Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Mielec z medalem w programie Polska Stolica Recyklingu

26 lutego w trakcie Kongresu Miast i Biznesu „Zasypani w mieście, firmie, społeczeństwie” Mielec został uhonorowany medalem z recyklingu oraz certyfikatem za udział w projekcie Elektryczne Śmieci. Wyróżnienie odebrał Mirosław Kapinos Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Mielcu. To jeden z elementów ogólnopolskiej grywalizacji w ramach programu Polska Stolica Recyklingu.
  • Źródło: nadesłane

Polska Stolica Recyklingu to program dedykowany miastom i instytucjom, w którym udział wzięło blisko 80 samorządów i ponad 180 miejskich instytucji. Jego główną ideą jest zwiększanie świadomości mieszkańców w zakresie selektywnej zbiórki elektroodpadów oraz gospodarki obiegu zamkniętego. Jednym z elementów ogólnopolskiej grywalizacji są specjalne podziękowania dla miejscowości zaangażowanych w projekt „Elektryczne Śmieci”, którego wizytówką są czerwone pojemniki na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W Mielcu są cztery pojemniki.

Bardzo nas cieszy, że po raz kolejny możemy docenić samorządy zaangażowane w selektywną zbiórkę elektrycznych śmieci. Poza czerwonymi pojemnikami, mieszkańcy miast biorących udział w projekcie mogą korzystać także z  darmowych odbiorów dużych elektroodpadów z domów i firm. Patrząc na efekty tych zbiórek, możemy powiedzieć, że świadomość społeczna dotycząca recyklingu elektroodpadów stale rośnie.” – mówi Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

Poza medalem z recyklingu do Mielca trafił także bon na Elektryczny Las. Samorząd otrzyma sadzonki drzew w ilości odpowiadającej liczbie ton elektrycznych śmieci, zebranych w ciągu ostatniego roku. W Mielcu posadzonych zostanie 20 nowych drzew. 

Instytucje w grze

W Programie Polska Stolica Recyklingu wzięły udział także 4 instytucje z Mielca które zbierały punkty w oparciu o usługę EKOzwroty, realizowaną wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko oraz InPost. 

Szanowni Państwo, kiedy zobaczycie kampanię poświęconą EKOzwrotom, którą właśnie uruchamiamy, to z tym większym zapałem zaczniecie przeglądać swoje szuflady. Idzie wiosna więc to też dobry moment, żeby przewietrzyć trochę swoje szafy z rzeczy, których nie używacie. Nie tylko pod kątem tekstyliów, ale przedmiotów, które jeszcze komuś mogą dać radość i pomóc w potrzebie, albo które ktoś będzie mógł kupić w butiku „cyrkularnym” za przystępną cenę.”  - podkreśla Sebastian Anioł, Dyrektor Działu Innowacji Logistycznej InPost.

Za pomocą EKOzwrotów oddawać można niepotrzebne, ale wciąż zdatne do użycia książki, obuwie, zabawki, elektronikę i tekstylia. Podczas Kongresu Miast i Biznesu towarzyszącego Gali Finałowej Polskiej Stolicy Recyklingu podpisane zostały porozumienia, na mocy których miasta będą współpracować z Fundacją Odzyskaj Środowisko w zakresie edukacji ekologicznej poświęconej Ekozwrotom. 

Medal z recyklingu elektrycznych śmieci to nasze podziękowanie dla Miasta i jego mieszkańców za proekologiczną postawę w projekcie Elektryczne Śmieci, ale także w Programie Polska Stolica Recyklingu. Dzięki ich działaniom możemy uniknąć zasypania przez zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, ale też inne odpady, takie jak na przykład tekstylia. Dzięki świadomym mieszkańcom zrównoważony rozwój miast staje się realny.” – podsumowuje Katarzyna Sieradzka z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Patronat honorowy nad programem Polska Stolica Recyklingu oraz Kongresem Miast i Biznesu objęli prezydenci Białej Podlaskiej, Będzina, Bełchatowa, Chełmu, Elbląga, Gdańska, Gniezna, Inowrocławia, Kielc, Krosna, Leszna, Łodzi, Mielca, Pabianic, Płocka, Poznania, Radomia, Rzeszowa, Siedlec, Starachowic, Starogardu Gdańskiego, Torunia, Wałbrzycha, Zabrza i Zgierza. 

Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko. Partnerami strategicznymi  Programu są: InPost, MB Recycling, Maya Victory.

Partnerami edukacyjnymi są: AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., RLG Polska Sp. z o.o., ERP Polska i Elektryczne Śmieci. 

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklamadotacje dla MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test