Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Jarmark Mikołajkowy na Placu Generała Sikorskiego w Tuszowie Narodowym

Dzisiaj na Placu Generała Sikorskiego w Tuszowie Narodowym odbył się wyjątkowy Jarmark Mikołajkowy pod honorowym patronatem wójta Gminy Tuszów Narodowy. Największą atrakcją wydarzenia był przyjazd Świętego Mikołaja w towarzystwie motocyklowych pomocników, a po jego przybyciu nastąpiło tradycyjne rozświetlenie choinki, które oficjalnie rozpoczęło okres świąteczny w gminie.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Tutaj po raz drugi, pierwszy raz w zeszłym roku był, czyli Św. Mikołaj przyjechał do nas, ale wraz z pomocnikami, czyli wielu takich pomocników na motorach. Pięknie to wygląda, a Św. Mikołaj na saniach, ale co prawda te sanie były na samochodzie, bo tym razem nie ma śniegu. W zeszłym roku był, była piękna sceneria, ale teraz pogoda nam dopisała. Było wiele osób, wiele dzieci i głównie radość właśnie dla tych najmłodszych, dla dzieci. Właśnie zaświeciliśmy tutaj prawda choinkę, czyli rozpoczęliśmy okres Bożonarodzeniowy. Także piękna uroczystość, a niedaleko stąd jest właśnie jeszcze turniej tenisa stołowego, w którym również wiele osób, wiele dzieci, młodszych, starszych bierze udział, ja też. Więc wiele uroczystości, coś się dzieje w Tuszowie. Ja bardzo dziękuję Pani dyrektor, która jest tu z nami, która to koordynuje i wiadomo, że jak już Pani dyrektor koordynuje to na pewno, musi się ta uroczystość udać. - mówi Andrzej Głaz.

W sercu Jarmarku rozstawiono stoiska, na których znaleźć można było różne rękodzieła pochodzące od lokalnych twórców, a także spróbować słodkich domowych wypieków i rozgrzewających napojów. Kiermasz był doskonałą okazją do znalezienia unikalnych prezentów na nadchodzące święta. Nie zabrakło także innych atrakcji jak koncert świąteczny w wykonaniu dzieci i młodzieży oraz zabaw animacyjnych i zimowych zagadek, w których do wygrania były 3 żywe choinki.

Dwa lata temu postanowiliśmy wyjść na zewnątrz i zrobić przy okazji jarmark taki mikołajkowy, czyli głównie jest to spotkanie dla dzieciaków z Mikołajem, zabawy z Mikołajem, przebywanie i zdjęcia z Mikołajem, ale również też dla naszych lokalnych rękodzielników, jakichś producentów, którzy produkują różnego rodzaju ozdoby choinkowe, dekoracje świąteczne, w ogóle wszystko w klimacie świątecznym. Jest też Pani Agnieszka Ciemięga, która od wielu lat maluje, piecze, a później maluje pierniki. - dodaje Mariola Pelic.

Częścią mikołajkowych obchodów był również turniej tenisa stołowego, w którym udział wziął sam Wójt Gminy. Turniej to już niemal 30-letnia tradycja, która łączy sportowe emocje ze świątecznym nastrojem. Rywalizacja odbywała się w kilku kategoriach, a na zwycięzców oprócz dyplomów czekały także upominki. Jarmark Mikołajkowy to piękna inicjatywa dla zintegrowania mieszkańców gminy.

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
ReklamaAdvertisement
słabe opady deszczu

Temperatura: 22°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test