Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Działania "NURD" na drogach powiatu mieleckiego

Mieleccy policjanci ruchu drogowego przeprowadzają dziś, na terenie powiatu mieleckiego, działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Cyklicznie prowadzona akcja ma na celu zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych oraz uświadomienie uczestnikom ruchu, jakie zagrożenia mogą występować, jeżeli nie przestrzegają oni przepisów.
  • Źródło: KPP MIELEC

Działania policjantów ukierunkowane będą na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom. Zwłaszcza tym, którzy poruszają się po drogach bez elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Aktywność policjantów skoncentrowana będzie przede wszystkim na kierujących pojazdami, którzy naruszą przepisy ruchu drogowego wobec właśnie tej grupy użytkowników dróg.

Kontrole prowadzone będą przede wszystkim w rejonie placówek oświatowych tj. szkół, przedszkoli, żłobków.

Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu, omijanie pojazdu, który zatrzymał się, aby przepuścić przechodzącą osobę oraz wyprzedzanie na pasach i bezpośrednio przed nimi.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to piesi, rowerzyści, motocykliści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, kierujący urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani piesi przyczyniają się inni użytkownicy dróg. Jednak niewłaściwe zachowania pieszych i pozostałych niechronionych uczestników także doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji. W przypadku pieszych mowa tu głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez nią przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu, rozproszeniu uwagi.

Pamiętajmy, ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów. Upewnia się czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze.

Najpoważniejsze błędy popełniane przez pieszych:
- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
- przebieganie przez nią,
- wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
- przechodzenie przez nią, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony.

Najpoważniejsze błędy popełniane przez kierujących wobec pieszych:
- wyprzedzanie na przejściach i bezpośrednio przed nimi,
- nieustąpienie pierwszeństwa osobom znajdującym się na pasach i wchodzącym na nie,
- nieustąpienie pierwszeństwa przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych,
- nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu przy skręcaniu w drogę poprzeczną.

Okres zimowy to czas niesprzyjających warunków pogodowych. Dlatego tak ważnym jest być widocznym na drodze. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo nosząc elementy odblaskowe, dzięki którym jesteśmy widoczni dla kierujących. Nasze zdrowie i życie w dużej mierze zależy od nas samych.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Dom Kultury SCK zaprasza na spektakl „Gwałtu, co się dzieje” Aleksandra Fredry Dom Kultury SCK zaprasza na spektakl „Gwałtu, co się dzieje” Aleksandra Fredry Dom Kultury SCK zaprasza na spektakl „Gwałtu, co się dzieje” Aleksandra Fredry w wykonaniu aktorów Teatru „ROZMAITOŚCI” im. Stefana Ostrowskiego. Sztuka wystawiona zostanie 2 marca o godz. 16 w sali widowiskowej DK SCK. Fredrowskie „Gwałtu, co się dzieje” opowiada o życiu w miasteczku, gdzie rządy sprawują kobiety. Dlaczego? Bo mężczyźni okazują się niezdarami. Dzieje się tak aż do momentu, gdy u wrót miasta pojawiają się Tatarzy. Czy mężczyźni odzyskają utracony prymat w mieście? Sztukę wyreżyserowała - jak absolutną większość przedstawień Teatru „Rozmaitości” - Jadwiga Klaus. Wystąpią: Agnieszka Trybulec- Kużdżał, Bartosz Kramarz, Ewa Czeczot, Paweł Pazdan, Agnieszka Mirowska- Żelazko, Magdalena Szelest – Tara, Edward Kociański, Piotr Klamka, Maciej Błachowicz, Barbara Stec, Eugeniusz Idzior, Janusz Pacholec, Elżbieta Witek.Premiera sztuki odbyła się 19 października 2024 r.Teatr Rozmaitości SCK im. Stefana Ostrowskiego powstał z inicjatywy dwóch instruktorek teatralnych Magdaleny Kriger (obecnie Betleja) i Jadwigi Klaus. Pierwszym spektaklem było Misterium Bożego Narodzenia wystawione w 2013 r. wraz z młodzieżową grupą ANTRAKT. Potem Teatr Rozmaitości, już w wyłącznie dorosłym wydaniu, wystawiał kolejno: „Dziewczyny z pomysłem” (2014), „Damy i huzary” Aleksandra Fredro, Mielec się bawi - kochamy lata 70 –te” (2015), „Gdzie diabeł nie może” (2016), „Ciotka”, „Rozmowy przy wycinaniu lasu wg St. Tyma (2017), „Wesele” St. Wyspiańskiego, „Ożenek” Mikołaja Gogola (2018), „Królowa przedmieścia” (2019 - 2021), widowisko z okazji 3 MAJA nagrane w Pałacyku Oborskich (2021), „Teatr Variete - lata 20 –te” (2021), „Teatr Variete - Baw się razem z nami” – piosenki z lat 60. i 70. z muzyką w wykonaniu BIG-MIELEC-BAND, „BELFER” monodram w reżyserii i wykonaniu Janusza Pacholca, PIGMALION wg sztuki G.B. Shawa (2023).Aktorzy „Rozmaitości” gościli w wielu ośrodkach kulturalnych Podkarpacia: w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, w Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy, Tarnobrzeskim Domu Kultury, Domu Kultury w Przecławiu, Gminnym Ośrodku Kultury w Leżajsku z siedzibą w Giedlarowej. Zarówno w Mielcu, jak i podczas gościnnych występów, trupa teatralna „Rozmaitości” przyjmowana jest entuzjastycznie, a jej propozycje cieszą się wielkim zainteresowaniem. Organizatorzy - Dom Kultury SCK, Stowarzyszenie Teatralne „Proscenium”Bilety w cenie 30 zł w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna) oraz online: bilety.kinogalaktyka.pl.Data rozpoczęcia wydarzenia: 02.03.2025
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test