Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Konferencja dotycząca programu pilotażowego stypendiów na zajęcia wyrównawcze dla uczniów

W dniu dzisiejszym w Zespole Szkół Technicznych (ZST) w Mielcu, odbyła się konferencja zorganizowana we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacyjnego (FRSE), która miała na celu zapoznanie przedstawicieli oświaty: dyrektorów i nauczycieli z nowym projektem edukacyjnym „Indywidualne Konta Rozwojowe (IKR) Junior. Projekt ten, skierowany do uczniów z województw podkarpackiego i lubelskiego, obejmuje młodzież od klasy piątej do ósmej oraz młodzież szkół średnich, a jego głównym celem jest wsparcie uczniów z rodzin o niskich dochodach.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Ten projekt jest właśnie kierowany do tych dzieciaków, których być może nie stać na realizację swoich pasji z e względów finansowych i mam nadzieję, że dzisiaj zobaczymy przede wszystkim, jak wygląda ten projekt, jak wyglądają jego szczegóły i co należy zrobić, żeby do tego projektu się dostać. Dzisiejsze spotkanie ma wyjaśnić wszystkie kryteria, jakimi powinni się kierować nauczyciele, żeby tych uczniów znaleźć, pokazać się, bo to często jest większym problemem, znalezienie tych uczniów. To na razie jest pilotaż projektu. Generalnie w samym systemie jest ponad 100 mln zł do wykorzystania, ma to objąć ok. 6 tys. młodych ludzi w naszym okręgu, bo to jest skierowane m.in. do lubelskiego i podkarpackiego. - mówi Dariusz Bożek.

Jedną z największych barier w edukacji i rozwijaniu talentów stanowi brak funduszy. Indywidualne Konta Rozwojowe Junior dają możliwość ubiegania się o dofinansowanie dodatkowych zajęć. Na spotkaniu omawiano kwestie dotyczące kryteriów rekrutacji, zakresu wsparcia i roli szkoły. Dzięki stypendiom uczniowie z rodzin o niskich dochodach będą mogli uczestniczyć w zajęciach rozwijających ich pasje, co pomoże im w osiąganiu sukcesów edukacyjnych oraz przygotowaniu się do dalszego etapu kształcenia.

Współpracujemy coraz mocniej z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, która jest współorganizatorem tej konferencji w ramach też Erasmusa. I zresztą otwieramy punkt informacyjny Erasmusa na województwo podkarpackie w naszej szkole. Chciałem, żeby ludzie dowiedzieli się, co można uzyskać dla dzieci, bo to są programy dla młodzieży. To jest ogrom pracy mojej i wielu moich współpracowników, ale robimy to, bo to służy uczniom. - dodaje Arkadiusz Gałkowski.

W ramach programu co roku wybierane są Regionalne Punkty Informacyjne, które pełnią kluczową rolę w edukowaniu i wspieraniu beneficjentów programu. W tym roku Zespół Szkół Technicznych w Mielcu został wybrany na Regionalny Punkt Informacyjny FRSE. Jest to wyróżnienie, które daje tej placówce nie tylko odpowiedzialność za dystrybucję informacji na temat dostępnych programów, ale także możliwość pełnienia roli doradczej dla uczniów i ich rodzin z regionu.

Celem Regionalnych Punktów Informacyjnych jest upowszechnianie informacji o Edukacyjnych Programach Unijnych oraz o działalności FRSE na terenie całego kraju. Takim głównym celem, jednym z głównych celów jest również docieranie do jak najszerszego grona potencjalnych beneficjentów programów unijnych, takich, którzy jeszcze nie mieli okazji korzystać z oferty FRSE. Także cieszymy się, że za pośrednictwem ZST szkoły na Podkarpaciu będą mogły zdobywać wiedzę o aktualnych programach unijnych. - zaznacza Agnieszka Brzozowska.

Konferencja była również częścią szeroko zakrojonej współpracy z programem Erasmus Plus, który oferuje możliwości mobilności edukacyjnej obejmującej wyjazdy zagraniczne dla nauczycieli i uczniów.

O możliwości udziału w programie Erasmus dowiedziałem się od mojej wychowawczyni Pani Agnieszki Brzozowskiej, która zaproponowała mi możliwość wzięcia udziału w programie dającym mi możliwość wyjazdu na zajęcia edukacyjne za granicami kraju. Warunkiem do przystąpienia było uzyskanie odpowiedniego progu ocen oraz średniej, a także udział i wspieranie szkoły w różnego rodzaju akcjach charytatywnych, a także udziału w konkursach i reprezentowaniu szkoły. - mówi Kamil Studziński.

Dzisiejsze wydarzenie W Zespole Szkół Technicznych w Mielcu stanowiło ważny krok w realizacji programu IKR Junior, który ma szansę wpłynąć na poprawę jakości edukacji w województwach podkarpackim i lubelskim. Współpraca z FRSE oraz programem Erasmus Plus to innowacyjne rozwiązania edukacyjne, które odpowiadają na potrzeby współczesnego systemu oświaty.

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklamadotacje dla MŚP
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test