Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Wójt gminy Mielec wydał oświadczenie. Chodzi o los jednostki OSP Rzędzianowice II

Wójt gminy Mielec wydał oświadczenie. Chodzi o los jednostki OSP Rzędzianowice II

Autor: Gmina Mielec/fb

Stanowisko Krzysztofa Węgrzyna - Wójta Gminy Mielec w sprawie informacji prezentowanych przez OSP Rzędzianowice II.

W ostatnich tygodniach w przestrzeni medialnej pojawiły się niepokojące informacje, prezentowane przez OSP II w Rzędzianowicach, dotyczące, jak to określono, podjętych przez Wójta Gminy Mielec działań zmierzających do likwidacji jednostki OSP Rzędzianowice II oraz likwidacji linii MKS nr 41.

Kategorycznie sprzeciwiam się tak stawianym zarzutom, uznając je za manipulowanie faktami, podważanie zaufania do Wójta w opinii publicznej i wprowadzanie dezinformacji społecznej.

Szanowni Państwo! W trosce o Wasze bezpieczeństwo oraz spokój zwracam się do Was z następującymi informacjami: 
Wójt Gminy Mielec nie ma kompetencji do likwidacji jakiegokolwiek stowarzyszenia działającego legalnie na terenie gminy, w tym także jednostki OSP.

• Obawy Druhów Strażaków z OSP II Rzędzianowice związane są z pracą Urzędu nad utworzeniem Domu Dziennego Pobytu w Gminie Mielec.

Zadaniem Wójta i Gminy Mielec jest dbanie o wszystkie grupy społeczne w naszej Gminie, w tym osoby szczególnej troski tj. samotne, pozbawione opieki oraz osoby z niepełnosprawnościami. Jedną z możliwości wsparcia tej grupy mieszkańców jest program Senior + na lata 2021-2025,  w ramach którego pojawiła się obecnie możliwość pozyskania 400 tys. złotych na adaptację budynku dla potrzeb utworzenia Domu Dziennego Pobytu. Istotny jest fakt, że mimo potrzeb do tej pory w gminie Mielec nie powstała ani jedna taka placówka. Po przeprowadzonej analizie gminnych zasobów lokalowych został wybrany do tego celu jeden z dwóch budynków komunalnych w Rzędzianowicach, który wynajmuje jednostka OSP Rzędzianowice II. Jest to optymalne miejsce, spełniające kryteria naboru, dla którego  kosztorys pozwala na zaadoptowanie go na dom dla seniorów. Ze względów proceduralnych konieczne było złożenie wypowiedzenia dotychczasowej umowy najmu dla jednostki OSP. Pragnę uspokoić opinię publiczną,  że  w przypadku nieuzyskaniu dotacji lub braku zgody Rady Gminy dla utworzenia Domu Dziennego Pobytu, wypowiedzenie umowy najmu dla OSP Rzędzianowice II jest procesem  odwracalnym. Informowałem o tym druhów OSP II na zebraniu sprawozdawczym w dniu 01.02.2025 r. Fakt wypowiedzenia umowy najmu wynikał jedynie z potrzeby zabezpieczenia możliwości ewentualnej realizacji projektu.
Informowałem wtedy również, że jako Wójt Gminy Mielec gotów jestem do wszelkich konsultacji służących wypracowaniu rozwiązań umożliwiających dalsze funkcjonowanie jednostki w sytuacji realizacji programu Senior+ w obiekcie komunalnym, wynajmowanym obecnie przez OSP II. Pragnę podkreślić, że Gmina Mielec ma przygotowane rozwiązania umożliwiające  dalsze funkcjonowanie jednostki, w tym pomieszczenia dla samochodu i całego sprzętu pożarniczego, a sugestia połączenia dwóch organizacji OSP w jednej miejscowości była prezentowana jako jedno z możliwych, ale nie jedyne rozwiązanie. Uwarunkowana jest przede wszystkim dobrą wolą obu jednostek. Deklarowałem i nadal jestem otwarty na dialog i szukanie rozwiązań w przedmiotowej sprawie. Jednak do dnia dzisiejszego nie było żadnej próby rozmowy w tej sprawie ze strony Zarządu OSP II, ani odpowiedzi na nasze zaproszenie.

• Przystępując do opracowania wniosku do Programu Senior + uznaliśmy za stosowne poczynić odpowiednie konsultacje.

Jako pierwsi o opinię zostali zapytani Radni Gminy z Rzędzianowic, którzy wyrazili swoją przychylność w tym zakresie. W krótkim odstępie czasu o planach dotyczących złożenia wniosku poinformowaliśmy pozostałych Radnych Gminy Mielec oraz Sołtysów. Jako Wójt, na rozmowy zaprosiłem również przedstawicieli Zarządu OSP Rzędzianowice II. Niestety Zarząd OSP II odwołał spotkanie umówione na dzień 27.01.2025 r. bez podania powodu.
Ze względu na krótki termin na złożenie wniosku, dalsze konsultacje związane z potencjalnym przystąpieniem do programu zostały zaplanowane na kolejne 2 miesiące.

