Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Lotnisko Mielec i Politechnika Rzeszowska zacieśniają współprace

W Mielcu częściej będą operować samoloty Ośrodka Kształcenia Lotniczego (OKL) Politechniki Rzeszowskiej, dzięki nowej umowie podpisanej ze Spółką Lotnisko Mielec. - Chcemy zacieśniać i aktywizować naszą współpracę z podkarpacką uczelnią. Dodatkowo jeszcze w tym roku powstanie w Mielcu nowy ośrodek szkolenia służb zarządzających ruchem lotniczym dedykowanym studentom politechniki – informuje Jakub Cena, prezes lotniska.
  • Źródło: informacja nadesłana
Lotnisko Mielec i Politechnika Rzeszowska zacieśniają współprace
Na zdjęciu :
Jakub Cena – Prezes Zarządu Lotniska Mielec, Tomasz Białek - Dyrektor ds. rozwoju , dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz - Dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz – kierownik Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej, , dr inż. Arkadiusz Rzucidło, prof. PRz – dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, dr inż. hab. Paweł Rzucidło - prodziekan ds. kształcenia WBMiL oraz dr inż. Grzegorze Drupka z Katedry Awioniki i Sterowania.

Władze uczelni i spółki Lotnisko Mielec (EPML) mają nowe otwarcie we wzajemnych relacjach. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, a konkretnie Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa wraz z OKL są jednostkami Uczelni, które specjalizują się w kształceniu wykwalifikowanej kadry dla branży lotniczej w tym pilotów (pilota zawodowego o uprawnieniach ATPL(A) Frozen), pracowników z zakresu zarządzaniu ruchem lotniczym a także personelu poświadczającego obsługę techniczną. 15 stycznia na wydziale lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej podpisano umowę zwiększającą ilość operacji lotniczych dostępnych dla pilotów-studentów ich ośrodka. Teraz flota samolotów jaką dysponuje ośrodek, coraz częściej będzie pojawiać się na mieleckim lotnisku, przekazuje  dyrektor ośrodka Arkadiusz Rzucidło, z OKL Rzeszów:

- Współpraca Lotniska Mielec z Politechniką Rzeszowską jest synergią działań we wspomnianych wcześniej  aktywnościach, która wynosi szkolenia realizowane w Uczelni  na nowy, wysoki pułap w płaszczyźnie bezpieczeństwa lotniczego. Bardzo cieszymy się z umowy, która zwiększa dostępność do lotniska EPML, które jest bliskie, przyjazne dla studentów i idealne do bieżącej praktyki dla studentów.

Lotnisko Mielec posiada  stałą  osłonę meteorologiczna i służbę informacyjną zarządzającą ogromną strefą TRA ( Temporary Reserved Area). Na lotnisku dostępne są trzy drogi startowe w tym najdłuższa o długości 2498 m i szerokości 60m. Poza tym istnieje możliwość hangarowania statków powietrznych oraz  tankowania  paliw najwyższej jakości  typu AVGAS 100L i JETA.

- Nasza infrastruktura to potencjał, który powinien służyć w rozwoju nowego pokolenia lotników.  Ożywienie współpracy na poziomie operacyjnym to pierwszy z kilku projektów, które w najbliższym czasie chcemy materializować. Następny będzie dotyczył utworzenia ośrodka szkolenia służb zarządzających ruchem lotniczym w Mielcu, który ma powstać już na wiosnę – przekazuje Jakub Cena, zarządzający lotniskiem w Mielcu.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Piotr Durak zaprezentuje nowy tomik poezji Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z Piotrem Durakiem z okazji promocji jego najnowszego tomiku wierszy „Zepsutość”. Na promocję tomiku zapraszamy 30 stycznia o godz. 18:00 do Sali Audiowizualnej MBP SCK w Mielcu, ul. Kusocińskiego 2.Końcem grudnia 2024 r. ukazał się nowy tomik wierszy mieleckiego poety, pisarza, reportażysty, Piotra Duraka. „Zepsutość”, bo taki tytuł nosi najnowsza publikacja, jest – w zapowiedzi autora – prawdopodobnie jego ostatnią poetycką propozycją. Dlaczego? Piotr Durak z wielką obawą patrzy na współczesny świat, który – w jego opinii – zmierza w rejony, w których nie będzie już miejsca na poezję. Tomik został wydany przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, które było wydawcą także jego pierwszej książki. Od premiery tomiku „Odnaleźć siebie" minęło 19 lat. Piotr Durak recenzuje swoją pierwszą poetycką propozycję jak niedojrzałą, idealistyczną wizję natchnionego nastolatka. O „Zepsutości” zaś mówi nieskromnie, że to są cholernie dobre wiersze napisane przez całkiem już dojrzałego faceta po kilku kopniakach od życia.Między pierwszym a ostatnim tomikiem powstało kilka innych książek: 3 tomiki wierszy, 2 powieści, 2 albumy fotograficzne, 1 przewodnik turystyczno-krajoznawczy. Wiersze do najnowszej publikacji powstawały sześć lat. Piotr Durak pisze o minionej pandemii, o opuszczonych kościołach i o samotności. Swoje rozczarowanie światem ujął nie tylko w wersach „Zepsutości”, ale też poprzez generalne zmiany w życiu. Porzucił pracę w szkole i odłożył na bok pracę doktorską dla zawodu maszynisty PKP Intercity. Prowadzi pociągi pasażerskie. Przyznaje, że zawiesił sporo aktywności związanych z działalnością kulturalną, choć dalej kocha teatr, dobrą poezję, czy sztukę.Zapraszamy na spotkanie z autorem poruszających wierszy zawartych w tomiku „Zepsutość”, Piotrem Durakiem.Podczas spotkania będzie można nabyć tomik Zepsutość w promocyjnej cenieData rozpoczęcia wydarzenia: 30.01.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test