Przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Mieleckiego i Miasta Mielca oddali wspólnie cześć bohaterom podziemia niepodległościowego – w ramach obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych na zboczu Góry Cyranowskiej w Mielcu. Udział w nich wzięli przedstawiciele władz samorządowych powiatu: Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła i Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Zbigniew Działowski oraz samorządu miasta – ten reprezentował Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski. Przed Pomnikiem zjawiła się także delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Mielcu wraz z opiekunami.
Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym od 2011 roku. Dlaczego święto przypada na 1 marca? To tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją".
Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zapewniając aprowizację, schronienie i łączność.