Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Sylwestrowy Koncert Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej podsumował VIII sezon artystyczny 2024/2025

Sylwestrowy Koncert Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą utalentowanego dyrygenta Piotra Wyzgi odbył się 30 grudnia w Domu Kultury w Mielcu. To stosunkowo młoda propozycja kulturalna, lecz w ciągu zaledwie trzech edycji zyskała miano ekskluzywnego i wyczekiwanego wydarzenia w kalendarzu artystycznym miasta.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Całe przedsięwzięcie ma pewną konwencję, którą staramy się już po raz trzeci w historii jakby utrwalać. To znaczy, koncert jest dwuczęściowy, jest to gala operetkowo – musicalowa oczywiście uzupełniona atrakcyjnymi w odbiorze propozycjami instrumentalnymi. Pierwsza część, ponieważ jest to wydarzenie dwuczęściowe, jest klasycyzująca więc bardziej utwory stricte muzyki poważnej. Natomiast druga część to już są bardziej musicale. To jest taka muzyka, mówiąc kolokwialnie lżejsza, a całość łączy elegancki poczęstunek finger food, który również przypadł do gustu melomanom, którzy czują się, czują taki w tym wydarzeniu taki nimb elitarności, że się tak wyrażę. - mówi Piotr Wyzga.

Wydarzenie poprowadziła dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu Joanna Kruszyńska, która zadbała, aby publiczność mogła w pełni zanurzyć się w muzycznym i kulturalnym splendorze wieczoru. Atmosferę koncertu uświetniła także elegancka oprawa z przerwą na stylowy poczęstunek.

Reklama

W tym milowym momencie podjęliśmy taką decyzję, oczywiście to była inicjatywa i pomysł Piotra, żeby wprowadzić kolejny koncert, jako że to już jest orkiestra symfoniczna, no i oczywiście bardzo naturalnie, ponieważ koncert noworoczny już funkcjonował, pojawił się koncert sylwestrowy. No i pomysł na ten koncert był, oczywiście wzorowaliśmy się no bardzo na takich galach sylwestrowych, no i przenieśliśmy to po prostu na nasz teren. - dodaje Joanna Kruszyńska.

Repertuar objął dzieła najwybitniejszych kompozytorów takich jak G. Donizetti, J. Offenbach, G. Rossini, J. Strauss oraz A. L. Weber. Oprócz utworów wokalnych publiczność mogła delektować się mistrzowskimi kompozycjami instrumentalnymi A. Chaczaturiana, J. P. Moncayo oraz W. A. Mozart. Natomiast na scenie wystąpili znakomici soliści związani z Akademią Muzyczną w Łodzi: Aleksandra Bednarz – sopran, Anna Werecka – Gryć – mezzosopran i Adam Kamieniecki – baryton.

To już nie jest koncert jako taki, określamy to galą. Pewnym nowum było też to, że wprowadziliśmy też przerwy, w czasie których publiczność może sobie porozmawiać, wypić szampana, wznieść toast, złożyć życzenia i to jest bardzo takie eleganckie. Nie możemy tego koncertu robić w sam Dzień Sylwestra, bo wówczas nasza instytucja organizuje Sylwester Miejski w plenerze jak tradycja nakazuje więc, żeby się nie dublowało to w wigilię Sylwestra, dzień przed zapraszamy mielczan razem z Mielecką Orkiestrą Symfoniczną już do naszego Domu Kultury na Mielecką Galę Sylwestrową. - podkreśla Joanna Kruszyńska.

Tegoroczny koncert był fascynującą podróżą przez świat opery oraz musicalu i jednocześnie spektakularnym podsumowaniem VIII sezonu artystycznego 2024/2025.

Reklama

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
II Duathlon Ziemi Mieleckiej już 27 kwietnia! II Duathlon Ziemi Mieleckiej już 27 kwietnia! Trwają zapisy na II Duathlon Ziemi Mieleckiej – wyjątkową imprezę dla amatorów biegania i jazdy na rowerze, która odbędzie się w niedzielę, 27 kwietnia, w Mielcu.Starostwo Powiatowe w Mielcu i GP Sport Marketing zapraszają wszystkich zainteresowanych do zgłoszenia swojego udziału w imprezie pod linkiem: https://competitions.timekeeper.pl/ii-duathlon-ziemi-mieleckiejImpreza, podobnie jak w roku ubiegłym, odbędzie się w obrębie ulic Królowej Jadwigi i Partyzantów w Mielcu. Biuro zwodów oraz start/meta zostaną zlokalizowane przy Powiatowym Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych.Uczestnicy zmierzą się z trzyetapowym dystansem: 5 km bieg + 20 km rower + 2,5 km bieg.Każdy z uczestników wydarzenia może liczyć na pakiet startowy z profesjonalną koszulką biegową, pamiątkowym medalem, wodą, suplementami diety oraz gorącym posiłkiem regeneracyjnym. Na najlepszych czekać będą nagrody finansowe przyznawane w kategoriach: OPEN MĘŻCZYŹNI, OPEN KOBIETY oraz NAJLEPSZY MIESZKANIEC POWIATU MIELECKIEGO.Nagrody finansowe:OPEN MĘŻCZYŹNII miejsce 500zł, II miejsce 300zł, III miejsce 200złOPEN KOBIETYI miejsce 500zł, II miejsce 300zł, III miejsce 200złNAJLEPSZY MIESZKANIEC POWIATU MIELECKIEGOI miejsce 500zł, II miejsce 300zł, III miejsce 200złSpecjalnymi nagrodami uhonorowani zostaną również zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych. Nagrody dla nich ogłosimy po zakończeniu zapisów.Opłata startowa za udział w wydarzeniu wynosi 80 zł.Partnerami wydarzenia zostały firmy: Nikmet, Waldrex, Disarte, Projekt Zdrowie oraz Medi Pharm.Patronat medialny nad wydarzeniem objęły redakcje: hej.mielec.pl, Radio Leliwa, Tygodnik Regionalny Korso, korso.pl, W cieniu jupiterów, Nowiny, nowiny24.pl, Sportowy24, Polskie Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów i Mielec TV.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.04.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 15°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test