Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

„Przebudzenie” - wernisaż Marioli Wawrzusiak – Borsz w Mielcu

Dzisiaj w Domu Kultury SCK w Mielcu w galerii ESCEK, odbyło się otwarcie wystawy rzeźby Marioli Wawrzusiak – Borsz zatytułowane „Przebudzenie”. Artystka w swoich pracach ujmuje głównie wizerunki dzikich zwierząt, które obserwowała w ich naturalnym środowisku podczas wyjazdów w Bieszczady. Obserwacje te wpłynęły na jej twórczość. Na wernisażu zaprezentowano prace, które ilustrują zakłócone rytmy życia zwierząt.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Tematem czy tytułem mojej wystawy jest „Przebudzenie”. Jest to właśnie związane ze zwierzętami, które rzeźbię, a rzeźbię zwierzęta dlatego, że jeżdżę w Bieszczady często do dzikiej właściwie pierwotnej przyrody bieszczadzkiej. „Przebudzenie” to jest taki moment, kiedy dzikie zwierzęta, w ogóle zwierzęta budzą się i to jest fascynujący moment przyrody, natury. - mówi Mariola Wawrzusiak – Borsz.

Wystawa odbyła się 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce co nadało jej dodatkowy wymiar patriotyczny. Tytuł „Przebudzenie” symbolizuje momenty przełomowe zarówno w świecie przyrody jak i w historii ludzi. W ten sposób artystka nawiązuje do 41 rocznicy, gdy polskie społeczeństwo przebudziło się w obliczu totalitaryzmu.

„Przebudzenie” to jest takie jakby takie moje wprost mówienie o problemie, ale możemy sobie sami zinterpretować na swój własny sposób, tak jakby ten tytuł i możemy to odnieść do jakiegoś swojego własnego uśpienia, własnej wrażliwości. Dzisiaj mamy 13 grudnia, możemy odnieść do historii, kiedy po prostu 41 lat temu miał miejsce stan wojenny i ludzie po prostu przebudzili się po latach komunizmu i jakby też zaczęli, zwarli szyki i poszli, stanęli po prostu w obliczu takiej wielkiej katastrofy, jaką był totalitaryzm. - dodaje Mariola Wawrzusiak – Borsz.

Mariola Wawrzusiak to rzeźbiarka, która wykonuje swoje prace z metalu, który pochodzi ze złomu. Wykorzystując materiały recyklingowe, podkreśla znaczenie ochrony środowiska. Jej twórczość będąca efektem czasochłonnych procesów spawania, ukazuje piękno dzikiej przyrody i jednocześnie skłania do przemyśleń nad zaburzoną równowagą, do której w dużej mierze przyczynił się człowiek.

Zaczęłam rzeźbić w metalu dlatego, że ten materiał wydał mi się trwały. Chciałam też, żeby te moje rzeźby, które będę robić, żeby też jakiś czas przetrwały i tworze jakiś rodzaj po prostu właśnie twórczości gdzie odzyskuje te odpadki cywilizacji i z nich tworzę tę formę. W tym momencie są to zwierzęta, czyli to jest tak jakby hołd dla tych zwierząt, że one są właśnie tym motywem przewodnim mojej pracy. - zaznacza Mariola Wawrzusiak – Borsz.

Wernisaż „Przebudzenie” łączy tematykę artystyczną, historyczną i ekologiczną, zapraszając odbiorców do głębszej refleksji nad relacją człowieka z naturą. Rzeźby wykonane z metalu z odzysku nie tylko zachwycają kunsztem artystycznym, ale także skłaniają do dialogu na temat dbania o naszą planetę.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Piotr Durak zaprezentuje nowy tomik poezji Piotr Durak zaprezentuje nowy tomik poezji Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z Piotrem Durakiem z okazji promocji jego najnowszego tomiku wierszy „Zepsutość”. Na promocję tomiku zapraszamy 30 stycznia o godz. 18:00 do Sali Audiowizualnej MBP SCK w Mielcu, ul. Kusocińskiego 2.Końcem grudnia 2024 r. ukazał się nowy tomik wierszy mieleckiego poety, pisarza, reportażysty, Piotra Duraka. „Zepsutość”, bo taki tytuł nosi najnowsza publikacja, jest – w zapowiedzi autora – prawdopodobnie jego ostatnią poetycką propozycją. Dlaczego? Piotr Durak z wielką obawą patrzy na współczesny świat, który – w jego opinii – zmierza w rejony, w których nie będzie już miejsca na poezję. Tomik został wydany przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, które było wydawcą także jego pierwszej książki. Od premiery tomiku „Odnaleźć siebie" minęło 19 lat. Piotr Durak recenzuje swoją pierwszą poetycką propozycję jak niedojrzałą, idealistyczną wizję natchnionego nastolatka. O „Zepsutości” zaś mówi nieskromnie, że to są cholernie dobre wiersze napisane przez całkiem już dojrzałego faceta po kilku kopniakach od życia.Między pierwszym a ostatnim tomikiem powstało kilka innych książek: 3 tomiki wierszy, 2 powieści, 2 albumy fotograficzne, 1 przewodnik turystyczno-krajoznawczy. Wiersze do najnowszej publikacji powstawały sześć lat. Piotr Durak pisze o minionej pandemii, o opuszczonych kościołach i o samotności. Swoje rozczarowanie światem ujął nie tylko w wersach „Zepsutości”, ale też poprzez generalne zmiany w życiu. Porzucił pracę w szkole i odłożył na bok pracę doktorską dla zawodu maszynisty PKP Intercity. Prowadzi pociągi pasażerskie. Przyznaje, że zawiesił sporo aktywności związanych z działalnością kulturalną, choć dalej kocha teatr, dobrą poezję, czy sztukę.Zapraszamy na spotkanie z autorem poruszających wierszy zawartych w tomiku „Zepsutość”, Piotrem Durakiem.Podczas spotkania będzie można nabyć tomik Zepsutość w promocyjnej cenieData rozpoczęcia wydarzenia: 30.01.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: -1°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test