Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Prelekcja Piotra Gawryszczaka „ O represjach wobec księży w okresie stanu wojennego”

W sobotę 14 grudnia, w budynku Auxilium w Mielcu odbyło się spotkanie organizowane przez Ruch Patriotyczny. Pierwotnie prelegentem miał być Robert Zadura, jednak z powodu choroby nie mógł przyjechać. Jego miejsce zajął Piotr Gawryszczak absolwent historii KUL, doktor nauk humanistycznych oraz wielokrotny radny Rady Miasta w Lublinie, który nawiązując do 13 grudnia 1981 roku, w niezwykle poruszający sposób opowiadał o życiu i działalności prześladowanych w tamtym czasie księży.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Ja przygotowałem taki wykład, powiedzmy kompleksowy taki ujmujący kwestie związane z represjami wobec księży. Ponieważ stan wojenny to nieodłącznie, ze stanem wojennym łączy się tragedia i śmierć cierpienie ks. Jerzego Popiełuszki. On jest takim symbolem tego stanu wojennego i symbolem tej tragedii, która się wtedy wydarzyła. - mówi Piotr Gawryszczak.

Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą w intencji ofiar stanu wojennego oraz wszystkich, którzy oddali życie za wiarę i ojczyznę. Historyk przypomniał o niezwykłej postawie duchownych jak ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Serafin Kaszuba, ks. Fedorowicz czy ks. Bukowiński, którzy nieśli otuchę społeczeństwu w okresie stanu wojennego w Polsce. Zwrócił uwagę na ogromne zasługi Kościoła katolickiego w zachowaniu polskiej tożsamości narodowej i duchowej. Prelegent wspomniał również o ofiarach pacyfikacji Kopalni "Wujek", a także przywołał tragiczny los Grzegorza Przemyka. 

Przygotowałem także informacje o męczennikach XX wieku, o męczennikach Polski XX wieku, ponieważ tak naprawdę to, że przetrwaliśmy przez lata i zaborów i później no to także jest zasługą kościoła i księży rzymskokatolickich duchownych, nie tylko rzymskokatolickich, ale duchownych różnych wyznań. - dodaje Piotr Gawryszczak.

Piotr Gawryszczak przedstawił historię prześladowań duchowieństwa przez różne reżimy totalitarne XX wieku – niemiecki nazizm, sowiecki komunizm, a także ukraińską nacjonalistyczną organizację OUN – UPA.

Właśnie to tych męczenników, sprawy kościoła i sprawy Polski, którzy zostali zamordowani przez Niemców, przez Sowietów, ale także chciałem i będę poruszał kwestie związane z męczeństwem dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów OUN UPA, wielu tych księży zginęło przy ołtarzu, w momencie kiedy odprawiali mszę albo zaczynali, albo kończyli odprawiać mszę i zginęli przy ołtarzu. To jest ta ofiara. - zaznacza Piotr Gawryszczak.

Szczególne miejsce w jego prelekcji zajęły wspomnienia o ks. Jerzym Popiełuszce, który stał się symbolem męczeństwa w walce o wolność i sprawiedliwość. Ruch Patriotyczny zorganizował to wydarzenie, aby uczcić pamięć ofiar z okresu stanu wojennego w Polsce, a także, aby przypomnieć młodszym pokoleniom o ich historii. 

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test