Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Lotnisko Mielec i Politechnika Rzeszowska zacieśniają współprace

W Mielcu częściej będą operować samoloty Ośrodka Kształcenia Lotniczego (OKL) Politechniki Rzeszowskiej, dzięki nowej umowie podpisanej ze Spółką Lotnisko Mielec. - Chcemy zacieśniać i aktywizować naszą współpracę z podkarpacką uczelnią. Dodatkowo jeszcze w tym roku powstanie w Mielcu nowy ośrodek szkolenia służb zarządzających ruchem lotniczym dedykowanym studentom politechniki – informuje Jakub Cena, prezes lotniska.
  • Źródło: informacja nadesłana
Lotnisko Mielec i Politechnika Rzeszowska zacieśniają współprace
Na zdjęciu :
Jakub Cena – Prezes Zarządu Lotniska Mielec, Tomasz Białek - Dyrektor ds. rozwoju , dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz - Dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz – kierownik Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej, , dr inż. Arkadiusz Rzucidło, prof. PRz – dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, dr inż. hab. Paweł Rzucidło - prodziekan ds. kształcenia WBMiL oraz dr inż. Grzegorze Drupka z Katedry Awioniki i Sterowania.

Władze uczelni i spółki Lotnisko Mielec (EPML) mają nowe otwarcie we wzajemnych relacjach. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, a konkretnie Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa wraz z OKL są jednostkami Uczelni, które specjalizują się w kształceniu wykwalifikowanej kadry dla branży lotniczej w tym pilotów (pilota zawodowego o uprawnieniach ATPL(A) Frozen), pracowników z zakresu zarządzaniu ruchem lotniczym a także personelu poświadczającego obsługę techniczną. 15 stycznia na wydziale lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej podpisano umowę zwiększającą ilość operacji lotniczych dostępnych dla pilotów-studentów ich ośrodka. Teraz flota samolotów jaką dysponuje ośrodek, coraz częściej będzie pojawiać się na mieleckim lotnisku, przekazuje  dyrektor ośrodka Arkadiusz Rzucidło, z OKL Rzeszów:

- Współpraca Lotniska Mielec z Politechniką Rzeszowską jest synergią działań we wspomnianych wcześniej  aktywnościach, która wynosi szkolenia realizowane w Uczelni  na nowy, wysoki pułap w płaszczyźnie bezpieczeństwa lotniczego. Bardzo cieszymy się z umowy, która zwiększa dostępność do lotniska EPML, które jest bliskie, przyjazne dla studentów i idealne do bieżącej praktyki dla studentów.

Lotnisko Mielec posiada  stałą  osłonę meteorologiczna i służbę informacyjną zarządzającą ogromną strefą TRA ( Temporary Reserved Area). Na lotnisku dostępne są trzy drogi startowe w tym najdłuższa o długości 2498 m i szerokości 60m. Poza tym istnieje możliwość hangarowania statków powietrznych oraz  tankowania  paliw najwyższej jakości  typu AVGAS 100L i JETA.

- Nasza infrastruktura to potencjał, który powinien służyć w rozwoju nowego pokolenia lotników.  Ożywienie współpracy na poziomie operacyjnym to pierwszy z kilku projektów, które w najbliższym czasie chcemy materializować. Następny będzie dotyczył utworzenia ośrodka szkolenia służb zarządzających ruchem lotniczym w Mielcu, który ma powstać już na wiosnę – przekazuje Jakub Cena, zarządzający lotniskiem w Mielcu.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test