Przed polską edukacją stają nowe wyzwania. Najważniejszym z nich staje się kształcenie u uczniów kompetencji kluczowych niezbędnych do poruszania się na rynku pracy, w tym kompetencji cyfrowych. Chcąc, by lokalna edukacja odpowiadała na wyzwania niesione przez XXI wiek, samorząd Powiatu Mieleckiego dołączył do projektu „Cyfrowy rozwój oświaty w JST – szkolenie i doradztwo dla kadry JST”.
Jego celem jest m.in. zdiagnozowanie potrzeb szkół w zakresie rozwoju cyfrowego oraz wypracowanie głównych kierunków zmian. O możliwych do obrania ścieżkach i narzędziach, które mogą wspierać edukację dzieci i młodzieży w najbliższej przyszłości, rozmawiano już w wielu miastach w Polsce, a ostatnio, 28 listopada, również w Mielcu, w Zespole Szkół Technicznych.
Debata została przeprowadzona w formie dyskusji w grupach jednorodnych z wykorzystaniem wcześniej przygotowanych pytań i materiałów oraz narzędzi usprawniających zbieranie i analizę danych. W debacie uczestniczyli uczniowie, rodzice, nauczyciele i kadra kierownicza szkół.
Dobrymi praktykami w zakresie wdrażania kompetencji cyfrowych podzieliły się z zebranymi reprezentujące Ośrodek Rozwoju Edukacji: Dorota Pintal, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 10 w Zamościu i Zofia Kuczyńska, dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego w Bukowinie Tatrzańskiej.
Głos podczas spotkania zabrał także Zdzisław Nowakowski, wiceszef ministerialnej Rady ds. Informatyzacji Edukacji, który omówił dostępne możliwości pozyskiwania środków na rozwój cyfryzacji.
Działania realizowane są w ramach projektu „Cyfrowy rozwój oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego – szkolenie i doradztwo dla kadry JST” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2024, Priorytet FERS 01.00, działanie 01.04 Rozwój systemu edukacji.
Tekst: Monika Skrzypek
Zdjęcia: Agnieszka Łubiarz, Grzegorz Piechota