Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Wystartował XIV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki

  • Źródło: POWIAT MIELECKI

W piątek, 17 maja, oficjalnie otwarto XIV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego. Potrwa do 21 maja.

Głównymi organizatorami Festiwalu są: Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu oraz Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Technicznych Leonardo.

Zarys programu wydarzenia zaprezentował przed zebranymi gośćmi Zdzisław Nowakowski, Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Na wydarzenie złożą się m.in. I Ogólnopolski Konkurs Robotyki Przemysłowej, panel specjalistyczny poświęcony sztucznej inteligencji, II Mielecki Konkurs modelarski „Lotnicze klimaty” czy Podkarpacki Hackathon Lotniczy AviaTech Challenge. – Ostatnie z wymienionych wydarzeń jest zdecydowanie najważniejszym spośród proponowanych, największym w Polsce, a może i Europie. Rozegra się już w najbliższy weekend, 18 i 19 maja, w hali MOSiR w Mielcu. Zdecydowanie warto w tym wydarzeniu uczestniczyć – podkreślił Zdzisław Nowakowski.

Program bogaty będzie także w liczne atrakcje dla młodzieży i dzieci – takie, które pozwolą im zgłębić fascynujący świat nauki i techniki. Wśród szeregu warsztatów i pokazów dla uczniów znajdą się m.in.:
- Poznaj świat fizyki i techniki „Eksperymentarium 3Z – Zobacz, Zbuduj, Zademonstruj”
- Warsztaty z wirtualnej rzeczywistości
- Warsztaty z budowy modeli latających – samoloty i rakiety
- Symulatory lotnicze i spadochronowe
- Planetarium astronomiczne
- Stoiska szkół oraz firm z branży lotniczej i robotycznej
- Triatlon „Laury olimpijskie i poezja”

- Jesteśmy dumni, że to właśnie w Mielcu organizowane są tak znakomite spotkania z techniką. To bezcenna inicjatywa dla edukacji młodych ludzi, dla rozwoju przedsiębiorstw, dla poznania nowych możliwości i wskazania tego, jak może wyglądać przyszłość – zaznaczył podczas otwarcia Festiwalu Starosta Powiatu Mieleckiego Kazimierz Gacek. - Powiat Mielecki od okresów przedwojennych jest zaszczepiony przemysłem. Dziś bardzo ważnym jest, by zachęcać młodzież do współtworzenia platformy do rozwoju nowoczesności, do działalności naukowej, do badań i wszelkich innych działań, które sprzyjać będą rozwojowi naszego przemysłu. I temu, między innymi, służy festiwal – podkreślił.

Głos podczas otwarcia zabrali także: Poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Mielca Radosław Swół i reprezentująca Politechnikę Rzeszowską dr hab. prof PRz Iwona Włoch, Prorektor ds. kształcenia. Udział w wydarzeniu wziął reprezentujący powiatowe władze samorządowe Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła. 

Festiwal rozpoczął się od panelu specjalistycznego na temat wyzwań Przemysłu 5.0.

Równocześnie wystartowały zmagania finalistów I Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej. W mieleckim finale tego wydarzenia udział bierze 30 dwuosobowych zespołów z całej Polski wyłonionych po przeprowadzeniu, jeszcze w marcu br., pierwszego etapu konkursu polegającego na rozwiązaniu testów. Dzisiejsze zmagania oparte zostaną głównie o praktyczne umiejętności programowania robotów przemysłowych. Rywalizacja wystartowała o godzinie 10:00 i potrwa do godzin popołudniowych.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test