Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Telefony rozdzwoniły się w Mielcu! Oszuści wciąż aktywni. Policja apeluje o ostrożność

Dyżurny mieleckiej jednostki odebrał dziś kilka zgłoszeń dotyczących prób wyłudzenia pieniędzy. Oszuści podają się za wnuczka i policjanta. W rozmowie informują, że doszło do wypadku, a osoba poszkodowana umiera w szpitalu. Aby wnuczek uniknął odpowiedzialności karnej musi przekazać pieniądze na kaucję. Apelujemy o zachowanie ostrożności!
  • Źródło: KPP MIELEC / podkom. Bernadetta Krawczyk
Telefony rozdzwoniły się w Mielcu! Oszuści wciąż aktywni. Policja apeluje o ostrożność

Autor: fot. ilustracyjne

Stosując różne metody manipulacji - oszuści dzwonią z informacją, że najbliższy członek rodziny spowodował wypadek drogowy i aby uniknąć aresztu musi zapłacić kaucję.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu mieleckiego kolejny raz apelujemy o zachowanie ostrożności w rozmowach z nieznajomymi. Oszuści cały czas modyfikują metody działania, w celu wyłudzenia pieniędzy. Mimo wielu apeli i ostrzeżeń policji nadal dochodzi do oszustw na wnuczka, policjanta, pracownika socjalnego, a także oszustw internetowych metodą na BLIK-a, na zdalny pulpit oraz poprzez wysyłane przez przestępców linki.

Bądźmy rozważni i ostrożni!

Jak wyglądają te oszustwa i jak nie dać się oszukać?

Oszustwo „na wnuczka”

Zazwyczaj oszuści kontaktują się telefonicznie, podszywając się pod członka rodziny np. wnuczka. Przestępcy często informują o wypadku osoby z naszej rodziny oraz o tym, że potrzebna jest szybka pomoc finansowa. Oszuści mogą prosić o przekazanie pieniędzy lub informacji osobistych, wykorzystując emocjonalny szantaż i manipulację, aby zdobyć zaufanie ofiary i wyłudzić pieniądze.

Nie daj się oszukać! Pamiętaj, aby bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej.  Informuj Policję o każdej próbie oszustwa, a w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy skonsultuj się z najbliższymi. A przede wszystkim nie udzielaj przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich.

Oszustwo „na policjanta”

Zdarza się również, że przestępcy przedstawiają się jako oficerowie Policji i przekonują swoje ofiary do wzięcia udziału w akcji policyjnej lub informują, że osoba nam najbliższa została zatrzymana lub jest podejrzana o przestępstwo i w związku z tym oferują pomoc w załatwieniu sprawy.

Nie daj się oszukać! Policja nigdy nie informuje o prowadzonej akcji oraz nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu! O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informuj Policję.

Oszustwo „na inwestycje”

Fałszywe inwestycje to kolejna metoda stosowana przez oszustów. Metoda ta ma na celu zwabienie potencjalnych klientów m.in. za pośrednictwem portali społecznościowych, gdzie obiecywane są wysokie zyski po zainwestowaniu minimalnych kwot, w krótkim czasie i bez ryzyka utraty pieniędzy. Sprawcy tworzą fikcyjne platformy inwestycyjne np. w kryptowaluty, rzadkie metale, obligacje, zagraniczne inwestycje gruntowe lub alternatywne źródła energii. Po utworzeniu konta na takiej platformie, podaniu danych i wpłacie początkowej kwoty inwestycyjnej, na podany przez nas numer telefonu, po niedługim czasie dzwoni „przedstawiciel firmy”. Osoba ta namawia do zainstalowania na swoim komputerze bądź telefonie aplikacji AnyDesk, która ma ułatwić proces inwestycyjny. W rzeczywistości aplikacja pozwala przejąć kontrolę nad urządzeniem, na którym jest zainstalowana. W ten sposób oszuści po uzyskaniu dostępu do urządzenia, a następnie rachunków bankowych swojej ofiary, dokonują licznych operacji finansowych.

Nie daj się oszukać! Nie ufaj obietnicom łatwego i szybkiego zysku. Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy i pod żadnym pozorem nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej. Nie instaluj aplikacji, nie wgrywaj oprogramowania, które pochodzą z nieznanych źródeł. Może w ten sposób ktoś będzie chciał przejąć kontrolę nad Twoim komputerem lub smartfonem.

Oszustwo „na linka”

Schemat działania tą metodą jest zazwyczaj bardzo podobny. Sprawca, za pośrednictwem SMS/WhatsApp/e-mail, wysyła wiadomość z linkiem do fikcyjnej strony, pod pretekstem dokończenia transakcji zakupu wystawionego przez pokrzywdzonego towaru w serwie sprzedażowym. W przypadku podania danych karty bankomatowej lub danych logowania do konta bankowego, na spreparowanej przez oszusta stronie banku, sprawca uzyskuje pełen dostęp do zgromadzonych tam środków.

Nie daj się oszukać! Pamiętajmy, aby nie otwierać przesłanych w wiadomości linków do płatności. Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron internetowych. Logując się na tych fałszywych stronach, udostępniamy swoje dane i tracimy dostęp do konta. Za każdym razem powinniśmy weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Uważnie czytajmy także SMS-y autoryzacyjne.

Oszustwo „na BLIK-a”

Cyberprzestępcy, działając tą metodą, najpierw przełamują zabezpieczenia na portalu społecznościowym danej osoby. Następnie podszywając się pod nią, za pośrednictwem komunikatora, wysyłają prośby do jej znajomych o udzielenie pożyczki poprzez udostępnienie kodu Blik. Przestępcy prowadzą luźne rozmowy, aby nie wzbudzić podejrzeń. Znajomi, którzy zostają wprowadzeni w błąd co do tożsamości użytkownika profilu,  udostępniają kody Blik i zatwierdzają transakcje w aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu w innym regionie kraju lub płacą za zakupy w sieci.

Nie daj się oszukać! W przypadku otrzymania wiadomości zawierającej prośbę o pożyczenie pieniędzy zachowaj czujność. Bezwzględnie potwierdź tożsamość „znajomych”, którzy piszą przez komunikatory internetowe — najlepiej dzwoniąc bezpośrednio do takiej osoby. Sprawdź dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, ponieważ oszust nie wypłaci pieniędzy, wykorzystując kod, dopóki nie potwierdzimy transakcji w naszym telefonie.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: -1°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test