Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

MOPS rozpoczął akcję „Otwarte Drzwi” w ramach przeciwdziałania przemocy domowej

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mielcu organizuje akcję „Otwarte Drzwi” w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw. Od 24 do 28 lutego 2025 roku mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistów zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy domowej.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

W ramach dyżurów będziemy udzielać kompleksowej informacji jak w konkretnym przypadku można zareagować, z jakiej pomocy mogą osoby doznające przemocy domowej na terenie Gminy Miejskiej Mielec skorzystać, jakie konkretnie działania można podjąć w tym działania formalno – prawne, bo jak wszyscy wiemy mamy w Polsce ustawę o przeciwdziałaniu przemocy domowej, mamy rozporządzenie w sprawie procedury „Niebieskiej Karty”, mamy dzisiaj narzędzia prawne do tego, żeby sprawca przemocy domowej poniósł konsekwencje, również konsekwencje karne. Natomiast ofiary przemocy domowej, żeby mogły poprawić własną sytuację, przede wszystkim, żeby mogły przerwać tę przemoc domową, a i również poprawić sytuację własnych dzieci jeżeli w rodzinie są małoletnie dzieci. - mówi Joanna Boryczka – Szęszoł.

Akcja skierowana jest zarówno do osób doświadczających przemocy jak i do świadków oraz tych, którzy chcą zgłosić przypadki przemocy domowej. Ważnym elementem działań jest także wsparcie dla osób stosujących przemoc. Sprawcy mogą skorzystać z indywidualnego poradnictwa i programów edukacyjnych pomagających im radzić sobie z emocjami bez krzywdzenia bliskich. Wydłużone godziny pracy konsultantów pozwolą na dotarcie do osób, które nie mogą skorzystać z pomocy w standardowych godzinach.

Chciałam tu przypomnieć, że zgodnie z najnowszymi zmianami w ustawie o policji, policja może zastosować i to w trybie natychmiastowym środki w postaci wydania nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania sprawcy przemocy domowej, również może wydać środki w postaci zakazu zbliżania się, zakazu kontaktowania się. W związku, z czym w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia policja ma narzędzia do tego, żeby to sprawca musiał opuścić wspólnie zajmowane mieszkanie, a nie żeby kobieta — osoba doznająca przemocy, ewentualnie też kobieta z dziećmi musiały szukać takiego schronienia. Również pojawiają się wśród zarejestrowanych naszych przypadków, przypadki przemocy również seksualnej i też przemocy seksualnej wobec dzieci. O ile w roku 2022-2023 do najczęstszych form przemocy, z którą myśmy się spotykali w ramach przyjmowanych zgłoszeń były najczęściej przemoc psychiczna i przemoc fizyczna, o tyle w 2024 roku można mówić..., trudno mówić o najczęstszych, bo w zasadzie wszystkie rodzaje przemocy występowały i niebyły odosobnione, a więc i przemoc fizyczna, i psychiczna, i przemoc ekonomiczna, i przemoc seksualna i zaniedbanie. - dodaje Joanna Boryczka – Szęszoł.

Specjaliści MOPS, policja oraz psychologowie i pedagodzy monitorują zgłoszone przypadki i podejmują interwencje dostosowane do sytuacji ofiary. Wsparcie dobierane jest indywidualnie w zależności od potrzeb, wdrażane są działania obserwacyjne, nadzorcze oraz interwencyjne, a współpraca różnych służb pozwala na skuteczne przeciwdziałanie przemocy i zapewnienie bezpieczeństwa poszkodowanym.

Krąg tych specjalistów bywa różny to zależy tego czy w rodzinie np. są dzieci, czy one chodzą do placówek oświatowych, zawsze jest to policjant, zawsze jest to pracownik pomocy społecznej, bywa też, że jest pedagog szkolny, wychowawca z przedszkola czy ze żłobka, czasem pracownik ochrony zdrowia, czasem gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, czasem też kurator w zależności od indywidualnej sytuacji rodziny. W ramach naszych dyżurów będzie dyżurował specjalista ds. przeciwdziałania przemocy domowej, będzie również dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji. Natomiast chcę tu poinformować, korzystając z naszej rozmowy, że w MOPSie również można korzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej, można również korzystać z konsultacji prawnych. Mamy również taką formę pomocy jak asystent rodziny, to jest osoba, która wspiera rodziny przeżywające trudności opiekuńczo – wychowawcze, więc zapraszam wszystkie osoby potrzebujące pomocy po prostu do zgłoszenia się do nas i skorzystania z tej pomocy. - podkreśla Joanna Boryczka – Szęszoł.

Dyżury konsultantów będą odbywać się w siedzibie MOPS przy ul. Łukasiewicza 1c oraz telefonicznie. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielcu.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test