5 czerwca w III Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie odbył się wojewódzki etap Olimpiady „Solidarności” pt. „Dwie dekady historii”. W konkursie wzięła udział młodzież z mieleckich szkół ponadpodstawowych, która wcześniej triumfowała w zmaganiach na etapie szkolnym. Olimpiada „Solidarności” to prestiżowy konkurs historyczny, który obejmuje okres od 1970 do 1990 roku. Jego celem jest popularyzowanie wiedzy historycznej z tamtych lat, kształtowanie postaw patriotycznych oraz utrwalanie pamięci o dziedzictwie NSZZ „Solidarność”.
Laureaci etapu centralnego, który odbędzie się w Gdańsku, mogą liczyć na indeksy na renomowane uczelnie wyższe w kraju oraz atrakcyjne nagrody. W związku z tym, aby zachęcić młodzież do aktywnego uczestnictwa w olimpiadzie i uhonorować najlepszych uczestników z powiatu mieleckiego, Mielecka NSZZ „Solidarność” zdecydowała się ufundować atrakcyjne nagrody finansowe dla najlepszych uczestników.
Spośród uczestników etapu wojewódzkiego wybrano i nagrodzono cztery osoby, które uzyskały najwyższe wyniki. Co ciekawe, wszyscy nagrodzeni zdobyli równą ilość punktów, co świadczy o bardzo wyrównanym poziomie wiedzy i przygotowania uczestników. Najlepsi okazali się reprezentanci trzech mieleckich szkół średnich: Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego oraz V Liceum Ogólnokształcącego. Nagrody otrzymali:
Kacper Kozioł (ZS Groszkowskiego) - opiekun L. Łanucha
Katarzyna Uzar i Szymoń Światowiec-ZSB w Mielcu opiekun: B. Starzyk i I. Kopera
Anna Urbanik-V LO -opiekun P. Ćwięka
Nagrody wręczyli przewodniczący Mieleckiej NSZZ „Solidarność” Leszek Łanucha, Marian Kokoszka zastępca przewodniczącego Mieleckiej NSZZ „Solidarność” oraz Bartłomiej Duszkiewicz zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” w PZL Mielec.
Wojewódzki etap Olimpiady „Solidarności” to nie tylko okazja do sprawdzenia swojej wiedzy, ale także do zrozumienia i docenienia trudnych, ale jakże ważnych dla naszej historii lat. Dzięki takim inicjatywom, pamięć o dziedzictwie NSZZ „Solidarność” pozostaje żywa, a młode pokolenia uczą się szacunku dla walki o wolność i demokrację.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom, a organizatorom dziękujemy za ich wkład w rozwój edukacji historycznej i patriotycznej. Zachęcamy również do udziału w kolejnych edycjach olimpiady, aby kontynuować tradycję pamięci o ważnych wydarzeniach z najnowszej historii Polski.
Szczególne podziękowania pragniemy złożyć nauczycielom, którzy sprawowali opiekę merytoryczną nad młodzieżą. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu i wsparciu młodzi ludzie mogą rozwijać swoje umiejętności, zdobywać wiedzę i osiągać sukcesy. Ich praca jest nieoceniona, a nasze podziękowania są wyrazem uznania za ich trud i poświęcenie.