Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Ruszają programy wczesnego wykrywania osteoporozy i szczepień przeciw pneumokokom w Mielcu

Miasto Mielec uruchomiło kolejną edycję dwóch istotnych programów profilaktycznych skierowanych do mieszkańców miasta. Program pod nazwą „Zamiast złamania zrób badania” oraz „Program profilaktycznych szczepień przeciwko pneumokokom dla osób 65+”. Dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia oraz zaangażowaniu lokalnych placówek medycznych, osoby z grup podwyższonego ryzyka będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku osteoporozy oraz szczepień przeciwko pneumokokom.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Dzisiaj podpiszemy umowę na bardzo ważne działanie, działanie z zakresu profilaktyki, a w zasadzie Szanowni Państwo dwa działania. Pierwszy to jest program profilaktyki osteoporozy i tutaj celem jest zwiększenie świadomości jeśli chodzi o samą chorobę, ale przede wszystkim Szanowni Państwo zapobieganie. Natomiast drugi program Szanowni Państwo to jest program szczepień profilaktycznych przeciwko pneumokokom. - mówi Radosław Swół.

Będziemy oczywiście informację kierować do osób starszych głównie, bo te oba programy są skierowane do naszych mieleckich seniorów, także tutaj chcemy zadbać o to, aby nasi mieleccy seniorzy byli jak najdłużej zdrowi, jak najdłużej aktywni Szanowni Państwo. - dodaje Radosław Swół.

Program „Zamiast złamania zrób badania” realizowany jest kolejny rok z rzędu, który w 2025 roku otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 400 tys. zł. Jego głównym celem jest wczesne wykrywanie osteoporozy, edukacja oraz profilaktyka złamań. Umowę na realizację programu podpisał lekarz Konrad Stachowicz z poradni ReumaMed.

Problem polega na tym, że osteoporoza jest chorobą subkliniczną. Cóż to jest takiego? To znaczy, że do momentu pierwszego złamania pacjent nie jest świadomy, że jest chory na osteoporozę. Jeżeli chodzi o statystyki, to jesteśmy w bardzo trudnym miejscu. Jeżeli chodzi o publikacje, ostatnia publikacja z NFZ bardzo szeroka informuje nas, ze najprawdopodobniej mamy do czynienia z chorobowością w granicach 2,1 mln obywateli naszego kraju. - podkreśla Konrad Stachowicz.

Równolegle miasto Mielec już piąty rok realizuje program szczepień przeciw pneumokokom dla seniorów. Jest on skierowany do mieszkańców 65 +, którzy w dorosłym życiu nie byli szczepieni przeciwko tym bakteriom. Umowę na realizację programu podpisała Kinga Sikoń z przychodni CenterMed Mielec.

Ja bardzo cieszę się, że wspólnie z zespołem naszej przychodni będziemy mogli realizować program profilaktyki szczepień przeciwko pneumokokom dla pacjentów miasta Mielec. Dołożymy wszelkich starań, aby każda osoba, która zgłosi się na szczepienie, została zaopiekowana i oczywiście bezpiecznie zaszczepiona. - zaznacza Kinga Sikoń.

Oba programy zostały podpisane podczas konferencji prasowej, w której udział wzięli włodarze miasta Mielca, przedstawiciele lokalnych placówek medycznych, Agata Ćwięka naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Mielcu oraz Mielecka Rada Seniorów. Wszyscy uczestnicy podkreślali znaczenie profilaktyki badań i wpływ na poprawę jakości życia osób starszych.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test