Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

PZL Mielec inwestują w odnawialne źródła energii

Dzięki inwestycji zrealizowanej w 2021 roku Spółka zajmuje 8 miejsce w rankingu największych farm fotowoltaicznych w województwie podkarpackim.
  • Źródło: PZL Mielec

Instalacja fotowoltaiczna zbudowana z 1600 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,709 MWp została uruchomiona w Polskich Zakładach Lotniczych, spółce należącej do Lockheed Martin. Dzięki inwestycji własnej, wartej niemal 2,5 mln zł, w ramach korporacyjnego programu GoGreen, Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o., stały się największym w Mielcu  i jednym z największych na Podkarpaciu wytwórców energii z paneli fotowoltaicznych.

Panele zostały zlokalizowane w 3 miejscach firmy – przy budynku administracyjnym, wokół malarni statków powietrznych oraz Centrum Serwisu i Prób w Locie, usytuowanym przy Lotnisku w Mielcu. Łączna powierzchnia przeznaczona pod instalację to 10 600 m2 . Instalacja wyprodukuje około 650 MWh energii elektrycznej w ciągu roku. Większość wytworzonej energii zostanie skonsumowana w bieżącej produkcji, natomiast nadwyżka wyprodukowana w dni wolne oraz święta, kiedy zakład nie pracuje, będzie odsprzedawana do operatora.

- „Inwestycja w instalację paneli fotowoltaicznych na terenie firmy oznacza dla nas kontynuację działań w kierunku osiągania zeroemisyjności, optymalizacji energetycznej firmy oraz redukcji ilości i kosztów zużywanej energii” – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes zarządu, dyrektor naczelny PZL Mielec. „To kolejna nasza inicjatywa potwierdzająca zaangażowanie firmy w ochronę środowiska.” – dodał.

Projekt został w całości zrealizowany ze środków własnych w ramach programu korporacyjnego Go Green. Polskie Zakłady Lotnicze sukcesywnie od kilku lat optymalizują procesy i wdrażają rozwiązania redukujące zużycie energii elektrycznej i poprawę efektywności energetycznej swoich obiektów.  Do tej pory w ramach tych inicjatyw zrealizowane były m. in. projekty termomodernizacji hal produkcyjnych, projekt wymiany oświetlenia na nowoczesne LED, modernizacja sprężarkowni z wymianą sprężarek oraz rozbudowa systemu BMS (z ang. Building Management System) o monitoring zużycia mediów wraz z migracją do nowej platformy. Inwestycje te ukierunkowane są na redukcję węglowych źródeł energii i ograniczanie emisji CO2 do atmosfery.

Inwestycję instalacji fotowoltaicznej rozpoczęto w kwietniu 2021 roku. Pierwszy krok polegał na przygotowaniu dokumentacji projektowej i pozyskaniu wymaganych zezwoleń oraz warunków instalacji. Prace montażowe trwały od sierpnia ubiegłego roku i zakończyły się odbiorami końcowymi inwestycji w grudniu. W styczniu 2022 r. instalacja została uruchomiona.

Instalacje fotowoltaiczne należą do najbardziej przyjaznych dla przyrody, czystych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. Nie wytwarzają zanieczyszczeń, hałasu, dwutlenku węgla ani w żaden inny sposób nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test