Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Status miasta dla Padwi Narodowej tematem obrad na VII sesji Rady Gminy

Podczas obrad VII sesji Rady Gminy Padew Narodowa poruszono kluczowy temat dotyczący przyszłości gminy jaką jest możliwość przekształcenia jej w gminę miejsko-wiejską, co oznaczałoby nadanie Padwi Narodowej statusu miasta. Status miasta może nie tylko podnieść prestiż miejscowości, ale również otworzyć drzwi do nowych inwestycji. Na te korzyści wskazał wójt gminy Robert Pluta.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Chcemy dać sobie możliwość pozyskiwania środków jako gmina miejsko-wiejska, czyli z tej puli miast, miasteczek utrzymując to oczywiście, o czym dzisiaj była mowa, również możliwości pozyskiwania środków w ramach programów dla obszarów wiejskich. Czy ewentualnie mieszkańcy Padwi będą mogli nadal korzystać, chociażby z dotacji ARiMR czy środków związanych z terenami wiejskimi? Oczywiście, że tak. Zweryfikowaliśmy to w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i również tu w żaden sposób nie zmieni to in minus sytuacji mieszkańców korzystających z tych dotacji. - mówi Robert Pluta.

W odpowiedzi na pytania dotyczące obaw o podniesienie podatków oraz zwiększenie obciążeń budżetu gminy, wójt wyjaśnił, że zmiana statusu administracyjnego nie wiąże się z podwyżką podatków. Stawki są ustalane przez Radę Gminy, a w planach nie ma ich podnoszenia. Jednocześnie zapewnił, że budżet gminy jest stabilny.

Czy wzrosną podatki? Oczywiście, że nie. Podatki nie wzrosną, podatki są, na mój wniosek oczywiście czy każdego samorządu, przyjmowane przez radę gminy, miasta i tutaj przede wszystkim w rękach Państwa radnych są podatki. Ja nie zakładam wzrostu i myślę, że pracując w Gminie Padew przynajmniej do końca kadencji, nie zakładamy wzrostu tutaj jakichś podatków czy wprowadzenia opodatkowania od domów tu zwalniamy mieszkańców z podatku od domu, a też pewnie to jest, wiadomo, mamy najniższe ceny śmieci 15,90 zł od mieszkańca, dotowane ścieki więc chcemy dalej utrzymywać oczywiście tę tendencję, tu nic się nie zmienia, mamy być najtańszą gminą jeżeli chodzi o obciążenia podatkowe w Podkarpaciu.

Czy ten proces ewentualnego nadania praw miejskich w jakikolwiek sposób obciąży budżet gminy? Poza ewentualną wymianą tablic informacyjnych ewentualnie pieczątek, nic więcej. Nie zmienią się, nie będzie potrzeby wymiany dokumentów, nie będzie potrzeby wymiany dowodów osobistych, nie będzie potrzeby żadnych innych podjęcia działań ze strony mieszkańców. - zaznacza Robert Pluta.

Status miasta dla Padwi Narodowej to również szansa na rozwój infrastruktury oraz wiążące się z tym nowe źródła dochodów, a także poprawa warunków życia mieszkańców, co w dłuższej perspektywie dodatkowo wzmocni budżet gminy.

Rozmawiam, aplikujemy o to, żeby jednym z elementów rozwoju powiatu mieleckiego czy regionu była budowa nitki obwodnicy północnej, ale też wyjścia z Mielca przez obwodnicę, przez gminę Tuszów, Jaślany, Padew na obwodnicę Nowej Dęby, czyli włączenie się w „S”, włączenie również w możliwość wjazdu na autostradę, czyli okolica Nowej Dęby łącznik Padew między strefą mielecką, padewska, tarnobrzeską, stalowo-wolską. To też jest jednym z argumentów, które będziemy podnosić, żeby ta obwodnica powstała i nowa nitka infrastruktury, która ten ruch ciężki wyprowadza poza centrum Padwi. - podkreśla Robert Pluta.

Podczas sesji zapowiedziano kolejne kroki w procesie przekształcenia gminy. Wójt podkreślił, że decyzja nie zostanie podjęta bez udziału mieszkańców. Planowane są konsultacje społeczne, które pozwolą zebrać opinię na temat proponowanych zmian.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Piotr Durak zaprezentuje nowy tomik poezji Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z Piotrem Durakiem z okazji promocji jego najnowszego tomiku wierszy „Zepsutość”. Na promocję tomiku zapraszamy 30 stycznia o godz. 18:00 do Sali Audiowizualnej MBP SCK w Mielcu, ul. Kusocińskiego 2.Końcem grudnia 2024 r. ukazał się nowy tomik wierszy mieleckiego poety, pisarza, reportażysty, Piotra Duraka. „Zepsutość”, bo taki tytuł nosi najnowsza publikacja, jest – w zapowiedzi autora – prawdopodobnie jego ostatnią poetycką propozycją. Dlaczego? Piotr Durak z wielką obawą patrzy na współczesny świat, który – w jego opinii – zmierza w rejony, w których nie będzie już miejsca na poezję. Tomik został wydany przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, które było wydawcą także jego pierwszej książki. Od premiery tomiku „Odnaleźć siebie" minęło 19 lat. Piotr Durak recenzuje swoją pierwszą poetycką propozycję jak niedojrzałą, idealistyczną wizję natchnionego nastolatka. O „Zepsutości” zaś mówi nieskromnie, że to są cholernie dobre wiersze napisane przez całkiem już dojrzałego faceta po kilku kopniakach od życia.Między pierwszym a ostatnim tomikiem powstało kilka innych książek: 3 tomiki wierszy, 2 powieści, 2 albumy fotograficzne, 1 przewodnik turystyczno-krajoznawczy. Wiersze do najnowszej publikacji powstawały sześć lat. Piotr Durak pisze o minionej pandemii, o opuszczonych kościołach i o samotności. Swoje rozczarowanie światem ujął nie tylko w wersach „Zepsutości”, ale też poprzez generalne zmiany w życiu. Porzucił pracę w szkole i odłożył na bok pracę doktorską dla zawodu maszynisty PKP Intercity. Prowadzi pociągi pasażerskie. Przyznaje, że zawiesił sporo aktywności związanych z działalnością kulturalną, choć dalej kocha teatr, dobrą poezję, czy sztukę.Zapraszamy na spotkanie z autorem poruszających wierszy zawartych w tomiku „Zepsutość”, Piotrem Durakiem.Podczas spotkania będzie można nabyć tomik Zepsutość w promocyjnej cenieData rozpoczęcia wydarzenia: 30.01.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test