Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Prelekcja Piotra Gawryszczaka „ O represjach wobec księży w okresie stanu wojennego”

W sobotę 14 grudnia, w budynku Auxilium w Mielcu odbyło się spotkanie organizowane przez Ruch Patriotyczny. Pierwotnie prelegentem miał być Robert Zadura, jednak z powodu choroby nie mógł przyjechać. Jego miejsce zajął Piotr Gawryszczak absolwent historii KUL, doktor nauk humanistycznych oraz wielokrotny radny Rady Miasta w Lublinie, który nawiązując do 13 grudnia 1981 roku, w niezwykle poruszający sposób opowiadał o życiu i działalności prześladowanych w tamtym czasie księży.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Ja przygotowałem taki wykład, powiedzmy kompleksowy taki ujmujący kwestie związane z represjami wobec księży. Ponieważ stan wojenny to nieodłącznie, ze stanem wojennym łączy się tragedia i śmierć cierpienie ks. Jerzego Popiełuszki. On jest takim symbolem tego stanu wojennego i symbolem tej tragedii, która się wtedy wydarzyła. - mówi Piotr Gawryszczak.

Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą w intencji ofiar stanu wojennego oraz wszystkich, którzy oddali życie za wiarę i ojczyznę. Historyk przypomniał o niezwykłej postawie duchownych jak ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Serafin Kaszuba, ks. Fedorowicz czy ks. Bukowiński, którzy nieśli otuchę społeczeństwu w okresie stanu wojennego w Polsce. Zwrócił uwagę na ogromne zasługi Kościoła katolickiego w zachowaniu polskiej tożsamości narodowej i duchowej. Prelegent wspomniał również o ofiarach pacyfikacji Kopalni "Wujek", a także przywołał tragiczny los Grzegorza Przemyka. 

Przygotowałem także informacje o męczennikach XX wieku, o męczennikach Polski XX wieku, ponieważ tak naprawdę to, że przetrwaliśmy przez lata i zaborów i później no to także jest zasługą kościoła i księży rzymskokatolickich duchownych, nie tylko rzymskokatolickich, ale duchownych różnych wyznań. - dodaje Piotr Gawryszczak.

Piotr Gawryszczak przedstawił historię prześladowań duchowieństwa przez różne reżimy totalitarne XX wieku – niemiecki nazizm, sowiecki komunizm, a także ukraińską nacjonalistyczną organizację OUN – UPA.

Właśnie to tych męczenników, sprawy kościoła i sprawy Polski, którzy zostali zamordowani przez Niemców, przez Sowietów, ale także chciałem i będę poruszał kwestie związane z męczeństwem dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów OUN UPA, wielu tych księży zginęło przy ołtarzu, w momencie kiedy odprawiali mszę albo zaczynali, albo kończyli odprawiać mszę i zginęli przy ołtarzu. To jest ta ofiara. - zaznacza Piotr Gawryszczak.

Szczególne miejsce w jego prelekcji zajęły wspomnienia o ks. Jerzym Popiełuszce, który stał się symbolem męczeństwa w walce o wolność i sprawiedliwość. Ruch Patriotyczny zorganizował to wydarzenie, aby uczcić pamięć ofiar z okresu stanu wojennego w Polsce, a także, aby przypomnieć młodszym pokoleniom o ich historii. 

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Piotr Durak zaprezentuje nowy tomik poezji Piotr Durak zaprezentuje nowy tomik poezji Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z Piotrem Durakiem z okazji promocji jego najnowszego tomiku wierszy „Zepsutość”. Na promocję tomiku zapraszamy 30 stycznia o godz. 18:00 do Sali Audiowizualnej MBP SCK w Mielcu, ul. Kusocińskiego 2.Końcem grudnia 2024 r. ukazał się nowy tomik wierszy mieleckiego poety, pisarza, reportażysty, Piotra Duraka. „Zepsutość”, bo taki tytuł nosi najnowsza publikacja, jest – w zapowiedzi autora – prawdopodobnie jego ostatnią poetycką propozycją. Dlaczego? Piotr Durak z wielką obawą patrzy na współczesny świat, który – w jego opinii – zmierza w rejony, w których nie będzie już miejsca na poezję. Tomik został wydany przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, które było wydawcą także jego pierwszej książki. Od premiery tomiku „Odnaleźć siebie" minęło 19 lat. Piotr Durak recenzuje swoją pierwszą poetycką propozycję jak niedojrzałą, idealistyczną wizję natchnionego nastolatka. O „Zepsutości” zaś mówi nieskromnie, że to są cholernie dobre wiersze napisane przez całkiem już dojrzałego faceta po kilku kopniakach od życia.Między pierwszym a ostatnim tomikiem powstało kilka innych książek: 3 tomiki wierszy, 2 powieści, 2 albumy fotograficzne, 1 przewodnik turystyczno-krajoznawczy. Wiersze do najnowszej publikacji powstawały sześć lat. Piotr Durak pisze o minionej pandemii, o opuszczonych kościołach i o samotności. Swoje rozczarowanie światem ujął nie tylko w wersach „Zepsutości”, ale też poprzez generalne zmiany w życiu. Porzucił pracę w szkole i odłożył na bok pracę doktorską dla zawodu maszynisty PKP Intercity. Prowadzi pociągi pasażerskie. Przyznaje, że zawiesił sporo aktywności związanych z działalnością kulturalną, choć dalej kocha teatr, dobrą poezję, czy sztukę.Zapraszamy na spotkanie z autorem poruszających wierszy zawartych w tomiku „Zepsutość”, Piotrem Durakiem.Podczas spotkania będzie można nabyć tomik Zepsutość w promocyjnej cenieData rozpoczęcia wydarzenia: 30.01.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: -1°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test