Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się dzisiaj spotkanie z delegacją American Jewish Committee. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim działań na rzecz wsparcia Ukrainy, jakie są realizowane na Podkarpaciu.
  • Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki
Rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy

Autor: fot. Jerzy Żygadło/PUW Rzeszów

Ponad trzydziestoosobowa grupa reprezentantów AJC spotkała się w PUW z wojewoda podkarpackim Teresa Kubas Hul, wicemarszałkiem województwa podkarpackiego Piotrem Pilchem oraz Konradem Fijołkiem, prezydentem Rzeszowa. W spotkaniu uczestniczył także Oleh Kuts, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie.

Wojewoda przedstawiła działania, jakie Podkarpacki Urząd Wojewódzki podjął tuż po inwazji Rosji na Ukrainę. Polegały one przede wszystkim na przygotowaniu i organizacji punktów recepcyjnych, zgromadzeniu i przekazaniu w rejon przejść granicznych łóżek, koców i śpiworów, organizacji i koordynacji dalszej podróży uchodźców do bezpiecznych miejsc w Polsce i całej Unii Europejskiej oraz utworzeniu punktów medycznych, uruchomieniu dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego i podniesieniu gotowość szpitali.

– Położenie geograficzne województwa podkarpackiego oraz zewnętrzna granica UE sprawiły, że już w pierwszych dniach od wybuchu wojny musieliśmy zapewnić bezpieczeństwo, pomoc socjalną i medyczną tysiącom uchodźców. W 22. dniu od wybuchu wojny, granice województwa przekroczyło milion osób, a 6 marca 2022 roku odnotowano rekordową dobową liczbę 80 tysięcy osób. Warto podkreślić, że Polska nie utworzyła obozów dla uchodźców, co było możliwe dzięki otwartości i ogromnemu zaangażowaniu społeczeństwa – powiedziała wojewoda Teresa Kubas-Hul.

Uczestnicy dzisiejszego spotkania są zgodni, że Ukraina nadal potrzebuje wsparcia, a jej walka o wolność, to walka o wolną i bezpieczną Europę.

– Zapraszamy do współpracy w realizacji wielu projektów na rzecz pomocy Ukrainie. Chodzi nie tylko o jej odbudowę, ale także o integrację uchodźców wojennych z naszymi mieszkańcami. Już teraz w tym kierunku podejmujemy wiele działań, ale jestem przekonany, że wspólnymi siłami możemy zrobić jeszcze więcej – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Przedstawiciele AJC przekonywali, że są pod wrażeniem wsparcia, jakiego uchodźcom udzielili mieszkańcy województwa. Zadeklarowali też, że będą wspomagać Podkarpacie w działaniach na rzecz Ukrainy.

– Uczestnicy spotkania są niezwykle poruszeni skalą działań podjętych na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy. Przede wszystkim tym, że dzięki otwartym sercom Polaków, uchodźcy znaleźli schronienie w ich mieszkaniach i ośrodkach, nie musieli tworzyć obozów. AJC wspiera Ukrainę od 1991 roku, kiedy powstało niepodległe państwo ukraińskie i będzie to robić nadal – zapewnia Agnieszka Markiewicz dyrektor AJC Central Europe.

Delegacja AJC z Rzeszowa pojechała prosto do Bełżca, gdzie odwiedziła nazistowski obóz zagłady, w którym od marca do grudnia 1942 r. zamordowano około 450 tysięcy osób, przede wszystkim Żydów z Polski, ale też z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklamadotacje dla MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test