• Tylko zgoda Rady Gminy, wyrażona w podjętej uchwale, może upoważnić Wójta do realizacji  projektu utworzenia Domu Dziennego Pobytu tak pożądanego przez mieszkańców.

Rozstrzygnięcie naboru Programu Senior + zaplanowane jest na 31.03.2025 r. Wtedy to okaże się czy Gmina Mielec otrzyma wnioskowane środki. Samo złożenie wniosku nie oznacza automatycznie decyzji o przystąpieniu do programu. Do chwili podpisania umowy można z niego zrezygnować. Należy szczególnie podkreślić fakt, że udział w programie oznacza również zaangażowanie wkładu własnego Gminy Mielec z przeznaczeniem na utworzenie i funkcjonowanie Domu Dziennego Pobytu przez okres 3 lat. Taka jest bowiem trwałość projektu. O wszystkich tych aspektach, w tym finansowych, informowani są Radni Gminy Mielec. 
Wobec powyższego stwierdzenie, że to Wójt podjął decyzję jest całkowicie bezpodstawne i sprzeczne z prawdą.

• Program Senior+ pozwala na niekomercyjne wykorzystanie obiektu poza godzinami funkcjonowania Domu Dziennego Pobytu na bezpłatną działalność pomocową dla mieszkańców gminy.

Jednocześnie rozpowszechniane są nieprawdziwe informacje dotyczące braku możliwości korzystania przez mieszkańców Rzędzianowic z obiektu komunalnego, w którym działać będzie Dom Dziennego Pobytu.  Pragniemy poinformować, że program Senior+ pozwala na niekomercyjne korzystanie z obiektu poza godzinami funkcjonowania Domu Dziennego Pobytu np. pn-pt  po godz. 15.00 oraz soboty i niedziele. Zatem wszystkie dotychczasowe spotkania okolicznościowe, mikołajki, zajęcia fitness oraz okolicznościowe imprezy organizowane przez społeczność lokalną mogą nadal być realizowane, bezpłatnie przez cały okres trwałości projektu, bez żadnych zagrożeń, w komfortowych warunkach.

W świetle powyższego, z przykrością należy stwierdzić, że Zarząd OSP II w Rzędzianowicach wybrał drogę konfrontacji i manipulacji faktami zamiast konstruktywnych rozmów.

Kolejna manipulacja dotyczy rzekomych planów Wójta likwidacji linii autobusowej MKS nr 41 relacji: Rzędzianowice - Wola Mielecka - Mielec.

• Urząd Gminy Mielec prowadzi obecnie prace nad szukaniem jak najkorzystniejszych rozwiązań komunikacyjnych dla mieszkańców Gminy.

Należy zauważyć, że zadaniem własnym Gminy Mielec jest zapewnienie transportu publicznego mieszkańcom Gminy. Obowiązkiem Wójta jest również analiza wszystkich możliwych rozwiązań służących realizacji tego zadania, w tym również kosztów jego funkcjonowania, społecznych uwarunkowań oraz potencjalnych ryzyk w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń.
O podejmowanych pracach Urzędu Gminy związanych z analizą systemu transportu zbiorowego informowałem Radnych, Sołtysów i mieszkańców przy każdej możliwej okazji,  od kilku miesięcy zapewniając jednocześnie, że wynik tych prac wraz z propozycją rozwiązań przedstawię Radzie Gminy do oceny i konsultacji. Żadne moje działania nie wiązały się z możliwością podjęcia nieodwracalnych decyzji bez zgody Rady Gminy, w tym likwidacji jakiejkolwiek linii autobusowej MKS.
Faktem jest, że prezentowałem Radzie Gminy potencjalne oszczędności finansowe z przystąpienia do Powiatowego Transportu Zbiorowego w wysokości około 1,7 mln zł rocznie, ale nigdy nie prezentowałem tego rozwiązania jako ostateczne. Kolejny raz gwarantuję, że żadnych decyzje ani plany nie będą realizowane bez stosownej uchwały i zgody Rady Gminy. Wójt jest organem wykonawczym  i zobowiązany jest realizować jej uchwały.

Podsumowując: 
Wójt nie podjął żadnych decyzji w przedmiotowych kwestiach, prezentowane informacje przez OSP II w naszej ocenie służą jedynie wprowadzeniu chaosu i dezinformacji mieszkańców. 
Prace nad projektami, poszukiwanie środków finansowych z dotacji, programów na realizację zadań gminy,  wynikają z obowiązków Wójta i urzędników, a wszelkie ostateczne decyzje podejmuje Rada Gminy, dla której pracownicy Urzędu Gminy przygotowują niezbędne materiały  i dane.  Jako Wójt organizuję Radnym min. wyjazdowe spotkania służące zapoznaniu się obiektami, warunkami i materiałami, w celu wyrobienia właściwej oceny przed podjęciem decyzji, dotyczącej każdego ważnego projektu czy inwestycji. Tak, aby każda uchwała była podjęta z pełną wiedzą i odpowiedzialnością.

Proszę mieszkańców Gminy Mielec o nie uleganie dezinformacji, a w przypadku wątpliwości o kontakt z Gminą w celu wyjaśnienia wątpliwości.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklamadotacje dla MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test