Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Damian Małek nowym dyrektorem Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu

  • Źródło: MIASTO MIELEC

Damian Małek zostanie nowym dyrektorem Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. – Z pewnością wniesie świeże pomysły i energię, które pozwolą SCK organizować wiele ciekawych wydarzeń dla mieszkańców – powiedział prezydent Mielca, dr Radosław Swół.

Dziś (11 grudnia) odbyła się konferencja prasowa, podczas której Prezydent Miasta Mielca, dr Radosław Swół, ogłosił, że Damian Małek zostanie nowym Dyrektorem Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. To efekt konkursu na to stanowisko, który odbył się w listopadzie. Dotychczasowa dyrektor – Joanna Kruszyńska – kończy swoją pracą z końcem 2024 roku.

Prezydent Radosław Swół podkreślił, że Damian Małek to najlepszy kandydat na to stanowisko, wskazany przez Komisję Konkursową, a co do którego ma nadzieję, że swoją pracą i doświadczeniem wniesie znaczący wkład w rozwój Samorządowego Centrum Kultury. – Potrzebujemy nowego impulsu na każdym odcinku funkcjonowania naszego miasta. Jestem przekonany, że Damian Małek to osoba, która sprosta oczekiwaniom i zapewni odpowiednią ofertę kulturalną i rozrywkową mieszkańcom naszego miasta – powiedział Radosław Swół.

W dalszej części konferencji głos zabrał drugi zastępca Prezydenta Mielca, Tomasz Leyko, który wyjaśnił, dlaczego Damian Małek został wybrany na stanowisko dyrektora SCK. – To efekt jego dużego doświadczenia w pracy w sektorze kultury. Jako wieloletni dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec udowodnił, że potrafi organizować wydarzenia o dużym zasięgu, angażując różnorodne grupy społeczne. Jego doświadczenie, kreatywność oraz zaangażowanie stanowią gwarancję, że Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu będzie się rozwijało i przyciągało coraz większe grono odbiorców – powiedział Tomasz Leyko.

Nowy dyrektor zapowiedział, że jego priorytetem będzie dalszy rozwój oferty kulturalnej oraz integracja społeczności lokalnej wokół wydarzeń organizowanych przez SCK.

– Powołanie na stanowisko dyrektora SCK to dla mnie ogromna nobilitacja, ale także duża odpowiedzialność za lokalną kulturę. – podkreślił Damian Małek. – Chciałbym, aby Dom Kultury, Biblioteka oraz Muzeum były instytucjami, które w pełni odpowiadają na potrzeby mieszkańców, rozwijając talenty i pasje w oparciu o kompetentnych pracowników. Moją wizją jest, aby te miejsca stały się przestrzeniami otwartymi, sprzyjającymi integracji, wymianie myśli i doświadczeń. Mam nadzieję, że będą to miejsca, do których będą przyjeżdżać nie tylko mieszkańcy Mielca, ale również goście z całego kraju i zagranicy. Moim celem jest również poszerzenie oferty kulturalnej, zarówno w zakresie stałych form pracy, jak i organizacji wydarzeń artystycznych, które będą odpowiadać na potrzeby twórczych środowisk oraz miłośników sztuki. Kultura powinna szanować tradycję, ale równocześnie być otwarta na nowoczesne formy wyrazu. Takie działania wymagają pełnego zaangażowania, dlatego razem z moim zespołem będziemy dążyć do realizacji tych ambitnych planów – zaznaczył zwycięzca konkursu na dyrektora Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

Damian Małek w latach 2017-2024 był dyrektorem Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie. Odpowiadał za animację życia kulturalnego, organizację przedstawień patriotycznych, imprez kulturalno-rozrywkowych, spektakli teatralnych, organizował konkursy i przeglądy artystyczne, koncerty oparte na różnorodnej tematyce zapraszając do współpracy lokalnych twórców oraz artystów z całego kraju. W tym czasie dbał również o promocję zewnętrzną Ośrodka Kultury poprzez organizację występów oraz udział rodzimych zespołów i grup artystycznych w licznych konkursach i przeglądach na terenie całego kraju.

Damian Małek na stanowisku zastąpi Joannę Kruszyńską, która kierowała SCK w latach 2017-2024.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test