Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

II Szczuciński Jarmark Bożonarodzeniowy

Świąteczne ozdoby i stroiki, a także domowe wypieki i przysmaki przygotowali wystawcy na II Szczuciński Jarmark Bożonarodzeniowy. Na rynku pojawił się także Mikołaj, był też koncert kolęd i pastorałek. Wydarzenie zorganizowano w niedzielę 15 grudnia.

 - Są wystawcy, przynoszą oni tu co przygotowują, produkują, aby pokazać i sprzedać swoje wyroby. Wprowadzamy już świąteczną atmosferę, przygotowanie do Świat Bożego Narodzenia, do tych świąt rodzinnych, byśmy mogli wspólnie się spotkać. To też jest okazja, by spotkać się i z mieszkańcami, ze znajomymi, przyjaciółmi na jarmarku – mówi Tomasz Bełzowski, burmistrz Szczucina.

Na kilkunastu stoiskach znaleźć można było ręcznie robione stroiki i ozdoby, były świąteczne smakołyki, ale też sery, miody i wędliny. Gmina Szczucin z kolei przygotowała proekologiczną akcję. 

 - Przygotowaliśmy dzisiaj cyprysiki, jodły, różne drzewka, które w zamian za baterie i nakrętki plastikowe, będziemy rozdawać mieszkańcom gminy. Te choineczki można ubrać, zawiesić na nich światełka i mieć malutką choineczkę dla ozdoby - wyjaśnia Anna Noga z Gminy Szczucin.

 - Na jarmark bożonarodzeniowy przygotowałyśmy swojskie ciasta i kilka stroików. Chcemy przeżywać wspólnie nadchodzące Święta Bożego Narodzenia, które według mnie są takie bardzo fajne, rodzinne, niosą nam nadzieję, na lepsze jutro. Chcemy poczuć taki świąteczny klimat włączając się do wspólnego świętowania na rynku - podkreśla Agnieszka Głód z Koła Gospodyń Wiejskich w Delastowicach.

 - Można tutaj znaleźć makramy robione ręcznie przeze mnie oraz ręcznie wykonywane ozdoby, stroiki, które mogą służyć zarówno jako ozdoby do domu jak i prezent na święta. Święta już niedługo, więc jeśli ktoś nie ma jeszcze prezentu to może coś u nas znajdzie - dodaje Oliwia Misiak z Oliwkowych Sznukrów.

Na szczucińskim rynku obecny był także wicestarosta dąbrowski Krzysztof Bryk.  - Chciałem podziękować panu burmistrzowi za to, że kontynuuje tę tradycję, choć to krótka tradycja, bo jarmark bożonarodzeniowy odbywa się po raz drugi. W tamtym roku był bardzo dobrze odebrany i teraz mamy kontynuację. To jest doskonała okazja do promowania tych tradycji bożonarodzeniowych, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia nasze są bardzo aktywne na naszym terenie i mają możliwość pokazania się tutaj, swoich specyfików, swoich wyrobów. Korzystając z okazji chciałem wszystkim mieszkańcom powiatu dąbrowskiego złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Przede wszystkim zdrowia dla wszystkich Państwa, dla waszych rodzin, bliskich, błogosławieństwa bożego i wszelkiej pomyślności w nowym roku 2025.

W czasie wydarzenia dzieci odwiedził bałwanek Olaf, każdy chętny mógł też stanąć na scenie i zaśpiewać kolędę dla Mikołaja. 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
II Duathlon Ziemi Mieleckiej już 27 kwietnia! II Duathlon Ziemi Mieleckiej już 27 kwietnia! Trwają zapisy na II Duathlon Ziemi Mieleckiej – wyjątkową imprezę dla amatorów biegania i jazdy na rowerze, która odbędzie się w niedzielę, 27 kwietnia, w Mielcu.Starostwo Powiatowe w Mielcu i GP Sport Marketing zapraszają wszystkich zainteresowanych do zgłoszenia swojego udziału w imprezie pod linkiem: https://competitions.timekeeper.pl/ii-duathlon-ziemi-mieleckiejImpreza, podobnie jak w roku ubiegłym, odbędzie się w obrębie ulic Królowej Jadwigi i Partyzantów w Mielcu. Biuro zwodów oraz start/meta zostaną zlokalizowane przy Powiatowym Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych.Uczestnicy zmierzą się z trzyetapowym dystansem: 5 km bieg + 20 km rower + 2,5 km bieg.Każdy z uczestników wydarzenia może liczyć na pakiet startowy z profesjonalną koszulką biegową, pamiątkowym medalem, wodą, suplementami diety oraz gorącym posiłkiem regeneracyjnym. Na najlepszych czekać będą nagrody finansowe przyznawane w kategoriach: OPEN MĘŻCZYŹNI, OPEN KOBIETY oraz NAJLEPSZY MIESZKANIEC POWIATU MIELECKIEGO.Nagrody finansowe:OPEN MĘŻCZYŹNII miejsce 500zł, II miejsce 300zł, III miejsce 200złOPEN KOBIETYI miejsce 500zł, II miejsce 300zł, III miejsce 200złNAJLEPSZY MIESZKANIEC POWIATU MIELECKIEGOI miejsce 500zł, II miejsce 300zł, III miejsce 200złSpecjalnymi nagrodami uhonorowani zostaną również zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych. Nagrody dla nich ogłosimy po zakończeniu zapisów.Opłata startowa za udział w wydarzeniu wynosi 80 zł.Partnerami wydarzenia zostały firmy: Nikmet, Waldrex, Disarte, Projekt Zdrowie oraz Medi Pharm.Patronat medialny nad wydarzeniem objęły redakcje: hej.mielec.pl, Radio Leliwa, Tygodnik Regionalny Korso, korso.pl, W cieniu jupiterów, Nowiny, nowiny24.pl, Sportowy24, Polskie Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów i Mielec TV.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.04.2025
Reklama
ReklamaAdvertisement
bezchmurnie

Temperatura: 18°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test