Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

W Dniu Objawienia Pańskiego Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta Mielca

W uroczystość Objawienia Pańskiego Mielec po raz kolejny stał się świadkiem pięknej tradycji Orszaku Trzech Króli. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Ducha Świętego, którą celebrowano w intencji mieszkańców. Po zakończeniu liturgii tłumy wiernych wyruszyły w barwnym pochodzie, zmierzając spod kościoła na rynek Starego Miasta. W orszaku prowadzonym przez Mielecką Orkiestrę Dętą DK SCK pod batutą Macieja Fijałkowskiego uczestniczyli m.in. rycerze zakonu Jana Pawła II, trzej królowie jadący efektownymi dorożkami, przedstawiciele władz miejskich oraz liczni mieszkańcy.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Bardzo się cieszę, tak jak wspomniał ks. proboszcz tutaj z parafii św. Mateusza najwięcej ludzi. Myślę, że pogoda też tutaj sprzyja, oczywiście może być trochę zwodnicza, bo pomimo wszystko lekki wiatr, ale słońce się przebija, to wszystko sprawia, że chętnie świętujemy to wyjątkowe święto. Orszak, który przeszedł tutaj z parafii Ducha Świętego i spotykamy się, to jest taka kulminacja, właśnie na mieleckim Rynku, gdzie przywołujemy te wydarzenia sprzed ponad 2000 lat. Ja się bardzo cieszę oczywiście, dokładam się do życzeń Wszelkiego Bożego Błogosławieństwa na ten Rok, a już tak cywilnie życzę oczywiście zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności na cały 2025 rok dla wszystkich mielczan. - mówi Radosław Swół.

Na Rynku Starego Miasta czekała przygotowana inscenizacja z udziałem Świętej Rodziny – Józefa, Maryi oraz Dzieciątka Jezus w pięknej oprawie artystycznej z udziałem dzieci i młodzieży pod opieką Agnieszki Kubik, a prowadzona przez Tomasza Łępę. Po dotarciu na miejsce Trzej Królowie symbolicznie złożyli pokłon i dary nowo narodzonemu Zbawicielowi.

Jestem Rycerzem Zakonu Świętego Jana Pawła II. Nasza chorągiew jest już i funkcjonuje w parafii MBNP od 3 lat. Zostaliśmy po prostu zaproszeni jako chorągiew rycerska do podniesienia rangi dzisiejszych uroczystości. Wiadomo, ma to charakter przede wszystkim uroczystości religijnej więc dlatego, jest to także nasze świadectwo, nasza posługa, stąd włączenie się w celebracje Mszy Świętej i w sam Orszak. - dodaje Krzysztof Szostak.

Podczas uroczystości głos zabrał ks. Janusz Kłęczek, dziekan parafii pw. św. Mateusza, który najpierw oddał mikrofon przyszłemu dziekanowi, ks. Mateuszowi. Ksiądz Mateusz odczytał fragment Ewangelii, a następnie ks. Janusz Kłęczek po krótkiej przemowie i podziękowaniach udzielił wszystkim zgromadzonym mieszkańcom błogosławieństwa na Nowy Rok 2025, wyrażając nadzieję na wspólnotę, pokój i pomyślność w nadchodzących miesiącach.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test