Ten projekt jest właśnie kierowany do tych dzieciaków, których być może nie stać na realizację swoich pasji z e względów finansowych i mam nadzieję, że dzisiaj zobaczymy przede wszystkim, jak wygląda ten projekt, jak wyglądają jego szczegóły i co należy zrobić, żeby do tego projektu się dostać. Dzisiejsze spotkanie ma wyjaśnić wszystkie kryteria, jakimi powinni się kierować nauczyciele, żeby tych uczniów znaleźć, pokazać się, bo to często jest większym problemem, znalezienie tych uczniów. To na razie jest pilotaż projektu. Generalnie w samym systemie jest ponad 100 mln zł do wykorzystania, ma to objąć ok. 6 tys. młodych ludzi w naszym okręgu, bo to jest skierowane m.in. do lubelskiego i podkarpackiego. - mówi Dariusz Bożek.
Jedną z największych barier w edukacji i rozwijaniu talentów stanowi brak funduszy. Indywidualne Konta Rozwojowe Junior dają możliwość ubiegania się o dofinansowanie dodatkowych zajęć. Na spotkaniu omawiano kwestie dotyczące kryteriów rekrutacji, zakresu wsparcia i roli szkoły. Dzięki stypendiom uczniowie z rodzin o niskich dochodach będą mogli uczestniczyć w zajęciach rozwijających ich pasje, co pomoże im w osiąganiu sukcesów edukacyjnych oraz przygotowaniu się do dalszego etapu kształcenia.
Współpracujemy coraz mocniej z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, która jest współorganizatorem tej konferencji w ramach też Erasmusa. I zresztą otwieramy punkt informacyjny Erasmusa na województwo podkarpackie w naszej szkole. Chciałem, żeby ludzie dowiedzieli się, co można uzyskać dla dzieci, bo to są programy dla młodzieży. To jest ogrom pracy mojej i wielu moich współpracowników, ale robimy to, bo to służy uczniom. - dodaje Arkadiusz Gałkowski.
W ramach programu co roku wybierane są Regionalne Punkty Informacyjne, które pełnią kluczową rolę w edukowaniu i wspieraniu beneficjentów programu. W tym roku Zespół Szkół Technicznych w Mielcu został wybrany na Regionalny Punkt Informacyjny FRSE. Jest to wyróżnienie, które daje tej placówce nie tylko odpowiedzialność za dystrybucję informacji na temat dostępnych programów, ale także możliwość pełnienia roli doradczej dla uczniów i ich rodzin z regionu.
Celem Regionalnych Punktów Informacyjnych jest upowszechnianie informacji o Edukacyjnych Programach Unijnych oraz o działalności FRSE na terenie całego kraju. Takim głównym celem, jednym z głównych celów jest również docieranie do jak najszerszego grona potencjalnych beneficjentów programów unijnych, takich, którzy jeszcze nie mieli okazji korzystać z oferty FRSE. Także cieszymy się, że za pośrednictwem ZST szkoły na Podkarpaciu będą mogły zdobywać wiedzę o aktualnych programach unijnych. - zaznacza Agnieszka Brzozowska.
Konferencja była również częścią szeroko zakrojonej współpracy z programem Erasmus Plus, który oferuje możliwości mobilności edukacyjnej obejmującej wyjazdy zagraniczne dla nauczycieli i uczniów.
O możliwości udziału w programie Erasmus dowiedziałem się od mojej wychowawczyni Pani Agnieszki Brzozowskiej, która zaproponowała mi możliwość wzięcia udziału w programie dającym mi możliwość wyjazdu na zajęcia edukacyjne za granicami kraju. Warunkiem do przystąpienia było uzyskanie odpowiedniego progu ocen oraz średniej, a także udział i wspieranie szkoły w różnego rodzaju akcjach charytatywnych, a także udziału w konkursach i reprezentowaniu szkoły. - mówi Kamil Studziński.
Dzisiejsze wydarzenie W Zespole Szkół Technicznych w Mielcu stanowiło ważny krok w realizacji programu IKR Junior, który ma szansę wpłynąć na poprawę jakości edukacji w województwach podkarpackim i lubelskim. Współpraca z FRSE oraz programem Erasmus Plus to innowacyjne rozwiązania edukacyjne, które odpowiadają na potrzeby współczesnego systemu oświaty.