Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Znamy zwycięzców 24. memoriału im. płk. poż. Andrzeja Bazanowskiego

Za nami kolejny Memoriał im. płk. poż. Andrzeja Bazanowskiego - „Rzeszowski Najtwardszy Strażak”. Zawody odbyły się 13 i 14 lipca na placu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
  • Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Zmagania w formule Toughest Firefighter Challange o tytuł Najtwardszego Strażaka to rywalizacja oparta o zadania wykonywane przez strażaków podczas codziennej służby w podziale bojowym. Zawodnicy doświadczają ekstremalnego wysiłku, dodatkowo działają pod presją czasu. Zadania wykonywane są w pełnym umundurowaniu bojowym z podłączonymi aparatami ochrony dróg oddechowych.

W sumie blisko 200 zawodników z całego kraju, wśród nich multimedaliści zawodów rangi krajowej, europejskiej i światowej rywalizowało w konkurencjach indywidualnych, sztafecie oraz tandemach.

Zawody sportowe, skoncentrowane na konkurencjach strażackich, stanowią doskonałą okazję do sprawdzenia własnej wytrzymałości i utrzymania sprawności fizycznej – podkreślała wojewoda Teresa Kubas-Hul, która objęła wydarzenia patronatem honorowym.

Rywalizację strażaków obserwowali: posłowie na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Joanna Frydrych, Marek Rząsa, Zdzisław Gawlik, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, I wicewojewoda podkarpacki Wiesław Buż, zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frysztak, podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Tomasz Baran wraz zastępcami st. bryg. Dariuszem Homą i bryg. Adamem Wiśniewskim, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Zatrudnienia Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego Jerzy Cypryś, starosta rzeszowski Jerzy Bednarz, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie dh Bogdan Cioch, kapelan wojewódzki strażaków ks. Paweł Samborski, komendanci miejscy i powiatowi PSP z Podkarpacia.

Po zakończonej rywalizacji, na podium zawodów stanęli: 

 Kategoria OPEN Kobiet Mistrzostw Województwa Podkarpackiego

  1. Justyna Cichocka – KM PSP Przemyśl

 Kategoria OPEN Mężczyzn Mistrzostw Województwa Podkarpackiego

  1. Mateusz Strojek – KP PSP Leżajsk
  2. Marcin Kopacz – KP PSP Stalowa Wola
  3. Przemysław Maciąga – KP PSP Jarosław

Kategoria Sztafeta Mężczyzn Mistrzostw Województwa Podkarpackiego

  1. KM PSP Przemyśl
  2. KP PSP Jarosław
  3. KP PSP Stalowa Wola

Wyniki OPEN XXXIV Memoriału im. płk poż. Andrzeja Bazanowskiego:

Kategoria OPEN Kobiet

  1. Justyna Cichocka – KM PSP Przemyśl
  2. Katarzyna Jakubek – SA PSP Kraków
  3. Daria Ferdyn – KM PSP Katowice

Kategoria OPEN Mężczyzn

  1. Rafał Bereza – KM PSP Chełm
  2. Mateusz Delinger – KP PSP Ostrów Wielkopolski
  3. Mateusz Kapszewicz – OSP Krzewsk

Kategoria TANDEM Kobiet

  1. Martyna Świerczyk, Beata Świderska
  2. Katarzyna Jakubek, Jolanta Chibowska
  3. Marlena Wójcik, Justyna Cichocka

Kategoria TANDEM Mix

  1. Rafał Bereza, Beata Świderska
  2. Mateusz Delinger, Martyna Świerczyk
  3. Justyna Cichocka, Arkadiusz Cichocki

Kategoria TANDEM Mężczyzn

  1. Rafał Bereza, Mateusz Delinger
  2. Mateusz Kapszewicz, Piotr Spiżewki
  3. Krzysztof Stencel, Dawid Rąbczyk

Kategoria OPEN Drużynowo

  1. Scantex Lotos Team Poland
  2. KM PSP Katowice
  3. Akademia Pożarnicza

Kategoria SZTAFETY

  1. Scantex Lotos Team Poland
  2. Elita FCC Sztum
  3. KP PSP Brzeg

Kategoria OPEN powyżej 40 mężczyzn

  1. Jarosław Białas – KM PSP Warszawa
  2. Łukasz Podstawski – KM PSP Trnobrzeg
  3. Krzysztof Nosal – SA PSP Kraków

Fot. Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie.

Na podstawie informacji KW PSP w Rzeszowie.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklamadotacje dla MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test