Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Droga „lotniskowa” coraz bliżej

  • Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE / Autor tekstu: Tomasz Leyko
Droga „lotniskowa” coraz bliżej

Autor: Anna Magda

Umowa na realizację obwodnicy północnej Mielca podpisana. Tzw. droga lotniskowa powstanie z końcem 2027 roku. Swoje podpisy pod umową złożyli dziś dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie Piotr Miąso oraz prezes Piotr Jarosz z Przedsiębiorstwa Drogowo-Mostowego S.A. z siedzibą w Dębicy przy udziale marszałka województwa Władysława Ortyla.

Umowę podpisano na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Zorganizowano ją na terenie lotniska w siedzibie Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła. To miejsce nieprzypadkowe, ponieważ nowa droga ma ułatwić przejazd od wiaduktu w ciągu drogi 984 do istniejącej już obwodnicy Mielca. Będzie służyć przede wszystkim przedsiębiorcom ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz firmom operującym na mieleckim lotnisku.  

Ponadto w konferencji uczestniczyli: poseł Fryderyk Kapinos, wicewojewoda Paweł Bartoszek, radny województwa Jan Tarapata, prezydent Mielca Jacek Wiśniewski, wójt gminy Mielec Józef Piątek, Waldemar Barnaś – dyrektor ARP o. Mielec, Tomasz Ignasiak – prezes Mieleckich Zakładów Lotniczych, Piotr Olszówka – dyrektor ds. rozwoju relacji społecznych Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Umowę podpisano na realizację prac projektowych i robót budowlanych, której wartość wynosi 54 410 591,40 PLN. Wartość realizacji całego zadania to ponad 65 milionów zł, na które składają się: dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych 53 miliony złotych, dofinansowanie z samorządu miasta Mielec w wysokości 10 milinów złotych oraz pozostałe środki pokryte będą z budżetu Województwa Podkarpackiego. 

Udało nam się w dobrym tempie przeprowadzić przetarg i te 53 miliony z „Polskiego Ładu” będą wykorzystane. Jest to ciekawy montaż finansowy, który poprzedzony był współpracą z miastem i z prezydentem. Przed nami jeszcze pewne korekty i poprawki, które będą nanoszone w trakcie przygotowania dokumentacji zrobione tak żeby nie było niepokojów społecznych, tak aby inwestycja była jak najbardziej przyjazna dla wszystkich, którzy będą z tej drogi korzystali. Ta droga przebiegać będzie w dużej mierze po tzw. „nowym śladzie”. Obwodnica ta będzie miała kategorię klasy G, w związku z tym wymaga modernizacji fragment drogi już istniejącej. Będzie konieczna budowa dwóch rond, jedno z nich tzw. „hantla” przy włączeniu do istniejącej już obwodnicy. Przypomnę, że na tej obwodnicy będziemy także budować drugie, podobne rondo w miejscu, gdzie jest dużo wypadków.  Chciałem wszystkim oczywiście bardzo serdecznie podziękować za współpracę przy realizacji tej inwestycji samorządowi miasta, panu prezydentowi, samorządowi gminy i panu wójtowi za to współdziałanie oczywiście też radnym wojewódzkim, panu posłowie Fryderykowi Kapinosowi, który pilnował tych decyzji, które zapadały decyzje, kieruję też podziękowania na ręce pana wojewody za te wszystkie uzgodnienia które byłyby sprawnie realizowane, ale przed nami jeszcze kilka działań które będą miały miejsce – powiedział marszałek Władysław Ortyl. 

Inwestycja realizowana będzie w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Najpierw opracowana zostanie dokumentacja projektowa z uzyskaniem decyzji ZRID, czyli zezwolenia na realizację inwestycji. Podstawą zadania jest opracowany przez Miasto Mielec Program Funkcjonalno-Użytkowy. Efektem będzie budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 984 wraz z budową jezdni dodatkowych, chodników oraz dróg rowerowych, a także rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 985 w celu włączenia do niej nowej trasy oraz na przebudowie drogi powiatowej nr 1142R i budowie nowego odcinka drogi gminnej.

Odcinek drogi objęty projektem będzie stanowił dopełnienie układu komunikacyjnego Mielca i powiatu mieleckiego. Zostaną połączone drogi wojewódzkie nr 984 i 985. Nowa droga będzie ostatnim elementem obwodnicy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 984, razem ze zrealizowanymi w ubiegłych latach: mostem na Wisłoce, odcinkiem Piątkowiec-Rzędzianowice i wiaduktem nad ul. Sienkiewicza (zrealizowane przez PKP PLK S.A.). 

Samorząd Województwa Podkarpackiego realizuje 4 projekty rozwijające strefy przemysłowe na terenie województwa podkarpackiego: w Mielcu, Stalowej Woli, Żurawicy k. Przemyśla i Rogoźnicy/Jasionki k. Rzeszowa. Wybudowane zostaną nowe odcinki dróg, które wraz z przebudowanymi w ramach zadań drogami, zwiększą dostępność transportową do i w strefach przemysłowych. Droga wojewódzka nr 881 do Terminala przeładunkowego w Żurawicy będzie miała około 3 kilometrów. Droga wojewódzka nr 869 tzw. Lotniskowa w Jasionce będzie miała długość 3,3 km i skróci dojazd do węzła autostradowego oraz otworzy nowe tereny inwestycyjne zwiększając strefę ekonomiczną w Rogoźnicy. Rozbudowanie stref ekonomicznych w Mielcu i Stalowej Woli pomoże w dalszym rozwijaniu lokalnej gospodarki. 

Lista zadań realizowanych na drogach wojewódzkich w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych przez Samorząd Województwa Podkarpackiego: 

Rozwój stref ekonomicznych: 

  • budowa drogi wojewódzkiej obsługującej SSE Euro-Park Mielec i lotnisko Mielec (podpisanie umowy), 
  • budowa drogi wojewódzkiej nr 869 pomiędzy autostradą A4 a DK9 i drogą ekspresową S19 (ulica Lotniskowa w Jasionce – etap V) (zadanie w trakcie realizacji), 
  • budowa drogi wojewódzkiej obsługującej TSSE EURO-PARK Wisłosan oraz Strategiczny Park Inwestycyjny w Stalowej Woli (w trakcie postępowania przetargowego), 
  • budowa odcinka DW 881 od DK 77 do terminala kolejowego T1 w Żurawicy (w trakcie opracowywania Programu Funkcjonalno-Użytkowego). 

Poprawa lokalnej infrastruktury drogowej: 

  • DW 986 wiadukt nad linią kolejową nr 91 w m. Ropczyce (zadanie w trakcie realizacji), 
  • DW 865 Narol - granica województwa (w trakcie przygotowywania postepowania przetargowego), 
  • DW858 Sieraków – Harasiuki wraz z mostem na rzece Borowina (w trakcie realizacji). 

Modernizacja dróg wojewódzkich w Bieszczadach na odcinkach: 

  • DW895 Uherce Mineralne – Orelec (w trakcie postępowania przetargowego), 
  • DW894 Polańczyk – Wołkowyja (w trakcie realizacji). 

ZADANIA ZREALIZOWANE PRZEZ PZDW W LATACH 2014-2022 W POWIECIE MIELECKIM: 

  • obwodnica Mielca DW 985 (PO RWP 2007-2013), 
  • most na Wiśle DW 764 (PO RWP 2007-2013), 
  • obwodnica Radomyśla Wielkiego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 984, (RPO WP 2014-2020), 
  • most na Wisłoce z nowym odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 984.

Wartość zrealizowanych inwestycji wynosi ok. 492 mln złotych.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test