Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Pogotowie będzie świętować okrągły jubileusz

  • Źródło: POWIAT MIELECKI

Na 16 maja przypadną główne uroczystości związane z jubileuszem 20-lecia Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. 

Wydarzenie rozpocznie się od konferencji dla ratowników poświęconej tematyce wybranych aspektów medycyny ratunkowej.

Prelegentami będą:
– Jakub Dzik, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie: „Zmiany w ratownictwie medycznym na przestrzeni ostatnich lat”
– lek. med. Andrzej Włodyka, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej: „Postępowanie zespołów ratownictwa medycznego w ostrych zespołach wieńcowych”
– dr n. med. i n. o zdr. Paweł Kukla, Zakład Ratownictwa Medycznego WNZ UJ CM: „Jak rozpoznać niewydolność oddechową w warunkach zespołów ratownictwa medycznego?”
– mgr Monika Wild-Urbanek, Dyrektor Instytutu Psychologii i Pedagogiki Collegium Humanum, filia w Rzeszowie: „Psychologiczne aspekty zachowań ratowników medycznych w sytuacjach trudnych wymagających regulacji kontroli emocjonalnej”

Główne uroczystości jubileuszowe rozpoczną się o godzinie 16:00 w Lubaszce (Hotel Rado).

Program:
– Intro Orkiestry Młodych Bębniarzy
– powitanie uczestników
– wystąpienie dyrektora PSPR Mielec
– film „20 lat Pogotowia Ratunkowego w Mielcu”
– uroczyste nadanie sztandaru Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu
– podziękowania i wyróżnienia dla pracowników oraz przyjaciół Pogotowia Ratunkowego w Mielcu
– wystąpienia zaproszonych gości
– koncert w wykonaniu artystów Domu Kultury w Przecławiu z utworami z cyklu „Podkarpackie sięga po Największych”
– pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników – teren przed restauracją Lubaszka
– zakończenie oficjalnej części uroczystości

W ramach jubileuszu zaplanowano też szereg dodatkowych wydarzeń. W środę, 15 maja, odbędzie się XLII Konferencja Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ.

Program: 
13.00-15.00 – rejestracja uczestników – zameldowanie w Hotelu Rado Resort
14.00-15.00 – obiad – sala restauracyjna w budynku głównym Hotelu
16.30 – 19.30 – XLII Konferencja Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ – (sala wykładowa Hotelu Rado)
16.30-17.30 „Jak rozpoznać niewydolność oddechową w warunkach zespołów ratownictwa medycznego?” – dr n. med. i n. o zdr. Paweł Kukla.
17.30-18.30 Manualna, a mechaniczna kompresja klatki piersiowej- porównanie efektywności – Adam Raczyński.
18.30-19.30 Artefakty w 12 odprowadzeniowym EKG, czyli jak nie podejmować zbyt pochopnych decyzji – Adam Sroczyński.

Informacja: Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu

ms


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test