Tematem czy tytułem mojej wystawy jest „Przebudzenie”. Jest to właśnie związane ze zwierzętami, które rzeźbię, a rzeźbię zwierzęta dlatego, że jeżdżę w Bieszczady często do dzikiej właściwie pierwotnej przyrody bieszczadzkiej. „Przebudzenie” to jest taki moment, kiedy dzikie zwierzęta, w ogóle zwierzęta budzą się i to jest fascynujący moment przyrody, natury. - mówi Mariola Wawrzusiak – Borsz.
Wystawa odbyła się 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce co nadało jej dodatkowy wymiar patriotyczny. Tytuł „Przebudzenie” symbolizuje momenty przełomowe zarówno w świecie przyrody jak i w historii ludzi. W ten sposób artystka nawiązuje do 41 rocznicy, gdy polskie społeczeństwo przebudziło się w obliczu totalitaryzmu.
„Przebudzenie” to jest takie jakby takie moje wprost mówienie o problemie, ale możemy sobie sami zinterpretować na swój własny sposób, tak jakby ten tytuł i możemy to odnieść do jakiegoś swojego własnego uśpienia, własnej wrażliwości. Dzisiaj mamy 13 grudnia, możemy odnieść do historii, kiedy po prostu 41 lat temu miał miejsce stan wojenny i ludzie po prostu przebudzili się po latach komunizmu i jakby też zaczęli, zwarli szyki i poszli, stanęli po prostu w obliczu takiej wielkiej katastrofy, jaką był totalitaryzm. - dodaje Mariola Wawrzusiak – Borsz.
Mariola Wawrzusiak to rzeźbiarka, która wykonuje swoje prace z metalu, który pochodzi ze złomu. Wykorzystując materiały recyklingowe, podkreśla znaczenie ochrony środowiska. Jej twórczość będąca efektem czasochłonnych procesów spawania, ukazuje piękno dzikiej przyrody i jednocześnie skłania do przemyśleń nad zaburzoną równowagą, do której w dużej mierze przyczynił się człowiek.
Zaczęłam rzeźbić w metalu dlatego, że ten materiał wydał mi się trwały. Chciałam też, żeby te moje rzeźby, które będę robić, żeby też jakiś czas przetrwały i tworze jakiś rodzaj po prostu właśnie twórczości gdzie odzyskuje te odpadki cywilizacji i z nich tworzę tę formę. W tym momencie są to zwierzęta, czyli to jest tak jakby hołd dla tych zwierząt, że one są właśnie tym motywem przewodnim mojej pracy. - zaznacza Mariola Wawrzusiak – Borsz.
Wernisaż „Przebudzenie” łączy tematykę artystyczną, historyczną i ekologiczną, zapraszając odbiorców do głębszej refleksji nad relacją człowieka z naturą. Rzeźby wykonane z metalu z odzysku nie tylko zachwycają kunsztem artystycznym, ale także skłaniają do dialogu na temat dbania o naszą planetę.