Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Noworoczny Koncert w stylu wiedeńskim była to muzyczna podróż do cesarskiego Wiednia

Noworoczny Koncert w stylu wiedeńskim to metaforyczna podróż do cesarskiej stolicy Habsburgów – Wiednia, podczas którego licznie zgromadzona publiczność mogła poczuć atmosferę najwykwintniejszych form świętowania oraz celebrować Nowy Rok w towarzystwie muzyki najwyższej klasy. W roli konferansjera wystąpił wiceprezydent Tomasz Leyko, który z właściwą sobie swadą i lekkością przybliżał widzom kontekst wykonywanych utworów.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

To już jest wieloletnia tradycja, którą kultywuje nasza Orkiestra Symfoniczna. Przypomnę, że już od 2 lat, już od 1,5 roku właściwie, funkcjonuje jako jednostka kultury miasta Mielca, przez 8 lat jako Mielecka Orkiestra Symfoniczna, wcześniej właśnie jako stowarzyszenie, wcześniej jako kameralna, ale od kilkunastu już czy nawet kilkudziesięciu lat, jeszcze wcześniej jako kameraliści w tym właśnie okresie spotykali się z mieleckimi melomanami, właśnie z takim repertuarem charakterystycznym dla Koncertów Noworocznych Wiedeńskich, czyli głównie z muzyką Straussa, operetka, walce, polki, to co właśnie na początku roku jest tak popularne, spopularyzowane przez Wielki Koncert Noworoczny, który oglądamy z Wiednia z tej wielkiej sali wspaniałej. - mówi Tomasz Leyko.

Koncert, będący sztandarową prezentacją Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Piotra Wyzgi, wypełniony był muzyką słynnej rodziny Straussów oraz twórców nawiązujących do ich estetyki, takich jak Franz Lehar czy Leo Delibes. W wydarzeniu wystąpiły również lokalne zespoły chóralne oraz solista Marcin Pokusa. Niecodziennym akcentem koncertu była gra na kowadle, która dodając humorystycznego tonu, okazała się jednym z najbardziej zaskakujących elementów wieczoru. Wydarzenie wzbogacił także widowiskowy układ dwóch par tanecznych w stylu walca wiedeńskiego.

Historia Koncertu Wiedeńskiego w Mielcu sięga jeszcze zeszłego 100-lecia właściwie tysiąclecia, to był rok 1998, kiedy powstawała Mielecka Orkiestra Kameralna, wtedy w ogóle powstawała..., to jest długa geneza, można by powiedzieć i chodziło o to, że wraz z rozwojem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Mielcu istniała potrzeba zagospodarowywania tego potencjału, więc była chęć popularyzacji muzyki klasycznej wśród mieszkańców miasta Mielca, no więc oczywiście najlepiej muzykę klasyczną popularyzować poprzez dzieła atrakcyjne w odbiorze. - dodaje Piotr Wyzga.

Publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami, wyrażając swój zachwyt nad jakością i kunsztem artystycznym koncertu. Widowisko było potwierdzeniem, że Mielecka Orkiestra Symfoniczna potrafi przybliżyć atmosferę wiedeńskiej tradycji na najwyższym poziomie.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test