Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Działania "NURD" na drogach powiatu mieleckiego

Mieleccy policjanci ruchu drogowego przeprowadzają dziś, na terenie powiatu mieleckiego, działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Cyklicznie prowadzona akcja ma na celu zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych oraz uświadomienie uczestnikom ruchu, jakie zagrożenia mogą występować, jeżeli nie przestrzegają oni przepisów.
  • Źródło: KPP MIELEC

Działania policjantów ukierunkowane będą na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom. Zwłaszcza tym, którzy poruszają się po drogach bez elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Aktywność policjantów skoncentrowana będzie przede wszystkim na kierujących pojazdami, którzy naruszą przepisy ruchu drogowego wobec właśnie tej grupy użytkowników dróg.

Kontrole prowadzone będą przede wszystkim w rejonie placówek oświatowych tj. szkół, przedszkoli, żłobków.

Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu, omijanie pojazdu, który zatrzymał się, aby przepuścić przechodzącą osobę oraz wyprzedzanie na pasach i bezpośrednio przed nimi.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to piesi, rowerzyści, motocykliści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, kierujący urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani piesi przyczyniają się inni użytkownicy dróg. Jednak niewłaściwe zachowania pieszych i pozostałych niechronionych uczestników także doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji. W przypadku pieszych mowa tu głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez nią przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu, rozproszeniu uwagi.

Pamiętajmy, ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów. Upewnia się czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze.

Najpoważniejsze błędy popełniane przez pieszych:
- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
- przebieganie przez nią,
- wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
- przechodzenie przez nią, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony.

Najpoważniejsze błędy popełniane przez kierujących wobec pieszych:
- wyprzedzanie na przejściach i bezpośrednio przed nimi,
- nieustąpienie pierwszeństwa osobom znajdującym się na pasach i wchodzącym na nie,
- nieustąpienie pierwszeństwa przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych,
- nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu przy skręcaniu w drogę poprzeczną.

Okres zimowy to czas niesprzyjających warunków pogodowych. Dlatego tak ważnym jest być widocznym na drodze. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo nosząc elementy odblaskowe, dzięki którym jesteśmy widoczni dla kierujących. Nasze zdrowie i życie w dużej mierze zależy od nas samych.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test