Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Renta wdowia! Jakie potrzebne są dokumeny?

  • Źródło: ZUS O/MAŁOPOLSKI

Autor: fot. ilustracyjne

Od 1 stycznia 2025 r. osoby uprawnione mogą składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Prawo do wypłaty połączonych świadczeń ZUS ustali od 1 lipca 2025 r. Jeśli ktoś złoży wniosek i warunki do wypłaty połączonych świadczeń spełni po 1 lipca, rentę wdowią ustalimy od spełnienia warunków, nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku.

Najpierw wniosek o rentę rodzinną

Przyznanie renty wdowiej będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej. Jeśli do tej pory nie ubiegali się o rentę rodzinną, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR.

Następnie wdowa lub wdowiec powinni złożyć wniosek ERWD o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Wniosek jest dostępny na stronie zus.pl.

Taka kolejność ułatwi i przyspieszy rozpatrzenie wniosku o łączenie wypłaty obu świadczeń w 2025 r. Podobna sytuacja dotyczy osób pobierających rentę rodzinną, które nigdy nie wnioskowały o przyznanie własnego świadczenia, np. emerytury.

Jaka będzie wysokość renty wdowiej

Na początku będzie to 15 proc. własnego świadczenia oraz cała renta rodzinna, która dla jednej osoby wynosi 85 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby osobie zmarłej. Druga opcja to 15 proc. renty rodzinnej i 100 proc. własnego świadczenia.
 

Od 1 stycznia 2027 roku wysokość drugiego świadczenia wypłacanego w ramach renty wdowiej zostanie podwyższona do 25 proc. Łączna suma obu świadczeń nie może przekroczyć trzykrotnej wysokości najniższej emerytury, czyli obecnie 5 342,88 zł brutto. Jeśli suma świadczeń przekroczy tę kwotę, świadczenia ustalone w zbiegu zostaną pomniejszone o kwotę przekroczenia.

Taki wybór będą miały również osoby, które mają prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej.

Jakie są warunki do wypłaty połączonych świadczeń

Wypłata renty wdowiej zależy od tego, czy wdowiec lub wdowa spełnia łącznie następujące warunki:

  • ma prawo do co najmniej dwóch różnych świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku,
  • jest w powszechnym wieku emerytalnym (czyli wdowa ma skończone 60 lat, a wdowiec – 65),
  • pozostawał lub pozostawała we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci współmałżonka,
  • ma ustalone prawo do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku najwcześniej w wieku 55 lat (wdowa) lub 60 lat (wdowiec)
  • nie pozostaje obecnie w związku małżeńskim.
  • To ważne, bo ustalenie prawa do renty wdowiej zależy od faktycznego wieku wdowy lub wdowca w chwili śmierci męża czy żony. W związku z tym na przykład osoba, która owdowiała w wieku 50 lat, spełnia warunek wieku uprawniający do renty rodzinnej, jednak nie nabywa prawa do renty wdowiej.

Można sprawdzić warunki w ankiecie o rencie wdowiej

Prawo do renty wdowiej zależy od łącznego spełnienia kilku warunków. Aby się o tym przekonać, można wypełnić ankietę dostępną na naszej stronie. To pomocne narzędzie, które pozwala seniorom sprawdzić, czy będą mogli pobierać połączone świadczenia. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań.

Przejdź do ankiety o rencie wdowiej

Od 1 stycznia 2025 r. można składać wniosek ERWD

Jeśli wdowa lub wdowiec spełnia warunki do ubiegania się o rentę wdowią, to od 1 stycznia 2025 r. może złożyć wniosek ERWD o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną.
 

Jeśli wdowa lub wdowiec nie złożyli do tej pory wniosku o drugie świadczenie, czyli o rentę rodzinną lub świadczenie własne, a spełniają wszystkie inne warunki do renty wdowiej, warto już teraz złożyć wniosek o wyliczenie drugiego świadczenia.​​​​​​​


 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy malarstwa Oksany Miry Kulczyckiej Wernisaż wystawy malarstwa Oksany Miry Kulczyckiej – 17 stycznia, Galeria ESCEK, godz. 19.Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny.  * * *Oksana Mira Kulczycka to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom obroniła w 1995 r. Ma na swoim koncie liczne projekty i realizacje z zakresu aranżacji wnętrz użyteczności publicznej i mieszkalnej, elewacji budynków oraz wystawiennictwa. Od 2015 roku pracuje jako dydaktyk w Liceum Sztuk Plastycznych w Lesku. Zajmuje się malarstwem akrylowym, rzeźbą, ceramiką. Brała udział w plenerach malarskich organizowanych przez Stowarzyszenie Tworzymy Razem. Mieszka i pracuje w Sanoku. Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Otrzymała wyróżnienie w kategorii rzeźba podczas Konfrontacji Młodych Artystów - Nowy Sącz, 1998r.Wystawy indywidualne: 2001 - Szept Anioła, Muzeum Historyczne, Sanok; 2013 - Poza czasem, SDK, Sanok; 2013 - Galeria Pasaż, Iwonicz Zdrój; 2014 - Poza czasem - RCKP, Krosno; 2015 - Formy ulotne, Galeria 20, MBP, Sanok; 2015 - Oswoić dualizm, BWA, Sanok; 2017 - Oswoić dualizm, Pałacyk Zielińskiego, Kielce; 2018 - Sztuka i biznes, Home dekor, Sanok; 2019 - Malarstwo, BWA , Sandomierz; 2020 - Oswoić dualizm, Pałacyk Zielińskiego, Kielce; 2022 - Bliżej gwiazd, Interpiano, Sanok; 2023 - Bliżej gwiazd, konstelacje i gromady, Zamek Królewski w Sanoku.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Musical „NieUdacznicy" Musical „NieUdacznicy" – 19 stycznia, godz. 17, sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Organizator – Dom Kultury SCK. Bilety w cenie 30 zł w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna) oraz online: bilety.kinogalaktyka.pl.  * * *Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy”, którego premiera odbyła się 8 grudnia. Spektakl, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu.Za produkcję musicalu odpowiadał Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Ich wspólnym dziełem jest zarówno scenariusz, jak i reżyseria. Z kolei teksty piosenek są autorstwa Małgorzaty Pazdro, która także poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.W półtoragodzinnym spektaklu występuje ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test