Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Policyjne działania podczas Świąt Wielkiej Nocy

Święta to czas, w którym odwiedzamy rodziny i naszych najbliższych. Jak co roku, w trosce o bezpieczeństwo podróżujących, w związku ze Świętami Wielkiej Nocy, policjanci ruchu drogowego prowadzić będą wzmożone działania. W tym czasie spotkamy więcej policyjnych patroli, można spodziewać się częstszych kontroli trzeźwości, prędkości i stanu technicznego pojazdów. Oprócz tego, policjanci szczególną uwagę będą zwracać na to, czy kierowcy i pasażerowie przemieszczają się w zapiętych pasach, a dzieci w fotelikach.
  • Źródło: KPP MIELEC

Od piątku do poniedziałku, policja prowadzić będzie działania, w trakcie których funkcjonariusze będą zwracać uwagę przede wszystkim na trzeźwość kierujących, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia pasażerów oraz stosowanie się kierowców do ograniczeń prędkości. Nad bezpieczeństwem podróżujących na terenie całego województwa czuwać będzie zwiększona liczba policyjnych patroli.

Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na:

  • nieprawidłowe wyprzedzanie
  • omijanie i wyprzedzanie pojazdów przed i na przejściach dla pieszych
  • przekraczanie dopuszczalnej prędkości
  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu
  • niestosowanie się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa
  • używanie telefonów komórkowych przez kierowców podczas jazdy   

Bądźmy odpowiedzialni za kierownicą

Wyruszając w podróż własnym samochodem pamiętajmy, aby odpowiednio wcześniej sprawdzić jego stan. Pamiętajmy też o tym, że każdy, kto wsiada do samochodu, przed rozpoczęciem jazdy zapina pas bezpieczeństwa. I nie ma znaczenia to, czy jedzie na sąsiednią ulicę, czy w daleką podróż. Ta sama zasada musi dotyczyć dzieci - zawsze umieszczajmy je w foteliku albo specjalnej podstawce.

Pozostawiając samochód pamiętajmy też o jego zabezpieczeniu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierzmy je ze sobą.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy nie tylko od działań policjantów, ale od zachowania wszystkich uczestników ruchu. Dołóżmy wszelkich starań, aby zbliżające się święta były bezpieczne.

Pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania

W okresie świąt wiele osób będzie odwiedzać swoje rodziny. Wyjeżdżając zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania czy domu - upewnijmy się, że drzwi i okna zostawiamy zamknięte. Pamiętajmy, aby nie zostawiać kluczy pod wycieraczką.

Bądźmy czujni, jeśli na klatce schodowej, czy w pobliżu domu zauważymy obcych ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby doszło do włamania.

Bardzo ważne jest współdziałanie z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkania. Podczas nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod drzwiami sąsiadów, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

Przypominamy, że obowiązywał będzie zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (Dz.U. z 2023. poz.2423) w dniach:

  • 30 marca br. w godz. 18.00 - 22.00,
  • 31 marca br. w godz. 8.00 - 22.00,
  • 1 kwietnia br. w godz. 8.00 - 22.00

Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test