Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Powstanie klasa o profilu lotniczym. To nowy rozdział w edukacji mieleckiej młodzieży

  • Źródło: Miasto Mielec

W Mielcu powstanie klasa o profilu lotniczym! Inicjatywa to efekt współpracy Samorządu Miasta Mielca, Spółki Lotnisko Mielec oraz V Liceum Ogólnokształcącego. – Rozpoczynamy wyjątkowy projekt w skali całego województwa podkarpackiego, otwierający przed młodzieżą nowe możliwości edukacyjne i zawodowe – podkreśla Radosław Swół, Prezydent Miasta Mielca.

Dziś (30 stycznia) podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej na terenie mieleckiego lotniska ogłoszono utworzenie klasy o profilu lotniczym w V Liceum Ogólnokształcącym. – Takie rozwiązanie powoduje, że uczeń nabywa wiedzę ogólną na wysokim poziomie kształcenia ogólnego, a jednocześnie wprowadzony zostaje komponent lotniczy przygotowujący do pracy w szeroko rozumianej branży lotniczej – powiedział Radosław Swół.

– Będzie to jedyna taka klasa, w pewnym sensie elitarna, klasa która jest pierwszym krokiem do realizacji lotniczych marzeń. Mielecka Szkoła Lotnicza – tutaj w ramach V LO – jest dla tych, którym się chce, którzy wiedzą czego chcą od życia, którzy mają marzenia i nie boją się po nie sięgnąć – zaznaczył prezydent.

Tomasz Leyko, Zastępca Prezydenta Mielca, zwrócił uwagę na liczne korzyści edukacyjne i zawodowe dla uczniów. – Młodzież będzie mogła zdobywać wiedzę i umiejętności, które przygotują ich do podjęcia studiów na prestiżowych uczelniach, takich jak Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie czy Politechnika Rzeszowska. To także szansa na przyszłą karierę w branży lotniczej, która od lat jest jednym z fundamentów naszego miasta. Wierzę, że ta klasa będzie nie tylko przestrzenią nauki, ale także miejscem kształtowania talentów i spełniania marzeń młodych ludzi.

– Szczególne podziękowania kieruje do władz Politechniki Rzeszowskiej, Podkarpackiego Centrum Innowacji i pani Anety Łobodzińskiej prezes Centrum Naukowo-Technologicznego Systemów Bezzałogowych. Współpraca przy klasie o profilu lotniczym z wiodącą uczelnią techniczną nie tylko w naszym województwie, ale i w całej południowo-wschodniej Polsce to ogromny sukces dla projektu, który dopiero startuje. Taka współpraca jest dowodem na to, że mamy ambicję i dążymy do tworzenia nowoczesnej, elitarnej edukacji dla naszych młodych mieszkańców – podziękował wiceprezydent.

Joanna Gładyszewska, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego, przedstawiła unikalną ofertę edukacyjną klasy lotniczej – jedynej takiej w regionie i województwie podkarpackim. Omówiła również zasady rekrutacji oraz kluczowe informacje dla przyszłych uczniów. – Ofertę kierujemy do ósmoklasistów zainteresowanych lotnictwem, nowoczesnymi technologiami, dla osób ambitnych, gotowych na intensywną naukę i rozwój kompetencji technicznych i językowych.W programie nauczania pojawią się kluczowe dla przyszłych pracowników tej branży rozszerzenia z matematyki oraz fizyki.

Rekrutacja będzie odbywać się według ogólnych zasad rekrutacji do szkół średnich. Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych – dodała.

Jakub Cena, prezes Spółki Lotnisko Mielec, zapewnił o wysokiej jakości szkolenia dzięki współpracy z najlepszymi ekspertami branży lotniczej. – Ze swojej strony Lotnisko Mielec zagwarantuje zaplecze techniczne i ekspertów z branży lotniczej, którzy w sposób przystępny i z wielką pasją będą chcieli przekazać młodzieży niezbędną wiedzę. Młodzież, której uda się dostać do tej klasy będzie mieć szansę stać się prawdziwą, przyszłą elitą lotniczą.

Prezes Cena zapowiada, że uczniowie podczas swojej czteroletniej nauki będą mieli szansę spotkać się z najlepszymi pilotami. – Wśród nich chcemy, żeby byli mistrzowie świata: Sebastian Kawa, Maciej Pospieszyński, Maciej Kulaszewski czy Artur Kielak – zapowiedział.

– Dodatkowo udostępnimy im najnowocześniejsze symulatory do szkolenia personelu lotniczego. Najlepsi z nich bezpłatnie odbędą specjalne szkolenie i zaczną samodzielnie latać szybowcami. W moim przekonaniu taka oferta edukacyjna oraz dostępność infrastruktury Lotniska Mielec daje duże szanse na sukces tego projektu – dodał.

Powstanie klasy lotniczej w V Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu to krok milowy w rozwoju edukacji lotniczej w regionie. Projekt otwiera drzwi do nowych możliwości dla młodych pasjonatów lotnictwa, oferując im profesjonalne przygotowanie do przyszłej kariery w branży. Już wkrótce poinformujemy o procesie rekrutacji. Podczas konferencjizaprezentowano również oficjalną kurtkę, którą otrzymają uczniowie klasy lotniczej w V Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test