Ja przygotowałem taki wykład, powiedzmy kompleksowy taki ujmujący kwestie związane z represjami wobec księży. Ponieważ stan wojenny to nieodłącznie, ze stanem wojennym łączy się tragedia i śmierć cierpienie ks. Jerzego Popiełuszki. On jest takim symbolem tego stanu wojennego i symbolem tej tragedii, która się wtedy wydarzyła. - mówi Piotr Gawryszczak.
Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą w intencji ofiar stanu wojennego oraz wszystkich, którzy oddali życie za wiarę i ojczyznę. Historyk przypomniał o niezwykłej postawie duchownych jak ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Serafin Kaszuba, ks. Fedorowicz czy ks. Bukowiński, którzy nieśli otuchę społeczeństwu w okresie stanu wojennego w Polsce. Zwrócił uwagę na ogromne zasługi Kościoła katolickiego w zachowaniu polskiej tożsamości narodowej i duchowej. Prelegent wspomniał również o ofiarach pacyfikacji Kopalni "Wujek", a także przywołał tragiczny los Grzegorza Przemyka.
Przygotowałem także informacje o męczennikach XX wieku, o męczennikach Polski XX wieku, ponieważ tak naprawdę to, że przetrwaliśmy przez lata i zaborów i później no to także jest zasługą kościoła i księży rzymskokatolickich duchownych, nie tylko rzymskokatolickich, ale duchownych różnych wyznań. - dodaje Piotr Gawryszczak.
Piotr Gawryszczak przedstawił historię prześladowań duchowieństwa przez różne reżimy totalitarne XX wieku – niemiecki nazizm, sowiecki komunizm, a także ukraińską nacjonalistyczną organizację OUN – UPA.
Właśnie to tych męczenników, sprawy kościoła i sprawy Polski, którzy zostali zamordowani przez Niemców, przez Sowietów, ale także chciałem i będę poruszał kwestie związane z męczeństwem dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów OUN UPA, wielu tych księży zginęło przy ołtarzu, w momencie kiedy odprawiali mszę albo zaczynali, albo kończyli odprawiać mszę i zginęli przy ołtarzu. To jest ta ofiara. - zaznacza Piotr Gawryszczak.
Szczególne miejsce w jego prelekcji zajęły wspomnienia o ks. Jerzym Popiełuszce, który stał się symbolem męczeństwa w walce o wolność i sprawiedliwość. Ruch Patriotyczny zorganizował to wydarzenie, aby uczcić pamięć ofiar z okresu stanu wojennego w Polsce, a także, aby przypomnieć młodszym pokoleniom o ich historii.