Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Nowatorska procedura operacji tętniaków na Oddziale Chirurgii Naczyniowej

  • Źródło: POWIAT MIELECKI

Oddział Chirurgii Naczyniowej Szpitala Specjalistycznego w Mielcu, jak informuje jego ordynator dr n. med. Piotr Gembal, otworzył nowy rozdział w leczeniu pacjentów z tętniakami aorty brzusznej obejmującymi tętnice biodrowe.

- Sukces pierwszych zabiegów potwierdza ogromny potencjał tej metody, która dzięki swojemu minimalnie inwazyjnemu charakterowi staje się standardem w leczeniu tętniaków. Dla nas ważne jest to, że w naszym szpitalu pacjent otrzymuje możliwość leczenia na najwyższym poziomie, z jak najmniejszą możliwą ilością powikłań i szybciej wraca do sprawności – podkreśla Paweł Pazdan, dyrektor mieleckiego szpitala.

Samą technikę endowaskularnego wyłączenia tętniaka (EVAR) z zastosowaniem zaawansowanych stentgraftów wprowadzono już 11 lat temu, ale teraz została poszerzona o wykonywanie procedur z zaopatrzeniem i zaoszczędzeniem tętnic biodrowych wewnętrznych, poprzez implantację specjalnego stentgraftu tzw. iliacbrancha. Jak zaznacza dr n. med. Piotr Gembal, ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej w Mielcu, procedura, jest tu stosowana od kilku tygodni.

- Dotychczas podczas implantacji stentgraftu, w celu skutecznego zaopatrzenia tętniaka aorty brzusznej obejmującego tętnice biodrowe, musieliśmy zamykać dopływ krwi do tętnic biodrowych wewnętrznych. Jednak to wielokrotnie prowadziło do tzw. chromania pośladkowego, czyli bólów mięśni okolicy pośladków podczas chodzenia, a nierzadko również powodowało zaburzenie ukrwienia jelita grubego. Zastosowanie nowej metody pozwala unikniecie tych powikłań i lepsze funkcjonowanie pacjenta po operacji. Dotychczas wykonaliśmy 7 takich operacji. Udało się uzyskać pełen sukces u 6 pacjentów!

Tętniak aorty brzusznej – cichy zabójca

Tętniak aorty brzusznej to patologiczne poszerzenie ściany największej tętnicy w organizmie, które może prowadzić do jej pęknięcia i masywnego krwotoku. Choroba jest często bezobjawowa do momentu wystąpienia poważnych komplikacji. Ryzyko pęknięcia rośnie wraz ze średnicą tętniaka oraz tempem jego wzrostu. W przypadku pęknięcia, śmiertelność sięga nawet 90%, dlatego kluczowe jest wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie.

Nowoczesne podejście do leczenia – EVAR

Tradycyjne leczenie tętniaków polega na otwartej operacji chirurgicznej, która wymaga dużego nacięcia jamy brzusznej, wycięcia tętniaka i wszczepienia protezy naczyniowej. Operacja ta, choć skuteczna, jest obciążona wysokim ryzykiem powikłań oraz długim czasem rekonwalescencji. Alternatywną metodą, stosowaną w Mielcu od 11 lat, jest EVAR – endowaskularne wyłączenie tętniaka. EVAR polega na wprowadzeniu stentgraftu przez małe nacięcia a niejednokrotnie poprzez nakłucia w pachwinach, co umożliwia minimalnie inwazyjne wyłączenie tętniaka z krążenia. Stentgraft, czyli specjalna siatkowa struktura pokryta warstwą uszczelniającą, jest precyzyjnie umieszczany w aorcie pod kontrolą fluoroskopii. Procedura ta charakteryzuje się mniejszym ryzykiem operacyjnym, krótszym czasem hospitalizacji oraz szybszym powrotem pacjenta do zdrowia,

Wprowadzenie EVAR otworzyło nowe możliwości leczenia dla pacjentów, którzy wcześniej byli dyskwalifikowani z powodu wysokiego ryzyka operacyjnego. Metoda ta pozwala na skuteczne leczenie nawet u osób starszych i obciążonych chorobami współistniejącymi. Dzięki minimalnej inwazyjności procedura daje szansę na poprawę jakości życia i znaczne obniżenie ryzyka powikłań, a poszerzenie jej o implantację iliacbrancha, pozwala na jeszcze bezpieczniejsze zaopatrzenie chorych w przypadku tętniaków obejmującymi tętnice biodrowe.

Oddział Chirurgii Naczyniowej planuje rozszerzenie zastosowania EVAR o bardziej skomplikowane przypadki, w tym tętniaki zlokalizowane w okolicy naczyń trzewnych oraz hybrydowe procedury, łączące EVAR z klasycznymi technikami chirurgicznymi. - Oczekujemy na rozbudowę bloku operacyjnego – powstanie tzw. hybrydowej sali operacyjnej z nowoczesnym angiografem, aby spełnić wymogi technologiczne związane z planowanym poszerzeniem wykonywanych procedur - przyznaje Piotr Gembal.

Informacja: Szpital Specjalistyczny w Mielcu

Monika Skrzypek 

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Piotr Durak zaprezentuje nowy tomik poezji Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z Piotrem Durakiem z okazji promocji jego najnowszego tomiku wierszy „Zepsutość”. Na promocję tomiku zapraszamy 30 stycznia o godz. 18:00 do Sali Audiowizualnej MBP SCK w Mielcu, ul. Kusocińskiego 2.Końcem grudnia 2024 r. ukazał się nowy tomik wierszy mieleckiego poety, pisarza, reportażysty, Piotra Duraka. „Zepsutość”, bo taki tytuł nosi najnowsza publikacja, jest – w zapowiedzi autora – prawdopodobnie jego ostatnią poetycką propozycją. Dlaczego? Piotr Durak z wielką obawą patrzy na współczesny świat, który – w jego opinii – zmierza w rejony, w których nie będzie już miejsca na poezję. Tomik został wydany przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, które było wydawcą także jego pierwszej książki. Od premiery tomiku „Odnaleźć siebie" minęło 19 lat. Piotr Durak recenzuje swoją pierwszą poetycką propozycję jak niedojrzałą, idealistyczną wizję natchnionego nastolatka. O „Zepsutości” zaś mówi nieskromnie, że to są cholernie dobre wiersze napisane przez całkiem już dojrzałego faceta po kilku kopniakach od życia.Między pierwszym a ostatnim tomikiem powstało kilka innych książek: 3 tomiki wierszy, 2 powieści, 2 albumy fotograficzne, 1 przewodnik turystyczno-krajoznawczy. Wiersze do najnowszej publikacji powstawały sześć lat. Piotr Durak pisze o minionej pandemii, o opuszczonych kościołach i o samotności. Swoje rozczarowanie światem ujął nie tylko w wersach „Zepsutości”, ale też poprzez generalne zmiany w życiu. Porzucił pracę w szkole i odłożył na bok pracę doktorską dla zawodu maszynisty PKP Intercity. Prowadzi pociągi pasażerskie. Przyznaje, że zawiesił sporo aktywności związanych z działalnością kulturalną, choć dalej kocha teatr, dobrą poezję, czy sztukę.Zapraszamy na spotkanie z autorem poruszających wierszy zawartych w tomiku „Zepsutość”, Piotrem Durakiem.Podczas spotkania będzie można nabyć tomik Zepsutość w promocyjnej cenieData rozpoczęcia wydarzenia: 30.01.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test