi włodarzy miast, przedstawicieli samorządów lokalnych, ekspertów z dziedziny ESG, green city, edukacji ekologicznej oraz systemu kaucyjnego. 

„Cieszymy się, że po raz kolejny możemy być partnerem Polskiej Stolicy Recyklingu i wspierać wydarzenie naszym doświadczeniami. Współpracując już z blisko 60 miastami w całej Polsce wiemy, jak ważna jest rozmowa i wymiana doświadczeń ze wszystkimi grupami odbiorców. To właśnie dzięki takim dyskusjom z sukcesem rozwijamy nasz Program InPost Green City oraz realizujemy cele zrównoważonego rozwoju Grupy InPost wśród społeczności lokalnych.” – powiedziała Marta Zalewska, Dyrektorka ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City.
 

W czasie wydarzenia ponad pół tysiąca Uczestników będzie miało okazje wysłuchać kilkunastu prelekcji i debat. Kongres będzie świetną okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk samorządów lokalnych w kontekście edukacji ekologicznej, gospodarki obiegu zamkniętego i budowania „smart community”.

Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test