Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

"Śladami leśnej kolejki" atrakcja historyczno-przyrodnicza pod Mielcem

Przed laty w pod mieleckich lasach funkcjonowała kolej wąskotorowa. Jej zadaniem był przede wszystkim transport drewna. Mało kto pamiętał już o jej istnieniu, ale teraz to się zmieniło! W tym tygodniu więc i my polecamy historyczno-przyrodniczą ścieżkę „Śladami leśnej kolejki”.
  • Źródło: GMINA MIELEC
"Śladami leśnej kolejki" atrakcja historyczno-przyrodnicza pod Mielcem

Autor: Nadleśnictwo Mielec

Wiele miesięcy trwało tyczenie w lesie między Mielcem i Ostrowami Baranowskimi szlaku rowerowego biegnącego śladem wąskotorowej kolei, głównie na tak zwanym starotorzu. Leśnicy z Mielca zadbali, by nowa ścieżka miała charakter historyczny, ale również przyrodniczy.

Szlak oznakowany został czarnym symbolem ciuchci umieszczonej na żółtym tle.

Ścieżka prowadząca śladem leśnej kolejki zaczyna się w miejscu parkingu Podróżnik przy drodze powiatowej Mielec – Szydłowiec. Dwa pierwsze odcinki znajdują się na terenie Gminy Mielec, ale trasa finalnie, w rozszerzonej wersji dociera aż na skraj nowego rezerwatu przyrody „Dolina Smarkatej”.

Szczególnie gorąco polecamy krótką, ale wymagającą trasę, z Podróżnika do Budki Paterackiej – ok. 8,5* km. Można ją przebyć rowerem, ale również świetnie sprawdzi się do leśnych spacerów, treningów biegowych czy nordic walking.

Miłego weekedu! Pamiętajcie o właściwym poszanowaniu miejsca, które odwiedzacie.


Autor: Nadleśnictwo Mielec

Źródło: Gmina Mielec

Autor: Nadleśnictwo Mielec

Źródło: Gmina Mielec

Autor: Nadleśnictwo Mielec

Źródło: Gmina Mielec

Autor: Nadleśnictwo Mielec

Źródło: Gmina Mielec


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wystawa malarstwa i grafiki Klaudii Rzeźnik Wystawa malarstwa i grafiki Klaudii Rzeźnik Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa i grafiki Klaudii Rzeźnik. Wernisaż z udziałem autorki odbędzie się 27 października o godz. 17 w Galerii MBP SCK przy ul. Kusocińskiego 2. Wystawa nosi tytuł „Niedosłownie”. Niedosłownie 27-letnia artystka od 5 lat zajmuje się sztukami plastycznymi. Uważa, że sztuka jest uniwersalną formą wyrażania siebie, jej tworzenie może sprawiać przyjemność, może stanowić hobby, ale też może być sposobem na zgłębienia własnej natury. Od naszych wewnętrznych potrzeb zależy, w jaki sposób użyjemy sztuki, uważa Klaudia Rzeźnik.Artystka tworzy sztukę abstrakcyjną, do której inspiracją są marzenia senne, muzyka, literatura. Zainteresowała się wylewanymi abstrakcjami, gdyż dostrzega w nich niezwykłą energię i dynamikę. Fascynują ją także z tego powodu, iż niemożliwe jest odtworzenie danej pracy po raz drugi. Do tworzenia ilustracji graficznych używa żywicy epoksydowej, która podkreśla głębię barw i mieni się pod wpływem światła. Przedstawia głównie postaci ludzi i zwierząt, lecz z wykorzystaniem elementów abstrakcji, które – zdaniem artystki - pozwalają na naginanie rzeczywistości.Klaudia Rzeźnik podzieliła się kilkoma refleksjami na temat sztuki, która jest jej bliska: „Sztuką abstrakcyjną nazywa się dzieła, które nie naśladują rzeczywistości, są od niej „oderwane" (abstractio). Zwolennicy sztuki abstrakcyjnej uważają, iż tworzenie powinno być wyłącznie wyrażaniem uczuć, a co za tym idzie - taka sztuka nie powinna przedstawiać niczego, co jest znane. A to z kolei rodzi pytanie, czy możemy zrozumieć coś, czego nie znamy? Zwolennicy abstrakcji uważają, że dociekanie sensu, jednoznaczności nie jest konieczne. Tak samo w sztuce, jak i w życiu, spotykają nas sytuacje, które ciężko wyjaśnić, a na nas wpływają. Gdy zaakceptujemy fakt że takie absurdy pojawiają się w naszej codzienności, jesteśmy w stanie interpretować życie na nowych płaszczyznach. Gdy już oddalimy się od tego momentu, który nas popchnął do tworzenia z podświadomego umysłu i dzieło stanie się rzeczą materialną, jesteśmy w stanie więcej zrozumieć. Każdej rzeczy można nadać sens lub zmienić jej interpretację w dowolnym momencie, w zależności od naszych przeżyć oraz odczuć. To, jak odbieramy rzeczywistość, jest subtelnym i indywidualnym procesem, warunkowanym przez nasze osobiste doświadczenia i wrażliwość”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.10.2024
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test